přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. ledna 2008, 22:08

Dubnova a Bába ovládli Ostravu

Na domácí Ostravské laťce předvedli 193, resp. 220 cm.

Závod, který pro letošní rok nebyl zařazen do Moravské výškařské tour, měl poněkud skromnější obsazení než v minulých ročnících. Startovnímu poli tak dominovali především domácí závodníci a skokané z blízkého okolí.

V kategorii žen zvítězila Romana Dubnova z pořádajícího SSK Vítkovice. O jejím triumfu se rozhodlo až v rozeskakování, neboť měly společně s Ivou Strakovou z Olympu Praha shodný zápis. Obě zvládly 180 i 185 cm na prvý pokus, na 190 cm jednou opravovali a po vynechání postupné výšky 1.93 si vylámaly zuby na 195 cm, byť některé skoky se jevily velmi nadějně. Právě tato meta přitom byla důležitá především pro Dubnovou, které by otvřela cestu na olympiádu v Pekingu. Straková již má  limit splněný z prvního závodu sezony v Hustopečích.


         Vítězka Romana Dubnova, foto:graf.cz

Nicméně tentokrát 195 cm nezůstalo na stojanech ani jedné z elitních skokanek, a tak se snižovalo a souboj o prvenství pokračoval. Ne však dlouho. V "rozstřelu" Dubnova 193 cm skočila, Straková ne. "Do dnešního závodu jsem nešla s nějakými velkými ambicemi. Byl už můj třetí v šesti dnech. Přesto jsem se nakonec chytila a byl z toho pěkný závod. Možná, že kdyby se také Ivě podařilo v rozeskakování skočit 193 cm, závod by pokračoval a mně by se ten limit podařilo zdolat. Cítila jsem, že na to mám," říkala vítězka, která si ale jinak na start sezony nemůže stěžovat. "V každém ze závodů se mi zatím podařilo skočit přes 190 cm, to nepamatuji," těší ji. 

Dnešní výkon byl z těch tří, které dosud v sezoně předvedla, nejlepší. Znamená vylepšení nominačního výkonu na HMS o jeden centimetr. I tak však zatím zůstává Dubnové v ruce Černý Petr. Na halový šampionát mohou jet poze dvě a její kolegyně jsou na tom zatím lépe. Straková má "náskok" dvou, Barbora Laláková dokonce čtyř centimetrů.  "Hala ale pro mě není vůbec důležitá. Buď pojedu do Valencie nebo ne. Hlavně bych si chtěla v zimě dobře zazávodit a pokud možno vylepšit třeba své osobní maximum," uvedla Dubnova. Její maximum  pochází z roku 2005 a má hodnotu 196 cm.     

Vavříny hlavně domácím

Za dvojicí nejlepších byl v dnešním závodě velký výkonnostní odstup. "Bronzová" Kateřina Konvalinková z Vítkovic, která se věnuje především vícebojům, končila soutěž na 175 cm. Čtvrtá byla se 170 cm medailistka z MEJ, taktéž domácí vícebojařka Nikol Ogrodníková.

Mezi muži procházel bronzový z OH v Aténách Jaroslav Bába soutěží bez opravy do 220 cm. Pak závodník SSK Vítkovice vynechal a pokoušel se o zdolání laťky položené o sedm centimetrů výše, kde však už úspěšný nebyl. "Na přelomu roku nemohl Jarda kvůli zdravotním problémům skákat,  proto využíváme tyto závody jako kvalitní trénink," vzkázal z Ostravy Bábův trenér Aleš Duda.
Stejný výkon jako Bába, tedy 220 cm, si z Ostravy odveze i Nizozemec Joachim Nuyens, který skončil druhý. Třetí byl za 215 cm Dalibor Hon z Olomouce. 

Z  výsledků:
ŽENY: 1. Dubnova (SSK Vítkovice) 1.93, 2. Straková (Olymp Praha ) 1.90, 3. Konvalinková (SSK Vítkovice) 1.75
MUŽI: 1. Bába (SSK Vítkovice) 2.20, 2. Nuyens (Nizozemí) 2.20, 3. Hon (AK Olomouc) 2.15 

Kompletní výsledky Ostravské laťky naleznete zde.

Adam Pražák

Vytisknout