přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. května 2003, 23:09

Dukla Praha bojuje o čelní příčky v PMEZ

Po polovině soutěží Poháru mistrů evropských zemí ve Valencii je Dukla Praha na skvělém druhém místě a ženy USK Praha drží šestou pozici.

Průběžné výsledky českých celků tak téměř kopírují pořadí loňského PMEZ, z něhož pražská Dukla obhajuje druhé a USK Praha páté místo. Jedním z tahounů Dukly v prvním soutěžním dnu byl mílař Michal Šneberger, který nenašel přemožitele v běhu na 1500 metrů. V pomalém závodu předvedl taktický výkon a díky drtivému finiši zvítězil. "Takhle rozběhnuté závody mně vyhovují," komentuje Šneberger své vystoupení ve Valencii. Před závodem pomýšlel pětadvacetiletý účastník letošního MS v hale na umístění do druhého místa, v konečné fázi závodu pak byl už přesvědčen o svém vítězství. "Když jsem zhruba 150 metrů před cílem viděl své soupeře, věděl jsem, že vyhraju," popisuje Šneberger situaci před závěrečným finišem. Vítězství pro Duklu Praha vybojoval také koulař Petr Stehlík výkonem 19,90 m.

Cenné druhé místo na PMEZ vybojoval debutant v této soutěži, kladivář Lukáš Melich. Dvaadvacetiletý závodník pražské Dukly si navíc vytvořil osobní rekord výkonem 73,96 m. "Házel jsem v dobré pohodě, s výkonem i umístěním jsem samozřejmě spokojen," uvádí Melich k úspěšnému závodu. Sedmi body za druhou příčku přispěl na účet Dukly také Tomáš Janků, který výkonem 222 cm podlehl pouze ruskému výškaři Rybakovovi. Výslednou laťku Janků překonal na první pokus. "Při závodě foukal nepříjemný vítr, museli jsme tomu přizpůsobit rozběh," říká osmadvacetiletý borec. Spolu s vítězným Rybakovem byl Janků největším favoritem závodu výškařů. Výkonem 222 cm překonal své maximum letošní letní sezony z mítinku v Turnově o sedm centimetrů. "Výkon není úplně optimální, ale technicky jsem na tom už o dost líp než v Turnově," konstatuje Janků. Na druhém místě v závodě na 400 m skončil Jiří Mužík. Dukla Praha vstoupí do nedělních bojů z druhé pozice, jejíž potvrzení bude vzhledem k těsným rozdílům v pořadí a silné konkurenci nesmírně těžké. Podle očekávání je ve vedení ruský celek LUČ, který obhajuje prvenství. Muži Dukly Praha v PMEZ 2002 obsadili druhou příčku.

V soutěži žen zastupuje Českou republiku USK Praha a po úvodním dnu PMEZ mu patří šestá příčka. "K pátému i sedmému místu máme stejně daleko, naším cílem je udržet šestou pozici a tím i pohár mistrů pro příští rok," uvádí trenérka USK Praha Jana Šmidáková. V loňském roce v PMEZ v Lisabonu skončili ženy USK Praha páté. Vynikající závod má za sebou ěžkyně Andrea Šuldesová, která se ve Valencii představila téměř po dvouleté pauze. Na 3000 metrů v pohodě doběhla druhá v čase 9:14. Třetí místo pro USK Praha vybojovala Vladimíra Racková výkonem 57,57 m. V osobním rekordu a se splněným limitem pro ME juniorů absolvovala závod čtvrtkařka Zuzana Bergrová. Na 400 m ve Valencii skončila šestá za 54,77. Soutěži žen zatím kraluje ruský LUČ před řeckým týmem Panellionis. Slovenky Slávie UK Bratislava figurují již se značnou ztrátou na posledním místě.      

Tomáš Klement

Vytisknout