přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. února 2008, 22:21

Dubnova 1.95, ostatní bez limitů

Výškařka Romana Dubnova splnila na mítinku v Eaubonne limit pro olympiádu a výrazně zamíchala kartami i vzhledem k nominaci na HMS. Další čeští závodníci vyšli dnes naprázdno. V Düsseldorfu opět zářil Kubánec Robles.

Dubnova procházela soutěží hladce a kýženou výšku skočila napodruhé. O prvenství se ve francouzském Eaubonne podělila s Ukrajinkou Vitou Palamarovou, třetí byla s taktéž 195 cm, ale horším zápisem, Marina Aitovová z Kazachstánu. "Myslím si, že jsem dnes po technické stránce  skákala nejlépe v životě. Měla jsem určitě na víc. Všechny pokusy byly čisté, s rezervou. Při prvním pokusu na 198 cm jsem laťku lehce sundala lýtky. Teď mě to mrzí. Pak jsem se té výšky zlekla, vypadla z rytmu a na další pokusy i rozeskakování jsem už nenašla koncentraci," vzkázala Dubnova přes svého manažera Alfonze Jucka.  
Dnešní výkon takřka jistě zaručuje Romaně účast na olympiádě a drží ji ve hře i vzhledem k halovému šampionátu ve Valencii. Dostala se po bok Ivě Strakové a dva centimetry za zatím nejlepší výkon sezony Barbory Lalákové. A vzhledem k tomu, že na HMS mohou jet pouze dvě, bude bitva o nominaci ještě tuhá.

Foto: graf.cz

Ostatním Čechům, kteří se dnes představili na zahraničních mítincích, se již tolik nedařilo. Bolestmi paty sužovaná tyčkařka Pavla Rybová sice podruhé v kariéře ovládla mítink v nákupním v centru v německé Postupimi, stačilo jí k tomu však „jen“ 431 cm, což na HMS nestačí. „Beru to jako dobrý začátek pro následující mezinárodní závody,“ řekla podle stránek německého atletického svazu po skončení mítinku  .

O zhruba 500 km jihozápadně v Düsseldorfu se představila početná ekipa Čechů. Po limitu však bohužel nesahal ani jeden z nich. Stanislav Sajdok zaběhl 60 m př. za 7.89, jeho kolega Jan Čech byl ještě o osm setin pomalejší, stejně jako třetí z překážkářů Martin Pokorný. Všichni tři už letos běželi lépe.
To samé lze říci o půlkařích Miroslavu Kaplanovi (1:52.32) a Lence Masné (2:04.66), lepší výkon než v Düsseldorfu (13.59) už letos předvedla ostatně i trojskokanka Martina Šestáková.

Dařilo se však jiným. Hvězdou düsseldorfského večera byl Kubánec Dayron Robles, který stáhl další dvě setiny ze svého osobního maxima a zaběhl druhou nejlepší šedesátku překážek všech dob 7.33. Rychlejší (o tři setiny) byl pouze v roce 1994 světový rekordman Colin Jackson.
Činila se i Roblesova krajanka Yargelis Savignová, které v trojskoku změřili 14.77, což  je výkon jen o centimetr horší letošního světového maxima Adeliny Gavrilové z mítinku v Bukurešti. 
Za vyzdvihnutí stojí také čas sprinterky na 60 m Angely Williamsové 7.17. Řadí Američanku na třetí místo letošních tabulek.


Adam Pražák

Vytisknout