přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Dozvuky mistrákového víkendu

V USA a hned patnácti evropských zemích se bojovalo o národní tituly a nominaci na halové mistrovství světa. Zde je přehled toho nejpodstatnějšího, co se kde událo.

USA 
Velmi se očekávalo, jak dopadne „souboj titánů“, jinými slovy, kteří dva z trojice vládců koulařských tabulek si vybojují letenku pro Valencii a kdo zůstane doma. Černého Petra si nakonec vytáhl ten, který v předchozí sezoně vrhl vůbec nejdále ze všech. Adam Nelson se na šampionátu v Bostonu svému maximu 22.40 m ani nepřiblížil a s výkonem 21.25 skončil třetí. „Cítil jsem se dobře, ale nebyl jsem schopen najít to správné načasování. A bez něho to nejde. Samozřejmě, cítím jisté zklamání, ostatně jako vždy, když podávám výkony pod své možnosti. Ale mnohem více by mě mrzelo, kdybych se nevešel do týmu pro olympiádu,“ říkal stříbrný medailista z posledního MS, jemuž útěchou mohla být snad jedině odměna 25 tis. USD za nejlepší výkon v halovém seriálu USATF Visa championship.  Nominaci slavili vítězný Christian Cantwell (21.51) a mistr světa z Ósaky Reese Hoffa (21.40).
Velký návrat zažila stříbrná medailistka z HMSS 2001 a 2003 Angela Williamsová, která ovládla ženskou šedesátku v čase 7.11. O druhém místě rozhodly tři tisíciny (7.203:7.206) o něž Alexis Joyceová předčila Carmelitu Jeterovou.
Mezi muži byl v čase 6.54 nejrychlejší Michael Rodgers, o dvě setiny později finišoval Leroy Dixon. Obhájce světového titulu Leonard  Scott nedokončil pro zranění rozběh.
Překážky ovládl David Oliver v kvalitním čase 7.47,  „veterán“ Allen Johnson 7.53 uhájil stříbro o setinu před Joelem Brownem.
Těsný souboj byl i na osmistovce, kde Khadevis Robinson porazil po výkonu 1:46.95 Nicholase Symmondse o jedinou setinu.
Nejrychlejší letošní čas na 400 m 52.03 (pomineme-li hegemonii ruských závodnic, které si „rezervovaly“ prvních 13 míst v tabulkách), zaběhla Shareese Woodsová.  O tři desetiny později přibyla do cíle Moushaumi Robinsonová.
Zajímavá je situace v mužské tyčce, kde jistotu startu má vítězný Brad Walker, v Bostonu stříbrný Rory Quiller však nemá splněný entry standard IAAF.  Rozhodovat se tak patrně  bude mezi Derekem Milesem a Toby Stevensonem, kteří na šampionátu obsadili dělené třetí místo. Lepší pozici v tabulkách má Miles.

Kompletní výsledky zde.


Ariane Friedrichovou jsme měli možnost vidět v Hustopečích, foto: graf.cz

Německo
V Sindelfingenu zazářila výškařská kometa této sezony Ariane Friedrichová, která si vylepšila své letošní maximum už na 201 cm. O vítězství tyčkaře Tima Lobingera  rozhodl lepší zápis, než měl Danny Ecker. Oba však překonali 580 cm. Mezi zklamání naopak patřila ženská soutěž, kde národní rekordmanka Carolin Hingstová ztroskotala na 445 cm a titul tak za 4.60 připadl Julii Hütterové. Thomas Blaschek vyhrál podle očekávání překážky za 7.58, Vera Sailerová hladkou šedesátku za 7.23. Dva mílaři Schlangen a Lohse stlačili svůj čas pod 3:40.

Kompletní výsledky zde.

Itálie
Stříbrný dálkař z loňského MS Andrew Howe musel zkousnout první porážku od svého krajana od června roku 2004. Uštědřil mu ji Fernando Luciano, který Howea po výkonu 7.83 předčil o 12 cm. V kouli byl k vidění velký duel mezi Chiarou Rosaovou a  Assuntoi Legnantovou, vyhrála první jmenovaná výkonem 18.63. Trojskokan Fabrizio Donato překonal 17 m o šest centimetrů a Magdelin Martinezová v ženské kategorii skočila 14.03. Claudio Licciardello zaběhl rychlou čtvrtku za 46.57.

Kompletní výsledky zde.

Španělsko
Jeden z nejlepších výkonů na šampionátu, který se konal ve Valencii v dějišti budoucího HMS, byl k vidění na výšce žen, kde vyhrála Ruth Beitiaová (196). Španělský rekord o čtyři setiny zaběhl překážkář Jackson Quiňonez, nově má hodnotu 7.52.

Kompletní výsledky zde.

Švédsko
Výškař Stefan Holm má před Valencií excelentní formu, což potvrdil vítězným výkonem 237 cm. Zdatně mu v Malmö sekundoval Linus Thörnblad, který si zapsal 2.35. V ženské kategorii si své absolutní maximum 198 cm vytvořila Ema Greenová. Překážkářka Susanna Kallurová nestartovala.

Kompletní výsledky zde.

Polsko
Monika Pyreková vyhrála soutěž tyčkařek výkonem 470 cm, druhá byla za 455 Anna Rogowská. Lukasz Chyla vyhrál šedesátku za 6.62, ještě rychlejší byl v rozběhu, kde mu změřili 6.59. Tomasz Majewski vylepšil svůj nejlepší výkon v kouli na 20.51 m.

Kompletní výsledky zde.

Slovensko
Národní rekordmanka na překážkách Miriam Bobková potvrdila svou formu výkonem 8.08 v rozběhu. Ve finále zaběhla čas jen o setinu horší. Kouli vyhrál Milan Haborák za 19.76, Mikuláš Konopka byl o tři centimetry horší, což v důsledku znamená, že nebude závodit ve Valencii, neboť se mu nepodařilo splnit limit.      

Kompletní výsledky zde.

Adam Pražák

Vytisknout