Drama Josefa Karase

Nový mistr České republiky ve vícebojích si zranil nohu ve skoku o tyči. Přes bolest a s největším sebezapřením soutěž dokončil. Jeho výsledek 5753 bodů mu dává naději na HME.

Josef Karas

začal druhý den vícebojařské soutěže solidním časem nad překážkami 8.39 sekund. Pak však přišla tyč a jeho vstup do soutěže na výšce 420 centimetrů. Prvním nepovedeným skokem přelétl přes okraj doskočiště a o posuvník stojanů si poranil levé chodidlo. Přítomná lékařka mu zranění ošetřila, ale Karas kulhal a musel vynechat následné pokusy v soutěži až do výšky 440 cm. Zbývaly mu už jen dva skoky a napoprvé nedal. Napodruhé mu ale hala pokus roztleskala a Karas s velkou rezervou překonal. Nakonec si v tyčkařském sektoru zapsal 4.70 metru.

Karasův osobní trenér Ludvík Svoboda spočítal, že reálnou šanci na start na halovém evropském šampionátu dá Karasovi pouze závěrečný kilometr zaběhnutý pod 2:48.00. Josef Karas se vydal z posledních sil a přes bolesti v chodidle proběhl cílem v čase 2:45.60. Konečný bodový součet = 5753 bodů.

Evropská atletická asociace pozve na HME do Birminghamu 5 vícebojařů podle výkonů z letošní halové sezony. Josef Karas je aktuálně na čtvrtém místě v evropských tabulkách. Vyčerpaný v cíli řekl, že neměl na výběr a běžet musel, ačkoliv ještě nezná diagnózu a více řekne až večerní rentgen: "Musel jsem běžet, tuhle jedinečnou a nejspíše jedinou šanci dostat se na HME bych si nikdy nenechal ujít. Byl to hodně vydřený kilometr a vůbec celý závěr závodu. Ale kluci (vícebojaři) byli úžasní. Dominik Špiláček mi odvodil čtyři kola a neuvěřitelné bylo, jak mě hnali do cíle diváci." Karas tak má velikou naději dostat se na HME. Dnes zůstal ve Stromovce o dva body za svým osobním rekordem, ale s přehledem celou soutěž vyhrál a stal se mistrem ČR pro rok 2007.

Večerní vyšetření na rentgenu u doktora Krejčího naštěstí nepotvrdilo obavy ze zlomeniny. Jedná se nejspíše o natrženou aponerózu, ale až nedělní důkladně vyšetření ukáže, jak dlouho potrvá léčba a regenerace.

Na druhém místě se umístil Dominik Špiláček z pražského USK s výkonem 5436 bodů, když v napínavém souboji porazil celkově třetího Davida Sazimu z AK Most. "Se stříbrem jsem maximálně spokojený," nechal se slyšet Špiláček. "Vytvořil jsem si nový osobní rekord, ačkoliv jen o 11 bodů. Ale když si vzpomenu, že ještě před překážkami jsem byl průběžně šestý, nemůžu být nespokojený."

Zklamání naopak neskrýval bronzový David Sazima, loni juniorský mistr republiky. "První tři disciplíny jsem měl dobré, vyvedla se mi také tyč. Ale to druhé místo jsem moc moc chtěl. Rozhodla koule, která se mi vůbec nepovedla."