přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. června 2010, 14:50

Dozvuky víkendu mimo týmové soutěže

Atletika na evropské úrovni se plně zaměřila na šampionát družstev, doma ale i jinde ve světě proběhly některé další pozoruhodné atletické události.

Začněme doma, kde se v sobotu v jihočeské Besednici odehrál kvalifikační závod na mistrovství Evropy v běhu do vrchu. Do bulharské Saparevy Banji mohou na 4. 7. cestovat nanejvýš čtyři muži, ženy i junioři a tři juniorky, v každé kategorii má právo vybrat jedno jméno šéftrenér ČAS. Většinu reprezentantů tak určil besednický závod.

Mezi muži neměl konkurenci Jan Havlíček, s více než minutovým odstupem jej v týmu pro ME doplnili Jiří Voják a Martin Kučera. Potenciálním čtvrtým do party by mohl být Petr Pechek, jenž na vítěze ztratil již téměř dvě minuty. Mladším ženám nedala šanci dvojice věkem veteránek, když jednoznačné prvenství vybojovala Táňa Metelková před Ivanou Sekyrovou, třetím jistým jménem pro Bulharsko je Pavla Havlová. V juniorských kategoriích si možnost startu na kontinentálním šampionátu vybojovali Pavel Ondrášek, Petr Kaminski, Oldřich Schejbal, Adéla Stránská a Anna Šambergerová.

Výsledky z Besednice

V sobotu rovněž zaběhla Helena Tomková při Mistrovství Moravy a Slezska družstev v Třinci 100 m překážek za 13.80 a o dvě desetiny tím vyhověla nominačnímu kritériu ČAS pro MS juniorů.

Výsledky z Třince

A včera se na Slavii útočilo při otevřených pražských přeborech na limity dále. Pavel Maslák na stovce časem 10.52 dokonce normu pro MS juniorů překonal, pomohl mu k tomu však nepovolený vítr 2.7 m/s. Maslák má již jistotu startu v Monctonu na 200 a 400 metrů, spolu s kolegy Říčařem, Šťastným a Vondráčkem následně usiloval o nominaci v krátké štafetě. Ten jim však po výkonu 40.57 unikl o 7 setin.

Souboj v diskařském sektoru se odehrával nedaleko mírnějšího limitu pro ME. Z vítězství se radovala Eliška Staňková za 54.67, s výkonem jen o 2 cm slabším skončila její oddílová kolegyně z Olympu Kateřina Klausová. Blíže účasti v Barceloně měla druhá jmenovaná, neboť spadá do věkové kategorie do 22 let a stačí jí entry standard EA stanovený na 56 metrů.

Výsledky z pražského Edenu

Víkendové dny si rezervoval další díl vícebojařské challenge IAAF v německém Ratingenu. Desetiboj ovládlo kubánské duo, které se také jediné dostalo přes osm tisíc bodů. Yordani García uzavřel s 8288 body, Leonel Suárez nasbíral o 45 méně, třetí byl dvacetiletý Rakušan Distelberger v osobním rekordu 7713. Takový výsledek znamená malou tragédii pro domácí vícebojaře, kterým reálně hrozí absence, byť jediného, závodníka v Barceloně, což by bylo poprvé v historii ME. Niklaus, Schrader, Abele jsou zranění a k nim se se zdravotními komplikacemi přidal Behrenbruch, zatím jediný nominovaný (od Götzisu).

Radost tak udělala německým příznivcům alespoň soutěž žen, v níž Jennifer Oeserová předvedla třetí nejlepší sedmiboj sezony 6427. Na dohled jí se součtem 6386 byla druhá z medailistek berlínského MS Lili Schwarzkopfová. Obě tak v tabulkách předstihly překvapivou vítězku z Kladna Elišku Klučinovou. Šestitisícovku zdolaly v Ratingenu ještě další dvě Němky, Schwerdtnerová a Rathová, o 45, resp. 36 bodů.

Výsledky z Ratingenu

Vynikající formu má nadále koulař Christian Cantwell, před americkým šampionátem si zajel do města Columbia v USA a předvedl zde 22.35 metru – výkon roku a vyrovnaný třetí nejdelší vlastní hod kariéry.

Michal Procházka

Vytisknout