přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. září 2003, 10:04

Druhé mistrovství ČR do 22 let přivítají východní Čechy

Posledním domácím šampionátem jednotlivců na dráze v této sezoně bude Mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let v Litomyšli.

Zrekonstruovaný stadion, který byl letos v červnu dějištěm Olympiády dětí a mládeže s Orbitem, přivítá nejlepší české atlety zmíněné věkové kategorie druhý zářijový víkend, tedy ve dnech 13.–14. 9. 2003. Současně se zahájením šampionátu se v areálu litomyšlského stadionu rozběhne pilotní akce Mezinárodní atletické federace IAAF a Českého atletického svazu Kids´ Athletics, které se zúčastní malí atleti ve věku od 8 do 12 let.

Premiéra MČR do 22 let se uskutečnila teprve loni, kdy soutěž hostil stadion Slavie v pražském Edenu. Mezi nejúspěšnější účastníky šampionátu v roce 2002 patřili sprinteři Jiří Vojtík a Lenka Ficková, vrhač Antonín Žalský, běžkyně Marcela Lustigová a skokanka Veronika Navrátíková, kteří se do historie MČR do dvaadvaceti let zapsali zlatým písmem ve dvou individuálních disciplínách. Vojtík a Ficková dominovali na tratích 100 a 200 m, Žalský ve vrhu koulí a hodu diskem, Lustigová předvedla zlatou kombinaci 1500 m–3000 m překážek a Navrátíková vybojovala prvenství v dálce a trojskoku. Nejvíce mistrovských titulů však získali jiní atleti, kteří si na své konto připsali po dvou vítězstvích ve štafetě a jednom zisku nejcennějšího kovu v individuální disciplíně. Trojnásobnými šampiony pro rok 2002 se stali Slávisté Václav Bláha (400 m, 4x100 m, 4x400 m) a Michal Uhlík (400 m př., 4x100 m, 4x400 m) a jejich oddílová kolegyně Kateřina Burešová (400 m, 4x100 m, 4x400 m).  

Jiří Vojtík by se v Litomyšli opět měl stát výraznou postavou mistrovství. Závodník Olympu Praha má za sebou životní sezonu, v níž vytvořil vynikající osobní rekordy 10,36 na 100 m a 20,76 na dvojnásobné trati, na níž obsadil šesté místo na ME do 22 let a získal bronz na Světové univerziádě. V Litomyšli svěřenec trenéra Nejdla bude obhajovat mistrovský titul v běhu na 200 m. „V této sezoně mám před sebou ještě dva významné starty,“ zmiňuje Vojtík svou účast na mistrovství ČR do 22 let a mezistátní utkání v této kategorii v polském Krakově. „Chtěl bych na nich zaútočit na svůj osobák na dvoustovce,“ prozrazuje Vojtík svůj cíl a s nadějí dodává: „už několikrát mi forma gradovala na podzim a v závěru sezony jsem dokázal překonat osobní rekordy.“

Hlavním soupeřem nejrychlejšího muže České republiky by v Litomyšli na trati 200 m měl být Jan Mazanec. „Jirkovi se nemůžu rovnat. Momentálně tady nemá konkurenci,“ hovoří domažlický atlet o nesporných kvalitách Jiřího Vojtíka. „V Litomyšli chci předvést solidní výkon a dobře se připravit na mezistátní utkání v Krakově,“ dodává Mazanec, který se krátce před odletem na Světovou univerziádu do Koreje potýkal se zdravotními problémy. Týden byl nachlazen a měl zvýšenou teplotu. „Teď vlastně jakoby začínám znova,“ postěžoval si svěřenec trenéra Konopa, pro něhož vrchol této sezony představovala semifinálová účast na evropském šampionátu do 22 let.

Tyčkařka Michaela Boulová v loňském ročníku soutěže nestartovala, do Litomyšli pocestuje jako hlavní favoritka závodu. „Teď na konci sezony si jedu spíš už jenom zazávodit,“ uvádí závodnice USK Praha, „ale zisk titulu mistryně republiky by mi samozřejmě udělal radost,“ dodává. Za svou největší soupeřku v boji o zlatou medaili považuje Boulová svou tréninkovou partnerku, dorostenku Jiřinu Ptáčníkovou.       

Tomáš Klement

Vytisknout