Duely pro Rio IV.

pátek 20. listopadu 2015
Během roku 2015 ovládli světové tabulky, bojovali o celkové prvenství v Diamantové lize a jejich soupeření vyvrcholilo ve finále světového šampionátu v Pekingu. David Storl a Joe Kovacs byli suverény uplynulé sezóny. Představujeme vám další dvojici skvělých atletů pro olympijské duely.

Německá mašina na medaile

Davidu Storlovi je pouhých dvacet pět let. Výčet jeho úspěchů je již velmi bohatý. Mladý Němec začal sbírat cenné kovy již v mládežnických kategoriích. Je jedním z devíti atletů, kteří dokázali vyhrát světový šampionát ve všech věkových kategoriích. Již svou premiéru na mezinárodní akci proměnil ve zlato. První medailový úspěch si připsal na MS do 17 let v Ostravě v roce 2007, kde se stal mistrem světa v této věkové kategorii. Hned rok nato ovládl i MSJ v polské Bydhošti. V sezóně 2009 pak dokázal několikrát posunout juniorský světový rekord v kouli (6 kg) a posunul ho na hodnotu 22.73. Stal se prvním juniorem na světě, který se dostal přes 22 metrů. Dle očekávání bral zlato na MEJ v Novém Sadu. V témže roce si připsal i první start na MS dospělé kategorie, které se konalo v Berlíně. Jeho cesta skončila v kvalifikaci. O jeho obrovském potencionálu však nebylo pochyb.

Rok 2011 pro něj začal velmi úspěšně již v hale na HME v Paříži, kde si pověsil na krk stříbro. Ve skvělých výkonech pokračoval i pod otevřeným nebem. To, že je mu Ostrava místem zaslíbeným potvrdil na ME do 22 let, když na vítkovickém stadionu opět vystoupal na nejvyšší stupínek. Svou medailovou sezónu pak završil na světovém šampionátu v korejském Tegu, kde se stal poprvé mistrem světa. Storl se dokázal kvalitně připravit i na olympijský rok 2012. Na HMS v Istanbulu byl druhý ve svém novém a dosavadním halovém osobním rekordu 21.88. V létě se pak stal v Helsinkách mistrem Evropy a na olympijských hrách bral stříbro, když se musel sklonit pouze před polským šampionem Tomaszem Majewskim.

V roce 2013 dokázal obhájit svůj titul mistra světa na MS v Moskvě. V loňské sezóně byl nejdříve stříbrný na HMS v Sopotech a následně přidal další obhajobu, tentokrát na ME v Curychu. V závěru sezóny dokázal ještě vyhrát Kontinentální pohár v Marakeši. V letošní sezóně získal svůj premiérový halový evropský titul v Praze a z MS v Pekingu si odvezl stříbro, když podlehl Kovacsovi.

Od fotbalu k titulu mistra světa

Přesto, že Joe Kovacs je o pouhý rok starší než Němec, svou profesionální kariéru odstartoval o poznání později. Joe začínal na střední škole s americkým fotbalem a byl v tomto sportu velmi nadějný, když získával různá individuální ocenění. Vrhu koulí se věnoval spíše doplňkově. Jeho progres byl však výrazný a začal se proto více věnovat atletice. První profesionální sezónou pro něj byla ta olympijská v roce 2012 a účast na sportovním svátku v Londýně mu utekla jen o fous, když skončil v americké kvalifikaci na čtvrtém místě. Během sezóny 2012 si vylepšil osobní maximum téměř o dva metry.

Výraznější úspěchy začal sbírat v roce 2014. Nejdříve obsadil třetí místo na americkém halovém šampionátu a v létě dokonce národní mistrovství ovládl. Navíc dokázal svůj osobní rekord posunout již za hranici 22 metrů výkonem 22.03, čímž ovládl i světové tabulky.Na stupně vítězů vystoupil i na Kontinentálním poháru v Marakeši, kde byl třetí.

Zatím životní sezónou pro něj byla ta letošní. Podruhé v kariéře vyhrál tolik ceněné „trials“. Na mítinku Diamantové ligy v Monaku si vylepšil osobní maximum až na 22.56 a stal se tak osmým mužem koulařské historie. Od roku 2003 nepředvedl žádný koulař delší pokus. Skvělou sezónu završil na světovém šampionátu v Pekingu, kde se stal mistrem světa. Ovládnul také celkové pořadí seriálu Diamantové ligy.

Rok 2015

V letošním roce se oba borci utkali celkem čtyřikrát v přímém souboji. Vzájemná bilance byla smírná, když si každý odnesl dva skalpy svého soupeře. Storl porazil Kkovacse v Lausanne, kde si také vytvořil nový osobní rekord 22.20 a také v úvodu sezóny v katarském Doha. Naopak Američan byl šťastnější v Bruselu a hlavně na MS v Pekingu. V Diamantové lize nasbíral Kovacs 16 bodů a připsal si tak svůj první primát v tomto seriálu. Storl zůstal o dva body zpět. Velká vyrovnanost obou borců, stejně tak, jako jejich převaha nad ostatními soupeři se projevila i ve světových tabulkách. Patří jim prvních třináct výkonů roku (Kovacs 7, Storl 6).

Kdo bude olympijským koulařským králem?

Jistě i v příští sezóně se dočkáme zajímavých soubojů mezi těmito dvě borci. David Storl bude chtít v Riu zkompletovat svou zlatou medailovou sbírku z velkých světových akcí. Chybí mu už jen to olympijské zlato. Joe Kovacs se bude zase snažit navázat na svůj zlatý úspěch z Pekingu. Nebo promluví do souboje někdo jiný? Koulařské klání bude jistě ozdobou nadcházejícího sportovního svátku.