Dráhovou desítku opanovali Stewartová a Olejníček

sobota 28. dubna 2018
Na stadionu Moravské Slavie Brno proběhlo mistrovství ČR v běhu na 10 000 metrů na dráze. Z titulu národních šampionů se radovali Moira Stewartová a Lukáš Olejníček.

Přesto, že se teprve v pátek vrátila z tréninkového kempu v italském Melagu, byla Moira Stewartová jasnou favoritkou ženského závodu a papírové předpoklady také jednoznačně potvrdila, když si s přehledem doběhla pro triumf v čase 35:52.37. Pro závodnici Spartaku Praha 4 se jedná o třetí titul mistryně republiky na dráhové desítce. Ze stejného úspěchu se radovala i v letech 2015 a 2017. K tomu má ještě ve sbírce stříbro z roku 2016. Jako druhá proběhla cílem Kristýna Dvořáková z USK Praha (36:08.41), která však běžela mimo soutěž. Stříbro tak připadlo její oddílové kolegyni Barboře Jíšové, která zvládla desetikilometrovou porci za 36:28.30. Pro bronz si doběhla Adéla Stránská z Českotřebovského běžeckého klubu Iscarex (37:41.24). Obsazení stupňů vítězů mistrovského závodu bylo tak stejné jako v loňském roce.

Mezi juniorkami byla nejrychlejší Bára Stýblová z Berouna za 39:28.48 před čáslavskou Ingrid Tillmann (41:23.37) a Lenkou Pardamcovou z Českých Budějovic (42:47.66).

Mužské klání mělo také jednoho hlavního kandidáta na nejcennější kov, a tím byl brněnský Lukáš Olejníček. Do této role ho pasovaly jeho úspěchy z předešlých let na šampionátu v dráhové desítce. V letech 2015 a 2016 se radoval ze zlaté medaile a loni se mu stal přemožitelem pouze Vít Pavlišta, který ovšem letos na startu chyběl. Olejníček prokázal své bohaté zkušenosti a také taktickou vyspělost, když si v teplém počasí nejlépe rozvrhl síly a cílem proběhl jako první v čase 31:30.26. Stříbro putuje do Hodonína zásluhou Davida Kákony, jenž zaznamenal výkon 31:54.89. Pod dvaatřicet minut stlačil svůj čas ještě bronzový Kamil Krunka z Nového Města nad Metují, který ke svému bronzu z půlmaratonu přidal stejný cenný kov i na desítce. Teplé počasí si vybralo svou daň, když mužský závod nedokončilo hned sedm závodníků. Mezi nimi byli například i spolufavorité na medaile Jan Kreisinger, Viktor Šinágl nebo Michal Šmahel.

Juniorským šampionem se stal brněnský David Foller, když s přehledem vyhrál za 33:06.37. Na stupně vítězů ho doprovodili stříbrný Filip Vabroušek ze Zlína (33:53.97) a bronzový Borek Požár z Kadaně (33:54.91).