přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2003, 23:09

Dramatický boj o titul desetibojařského krále pokračuje

Šebrle i Pappas mají v poločase souboje na MS v Paříži k prvenství zhruba stejně daleko.

Z fiktivní tajenky, která ukrývá jméno světového šampiona v desetiboji pro rok 2003, nebylo po polovině dramatického klání na pařížském národním stadionu vyluštěno ani jedno písmeno. První soutěžní den pouze prozradil, že počet políček tajenky, do nichž se zítra před půl jedenáctou hodinou večerní zapíší písmena dávající jméno šťastného vítěze, bude s největší pravděpodobností šest. Ve hře je dvojice hlavních favoritů Šebrle a Pappas, překvapivý vedoucí muž průběžného pořadí Karpov z Kazachstánu a na šestém místě číhá obhájce titulu Dvořák.

Dmitrij Karpov prožívá životní závod, už čtyřikrát překonal hranici osobního maxima. Ve výšce i závěrečném běhu na 400 m ještě náskok na dva nejlepší muže současného desetiboje překvapivě zvýšil. První den nasbíral 4599 bodů a od druhého Pappase ho dělí 53 bodů. Dalších 123 bodů zpět je světový rekordman Roman Šebrle, který v dramatickém souboji na 400 m podlehl Pappasovi o 33 setin. "Udělal si super osobák," uznale pokyvuje Šebrle, "pořád jsem čekal, kdy vytuhne, ale on nevytuhnul." V porovnání pařížských výkonů a vývoje nejlepších závodů Šebrleho a Pappase v této sezoně oba aktéři boje o titul mistra světa na Stade de France zaostávají. Šebrle na mítinku v Goetzisu, kde vytvořil nejlepší světový výkon roku 8807 bodů, v prvních pěti disciplínách nasbíral 4582 bodů, o 159 více než v Paříži. Tom Pappas si oproti vítěznému závodu americké kvalifikace v Palo Alto pohoršil z 4691 na 4546, tedy o 145 bodů. Vzhledem k výkonnosti obou borců se předpokládá, že Šebrle bude druhý den svého amerického protivníka dotahovat. V nepřímém souboji, v porovnání výsledků z Goetzisu a Palo Alto, Šebrle druhý soutěžní den Pappase porazil o 132 bodů, čili o víc než představuje současná ztráta mistra Evropy na úřadujícího světového šampiona v halovém sedmiboji. "Nejsem moc spokojenej," uzavírá úvodní den Šebrle, "ale pořád se s tím dá něco dělat. Není to tak zlé..."

Ztráta trojnásobného mistra světa Tomáše Dvořáka na absolutní špičku startovního pole v posledních dvou disciplínách narostla. „Dvořák a výškařina, to nejde dohromady,“ komentoval jednatřicetiletý závodník své vystoupení ve výškařském sektoru, kde překonal jen 194 cm. S časem 50,04 na čtvrtce také nemohl být svěřenec trenéra Svobody spokojen. Zítra je na pořadu oštěp, Dvořákova silná zbraň, na Pappase určitě získá i při závěrečné patnáctistovce. Velkou neznámou je jeho forma ve skoku o tyči, někdejší Dvořákova noční můra. Každopádně Dvořákovi společně s Rusem Pogorelovem patří šestá pozice a na vedoucího Karpova ztrácí 454 body.

Pořadí desetiboje na MS 2003 po 5 disciplínách:
1. Karpov (Kaz.) 4599
2. Pappas (USA) 4546
3. Šebrle (ČR) 4423
4. Bernard (Jam.) 4239
5. Terek (USA) 4222
6. Dvořák (ČR) 4145
    Pogorelov (Rus.) 4145

Tomáš Klement

Vytisknout