přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. března 2003, 19:35

Dragilaová vyřazena v kvalifikaci, Hansenová potěšila domácí publikum

První finálovou disciplínou druhého dne světového šampionátu v birminghamské hale National Indoor Arena byla dálka mužů.

Ještě předtím se však děly neuvěřitelné věci v tyčkařském sektoru, kde proběhla kvalifikace žen. Čerstvá světová rekordmanka Stacy Dragilaová z USA totiž nezdolala základní laťku 430 cm a se soutěží se předčasně rozloučila. Pikantní souboj o světový halový titul mezi Dragilaovou a Ruskou Feofanovovou se tak v Birminghamu neuskuteční. Právě tyto dvě závodnice suverénně vládnou letošním světovým tabulkám, když obě dokázaly před několika týdny posunout hodnotu světového rekordu v hale. Nejprve Feofanová 21. února na mítinku v dějišti halového MS překonala 477 cm a za týden na tento výkon úspěšně zareagovala americká tyčkařka, která přeskočila 478 cm. “Život je jako krabice čokolády. Nikdy nevíte, co ochutnáte,“ vzpomněla si po svém neúspěšném závodě Stacy Dragilaová na oscarový film Forrest Gump.

Soutěž dálkařů ovládli Američané. Miguel Pate získal bronz výkonem 821 cm a zlatou medaili vybojoval Dwight Phillips, který si v birminghamské National Indoor Areně vytvořil osobní rekord 829 cm. Zaskočil tak největšího favorita soutěže, Španěla Yaga Lamelu. Ten se mezi skokany Spojených států vklínil, když za Phillipsovým vítězným pokusem zaostal jediný centimetr. Dwight Phillips tak v souboji USA vs. Španělsko dokonale vrátil včerejší duel v koulařském sektoru, kdy jeho krajan Godina podlehl Španělu Martínezovi právě o jediný centimetr.

Trojskok žen měl přinést zlatou radost domácí atletice zásluhou Ashii Hansenové. Ta svou úlohu unesla a zvítězila v nejlepším světovém výkonu této sezony 15,01. Až do pátých pokusů jí však její vyrovnaná série nestačila na Francoise Mbango Etoneovou z Kamerunu, která si rekordem afrického kontinentu 14,88 nakonec zajistila stříbro. Na třetím místě skončila další Afričanka Kéné Ndoyeová ze Senegalu. Ta pro změnu vytvořila nový národní rekord 14,72.

Tomáš Klement

Vytisknout