Dubaji dominovali Etiopané

pátek 22. ledna 2016
Standard Chartered Marathon v Dubaji patří každoročně k těm nejrychlejším a letos tomu nebylo jinak. Letošní ročník byl pod jasnou nadvládou etiopských běžců a běžkyň. Vyhráli Tesfaye Abera a Tirfi Tsegayeová.

Mužský závod měl velmi překvapivého vítěze. Vždyť hned sedmnáct mužů nastoupilo na start s lepším osobním rekordem než Etiopan Tesfaye Abera. Přesto byl tento třiadvacetiletý běžec tím, kdo závod opanoval, navíc ve velmi kvalitním čase 2:04:24, čímž zaostal pouhou jednu vteřinu za traťovým rekordem svého krajana Ayele Abshera z roku 2012.

Již od začátku se běželo hodně rychlé tempo. Na patnáctém kilometru byl mezičas dokonce o dvacet vteřin rychlejší než při světovém rekordu Keňana Dennise Kimetta v roce 2014. O deset kilometrů později měla pětice běžců stále devatenáctisekundový náskok na Kimettův mezičas. Po odstoupení vodičů se však tempo mírně zpomalilo. V tu dobu byla na čele už jen čtveřice Etiopanů. Ta vydržela pohromadě až do čtyřicátého kilometru, kdy se utrhli Abera a Berhanu. Prvně jmenovaný rozhodl o svém triumfu nástupem 600 metrů před cílem, kterým nakonec proběhl v novém osobním rekordu 2:04:24. Dostal se tak na deváté místo světových historických tabulek. Druhý Lemi Berhanu si též vylepšil osobní rekord na 2:04:33. Třetí doběhl Tsegaye Mekonnen za 2:04:45. Etiopané závod naprosto ovládli a obsadili prvních šest míst.

Také v závodě žen se běželo rychle. O historicky druhý nejlepší čas dubajského maratonu se postarala Etiopanka Tirfi Tsegayeová. Vítězka tohoto závodu z roku 2013 vyhrála v novém osobním rekordu 2:19:41. Tsegayová je oproti Aberovi zkušenou maratonkyní. Kromě Dubaje již dokázala zvítězit například v Berlíně, Tokiu nebo Paříži.

Etiopanka setřásla svou poslední soupeřku na pětatřicátém kilometru a útočila na pokoření hranice 2:20, což se jí také podařilo, když proťala cílovou pásku v čase 2:19:41, čímž si vylepšila osobní maximum o 37 vteřin a zařadila se na dvanácté místo historických světových tabulek. Druhá doběhla její reprezentační kolegyně Amane Berisová (2:20:48) a etiopskou dominanci potvrdila třetí Meselech Melkamuová (2:22:29).