Dramatický maraton v New Yorku

Světový rekordman, Keňan Paul Tergat a lotyšská outsiderka Jelena Prokopčuková triumfovali v nedělním 36. ročníku maratonu v New Yorku.

Letos se běželo v teplém s slunečném počasí, které zabránilo rychlým časům. Traťové rekordy (2:0743 a 2:22:31) tak zůstaly nepokořeny.

Ženy odstartovaly dříve. V půlce trati měla vítězná Prokopčuková mezičas 1:13 a závod se pro ni nevyvíjel dobře. Pak však nastal boj mezi vloni druhou Keňankou Susan Chepkemeiovou a právě Prokopčukovou z Lotyšska. Keňanka, kterou trápily žaludeční potíže, nakonec na vítězku nestačila. První místo znamenalo premiérové vítězství pro Lotyšsko v největším maratonu na světě.

Mužský běh se v polovině trati také dostal na pomalejší mezičas, než se čekalo (1:04:55) a po pokusech Itala Di Cecca a loňského vítěze Hendricka Ramaala z JAR zůstala na závěrečný finiš čtveřice běžců. Poslední stovka metrů v Central Parku byla neskutečně vyrovnaná. Z vítězství se nakonec radoval Paul Tergat, který doběhl o pouhý půlkrok před Jihoafričanem. Paul Tergat vyhrál tradiční maraton nejtěsnějším rozdílem v historii. Třetí doběhl Američan Mebrahtom Keflezighi, stříbrný medailista z olympiády.

Světový rekordman v devátém maratonu své kariéry konečně vyhrál na americké půdě a vybojoval osmé keňské prvenství v historii. Šestatřicetiletý vítěz zaběhl v čase 2:09:30 a nešťastný Ramaala zaostal o pouhou sekundu.

Letos startovalo více než 37 000 běžců ze stovky zemí a pořadatel v prémiích rozdal téměř 700 000 dolarů. Vítězové Tergat a Prokopčuková získali každý šek na 130 000 dolarů. Na trať se vydalo i devět českých běžců, z toho sedm mužů a dvě ženy. Z těch známějších například ultramaratonec Miloš Škorpil (3:22:53) či Pavel Mrva, (4:43:19) výherce Mattoni Juniorského maratonu. Miloš Škorpil doběhl z Čechů na nejlepším, 2024. místě.

Výsledky:

1. Tergat (Keňa) 2:09:30, 2. Ramaala (JAR) 2:09:31, 3. Keflezighi (USA) 2:09:57. 4. R. Cheruiyot (Keňa) 2:11:00, 5. Abdirahman (USA) 2:11:24, 6. Di Cecco (It.) 2:11:33, 7. Rothlin (Švýc.) 2:11:44, 8. Wangai (Keňa) 2:13:19, 9. Brown (Brit.) 2:13:19, 10. Macharia (Keňa) 2:14:21.

1. Prokopčuková (Lot.) 2:24:41, 2. Chepkemeiová (Keňa) 2:24:55, 3. D. Tuluová (Et.) 2:25:21. 4. S. Kosgeiová (Keňa) 2:25:30, 5. Genoveseová (It.) 2:27:15, 6. Petrovová (Rus.) 2:27:21, 7. Wamiová (Et.) 2:27:40, 8. Grigorievová (Rus.) 2:27:48, 9. Denisovová (Rus.) 2:28:18, 10. Kiplagatová (Hol.) 2:28:28.