přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Dozvuky víkendu: Vlašičová bláznila fanoušky a chodecký rekord, který opět nebyl

To podstatné, co se o víkendu událo ve světě atletiky, a ještě jsme o tom nepsali.

Mistryně světa ve skoku do výšky Blanka Vlašičová potvrdila svůj vysoký standard a na mítinku Slobodna Dalmacija v chorvatském Splitu potěšila 11 tisíc domácích fanoušků druhým nejlepším výkonem v sezoně 203 cm. „Bylo to velmi těžké a emotivní. Měla jsem tu tolik příznivců, kteří ode mě očekávali něco jedinečného. Atmosféra byla bláznivá, až se mi třásly ruce i nohy. Snažila jsem, se tomu nepoddat a zůstat klidná,“ prohlásila domácí star, která po překonání rekordu mítinku zkusila atakovat halový světový rekord Švédky  Kajsy Bergqvistové. Na 209 cm však úspěšná nebyla. „Technicky to bylo dobré, ale nemohla jsem se srovnat s povrchem, který byl nově položený a nejspíš proto také tvrdý. Na světový rekord budu muset také nabrat ještě nějakou sílu. Ale byla to dobrá rozcvička pro příště,“ navnadila Vlašičová své už tak rozvášněné příznivce.

Vytáhlá Chorvatka je letos suverénní, v tabulkách jí patří čtyři nejlepší výkony a její letošní maximum 206 cm je o 5 cm lepší než její největší konkurentky pro HMS Ariane Friedrichové z Německa. Ve Splitu jí nejlépe sekundovala Ruska Světlana Školinová, která skočila 195 cm, třetí byla se 192 cm  Švédka Emma Greenová, jež na pokusy porazila Britku Vikki Hubbardovou. Češka Barbora Laláková skočila 180 cm a obsadila devátou příčku.

Výsledky výškařského mítinku ve Splitu

Další rekord, který není
Ruská chodkyně Anisja Kirdjapkinová předvedla na domácím zimním chodeckém šampionátu v Soči  na 20 km trati čas 1:25:11, který je o 40 vteřin lepší než stávající světový rekord její krajanky Olympiady Ivanovové. Přesto se však rekordní listina přepisovat nebude, neboť jako již v deseti předchozích případech nesplnili ruští organizátoři všechny podmínky nezbytné k uznání rekordu. Na rozdíl od minulosti nebyl problém ani v trati, která byla tentokráte certifikovaná, ani v absenci dopingových kontrol, jediné co scházelo, byla přítomnost mezinárodních sudí. „Nebyli jsme si jistí, zda trať stihneme včas připravit, proto jsme je nezvali,“ vysvětlil generální sekretář ruské atletiky Michail Butov.
Na druhém místě za dvacetiletou vítězkou dorazila Věra Sokolová, přičemž i ona se časem 1:25:35 vešla pod stávající SR, třetí byla Taťjana Sibilevová. Až čtvrté místo zbylo na vládkyni posledních let Olgu Kaniskinovou, která si tak připsala první porážku od roku 2007.
Mužský závod vyhrál v čase 1:19:43 juniorský světový rekordman Stanislav Jemeljanov.

Víceboje
Na rakouském šampionátu ve Vídni si o pozvánku na HMS řekla hostující Polka Karolina Tymiňská, která v halovém pětiboji předvedla výkony 8.47 (60 m př.), 1.75 (výška), 14.96 (koule), 6.40 (dálka) a 2:13.66 (800 m), za které získala v součtu 4685 bodů. To by jí mělo stačit k tomu, aby se vešla do trojice závodnic, které budou na HMS pozvány díky svým výkonům v halové sezoně. V tabulkách je sice Tymiňská až čtvrtá, ale Natalia Dobryňská, která figuruje v žebříčku na druhém místě, bude pozvána do Dauhá na základě loňských výkonů v sedmiboji.
Mužský závod ve Vídni vyhrál domácí Roland Schwarzl, jemuž se i díky třem dílčím osobním rekordům podařilo vylepšit vlastní národní maximum na 6065 b. To mu však samo o sobě na pozvánku na HMS nestačí, a tak může jedině doufat v udělení divoké karty. Ve stejné situaci je i Roman Šebrle, který pro zranění letos v hale žádný víceboj neabsolvoval. Zda bude i přesto na HMS pozván, bychom se měli dozvědět v nejbližších dnech nebo dokonce hodinách. "Dávám tomu 99%," věří v pozvánkuu pro Šebrleho šéftrenér ČAS Tomáš Dvořák.

Marná snaha dálkařů
Dva čeští elitní dálkaři se o víkendu představili zahraničí. Roman Novotný vyhrál v polském Brzeszcze a vylepšil své letošní maximum na 777 cm, ale ani to mu o 28 cm na nominaci pro Dauhá nestačí. Ještě dále k limitu měl v Kodani Štěpán Wagner, který skočil 747 cm a obsadil třetí příčku. Zvítězil domácí Morten Jensen výkonem 806 cm.
Výsledky z Brzescze

Výsledky z Kodaně 

Kamínková a Brýdl vítězní v Apeldoornu
Vytrvalkyně Petra Kamínková nevynechala ani letos maraton v nizozemském Apeldoornu, kde tradičně startuje, a odvezla si z něj vítězství v čase 2:52:44. Česká stálice zvažuje letos ukončení kariéry, jíž by ráda završila účastí na ME v Barceloně. Pro splnění limitu 2:36:00 však bude muset ze svého nedělního času srazit více než čtvrt hodiny.
Na druhém místě v Apeldoornu doběhla další česká zástupkyně Jiřina Kociánová. Také mezi muži dominovala česká elita. Vyhrál pavel Brýdl v čase 2:27:23 na na stupně vítězů jej doprovodil třetí Petr Pechek (2:30:32).
Výsledky maratonu v Apeldoornu
    


Adam Pražák

Vytisknout