Dragilaová pokořila na Tretře světový rekord v tyči

úterý 8. června 2004
V první části hlavního programu letošního mítinku Zlatá tretra si tyčkařka Dragilaová vzala zpět světový rekord Jeleny Isinbajevové. B - limit na olympijské hry pokořil překážkář Štěpán Tesařík.

Devětadvacáté vítězství v řadě za sebou si ze Zlaté tretry odváží překážkář Felix Sánchez. Dvojnásobný mistr světa si pro další vítězství doběhl v čase 48.44, druhý skončil Američan Joey Woody a třetí Jamajčan Danny Mc Farlane. "Jsem spokojen, byl to můj první závod v sezoně. Jde mi hlavně o svůj výkon, ne tak o vítězství. Nevadilo by mi, kdybych třeba prohrál, potřebuju, aby mě stále někdo pronásledoval. Všechno teď směřuji k OH v Aténách," uvedl Sánchez.
Nevedlo se Jiřímu Mužíkovi, který skončil až na sedmém místě, když klopýtl na poslední překážce a závod tak pro něj v podstatě skončil. "Bohužel mi to tu nevyšlo, jak bych si představoval. Ale co, vloni jsem tady předvedl super výkon, a když přišel vrchol sezony, tak mi to nevyšlo. Doufám, že teď to bude obráceně," uvedl bezprostředně po závodě Mužík.
Spokojen může být další svěřenec trenéra Kupky – Štěpán Tesařík.
Čas 49.23 pro něj znamená nejen konečné šesté místo, ale i splnění B – limitu na olympijské hry v Aténách, o který usiloval. Tesařík má Áčko z minulého roku a tudíž jeho účast na olympiádě je téměř jistá. "Taky jsem zakopl na poslední překážce. Škoda, mohl jsem doběhnout třeba třetí, čtvrtej, ani jsem nevěděl, že je ta skupinka přede mnou tak blízko. Mohl jsem v pohodě atakovat osobní rekord," smál se Tesařík a dodal: "Byl jsem na dnešní závod dost nahecovanej, sešla se tu opravdu světová konkurence. Taky diváci jsou skvělí, jsem rád za takové mítink v České republice".

V první běžecké disciplíně hlavního programu, v běhu na 400 metrů překážek žen zvítězila ruská překážkářka, světová rekordmanka Julia Pečonkinová časem 53.99 sekundy. Česká juniorka Zuzana Hejnová sice v závodě skončila až na poslední, osmé pozici, ale výkonem 57.72 si zajistila účast na červencovém mistrovství světa juniorů v Grossetu.

V tyčkařském sektoru jasně kralovala Američanka Stacy Dragilaová. Do závodu nenastoupila Jelena Isinbajevová, která je nemocná, tudíž k avizovanému souboji dvou hvězd nakonec nedošlo. Dragilaová i přes to, že neměla soupeřku, překonala na podruhé 4.71 metru. Pak si nechala na stojany nastavit 4.83 metru a na potřetí tuto hranici překonala. Stacy Dragilaová tak pokořila o jeden centimetr světový rekord Jeleny Isinbajevové, zároveň dokonce o 12 centimetrů pokořila rekord mítinku Tatjany Polnovové z roku 2003. Nakonec se odhodlala i na výšku 4.85 metru, ale tuto výšku už se Dragilaové překonat nepodařilo.

Závod na 1500 metrů žen přinesl rekord mítinku. Novou rekordmankou a zároveň vítězkou běhu na 1500 metrů se v Ostravě stala Ukrajinka Irina Liščinská v čase 4:03.74. Favoritkou závodu byla Britka Kelly Holmesová, která se držela na přední příčce do posledních padesáti metrů. Před cílem jí ale nakonec došly síly a skončila třetí. Andrea Šuldesová doběhla na dvanáctém místě a její čas 4:14:02 tak na limit na olympijské hry nestačil.

Prim z běhu na 100 metrů překážek si z vítkovického stadionu odváží Kanaďanka Perdita Felicienová v čase 12.67, čímž jí těsně unikl rekord mítinku. Druhá doběhla Whiteová.

Krátké překážky mužů byly doménou čtyřnásobného světového šampiona a olympijského vítěze Allena Johnsona. Vítězstvím Johnsona v čase 13.12 se Zlatá tretra dočkala dalšího rekordu mítinku. Druhý skončil zlatý z Panamerických her 2003 Larry Wade časem 13.33, třetí další Američan, stříbrný z posledních OH v Sydney Terrence Trammel.

I další běh – 200 metrů mužů – zaznamenal rekord Zlaté tretry. Dvaadvacetiletý Američan Justin Gatlin prolétl cílem v čase 20.30 sekundy, druhý doběhl Shawn Crawford v čase 20.35 sekundy. Běh na 200 metrů měl i českého zástupce. Jiří Vojtík skončil poslední výkonem 21.17. "Poprvé jsem závodil s Fredericksem, to je můj dlouholetý idol. Mám na seznamu hodně hvězd, se kterými jsem už běžel, ale Frankie mezi nimi chyběl. Byla tu světová elita," svěřil se Vojtík.

Výsledky z mítinku Zlatá tretra naleznete zde.