přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Dozvuky víkendu

Evropský rekord Francouze Tahriho na 5000 m, pátý nejlepší čas historie halové čtvrtky, výkony roku na moskevském šampionátu a další zajímavosti uplynulého víkendu, o nichž jsme ještě nepsali.

Francouz Bouabdellah Tahri zaběhl na mítinku v Métách halovou pětku za 13:11.13 a o 26 setin vylepšil sedm let starý evropský rekord Alberta Garcíi. Pro bronzového medailistu z Berlína je to druhý rekordní zápis v krátké době, na nedávném mítinku ve Stockholmu posouval francouzské maximum na trojce na 7:33.73.

Dvacetiletý Američan Torrin Lawrence zaběhl na mítinku ve Fayetteville halovou čtvrtku za 45.03, čímž se zařadil na páté místo historických tabulek se ztrátou 48 setin na pět let starý světový rekord Kerrona Clementa z téhož místa. Dosavadní maximum Lawrence bylo z minulé sezony a mělo hodnotu 46.18. Signály o zvýšené výkonnosti pak tento zástupce univerzity Georgia vyslal před týdnem, když v Blacksburgu zaběhl časy 32.32 na třístovce a 20.80 na trati 200 m. Rychlí byli i jeho soupeři z Faetteville – Tavaris Tate zaběhl čas 45.80 a Calvin Smith 45.98. Společně obsadili tři z horních čtyř pater letošních tabulek.
Členka zlatých štafet z olympiády i MS Natasha Hastingsová zase zahýbala ženským žebříčkem, když se po výkonu 51.67 vyšvihla do čela halové čtvrtky. Výslunní si však užila na jediný den.

Tedy přesně do té doby, než dokončila svůj závod při šampionátu města Moskvy Taťjana Firovová, která Američanku na dálku předčila o tři setiny. Pod 52 sekund (51.84)  se dostala i Jelena Migunovová, které nyní patří v letošních tabulkách třetí místo.
Další výborný výkon pak viděli diváci na půlce žen, kde Jevgenija Zinurovová předvedla nejlepší čas dosavadní sezony 1:58.65.

Skandalista Dwain Chambers se prezentoval v Sheffieldu na britských trials pro HMS výkonem 6.50 na šedesátce a také se dostal do čela letošních statistik. „Je to pěkné, ale je teprve začátek roku a je mi jasné, že Američané ještě něco bláznivého předvedou,“ nechal se slyšet rychlík s dopingovou minulostí.
Velmi rychlý byl i francouzský mladík Christophe Lemaitre, který v Aubiere zaběhl národní rekord kategorie do 22 let 6.55.

Estonský šampionát v Tallinu vyhrál halový mistr Evropy Mikk Phapill výkonem 6156 b, který mu dává jisté šance, že by se mohl vejít mezi nejlepší trojici, která bude na HMS pozvána na základě letošní výkonnosti. Zatím mu sice patří až čtvrtá příčka, ale druhý muž pořadí Ashton Eaton údajně hodlá před HMS upřednostnit univerzitní šampionát NCAA, který se koná ve stejném termínu.
Druhé místo v Tallinnu obsadil Leonel Suárez, který vylepšil vlastní kubánský rekord o 5 bodů na 5964 b.

Adam Pražák

Vytisknout