přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Dráha pro rekordy stojí, zkoušela ji Defarová

V pražské O2 areně proběhl první test dráhy pro blížící se mítink světových rekordmanů. Zúčastnila se ho poslední z ohlášených hvězd etiopská vytrvalkyně Meseret Defarová.

Na první stavbu velké stavebnice z více než 1200 dílů měla firma Ekkl vyměřeno padesát hodin. Po úsilí stovky lidí pracujících na směny se to skutečně povedlo a na dráze s povrchem Conipur SW vyzdvižené půl metru a více nad ledovou plochu se mohla proběhnout nejlepší atletka předloňského roku dle ankety IAAF a olympijská vítězka z Atén Meseret Defarová. Po dvou oválech byl na její tváři úsměv. „Je to velmi dobrá dráha. Je měkká, což mi moc vyhovuje,“ tvrdila pětadvacetiletá drobná Etiopanka, která měří 155 cm a váží 42 kilo.


Ředitel mítinku Jan Železný symbolicky poslal na novou trať Meseret Defarovou
všechna fota z akce: J. Pokorný

Za sebou má sobotní pokus o vylepšení vlastního světového rekordu o 3000 m v hale, ve Stuttgartu neuspěla jen těsně. Možná i proto ještě neví, jakou trať poběží v Praze. Každopádně by to měl být znovu pokus o světový rekord nebo „alespoň“ nejlepší výkon historie. „Záleží, na co bude mít chuť a kde bude cítit, že by mohla uspět. Uvažujeme o dvou kilometrech nebo dvou mílích, ale ze hry nejsou ještě ani ty tři kilometry,“ řekl manažer mítinku Alfons Juck. Rozhodnutí padne asi až po mítinku ve Stockholmu, kde Defarová závodí 18. února, osm dní před pražským Mítinkem světových rekordmanů.

Podle všeho však Defarové prostředí O2 areny učarovalo. „Závodila jsem už v mnoha halách, ale žádná nebyla tak velká jako tato. Jsem v Praze poprvé a když jsem sem poprvé včera večer přijela a viděla ji v těch světlech…je opravdu moc krásná,“ rozmluvila se jinak stručná atletka.

V úterý dopoledne projde dráha a zařízení zátěžovou zkouškou, jehož se zúčastní výběr z přihlášených mladých atletů. „Budeme testovat vše důležité pro chod mítinku – sektory, startovací zařízení, hlasatele, svolavatelnu…atd.,“ popsal Juck.
Po testu se dráha opět rozloží a podruhé se postaví už na ostro před mítinkem, aby v poledne 25. února na něm mohly trénovat pozvané hvězdy.

Pokud se vše vydaří, mohl by být mítink prvním krokem k budoucímu halovému šampionátu ať už světa nebo pravděpodobněji Evropy. A to i přesto, že z hlediště nejsou ideálně po celém obvodu vidět vnější dráhy, což může částečně vadit při běhu na 400 m, který sice není v programu mítinku, ale na šampionátu již ano. „Takové úskalí má však řada hal, kde už se mistrovství konalo. Třeba v Madridu také nebyla viditelnost ideální. Ostatně by měl přijet prezident EAA Hansjörg Wirz a bude moci na vlastní oči posoudit, zda je tato hala hodná nebo není velké soutěže typu HME,“ prohlásil Juck. Pořádat velkou halovou soutěž je současně jeden ze záměrů Českého atletického svazu.  Nejbližší příležitost je v případě HMS rok 2014 a HME 2015.

Více informací o Mítinku světových rekordmanů v ZAOSTŘENO NA...

Adam Pražák

Vytisknout