přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. ledna 2009, 17:42

Dosedne Špotáková i na všesportovní trůn?

V sobotu 10. ledna budou v přímém televizním přenosu na ČT1 od 20:00 hodin slavnostně vyhlášeny výsledky jubilejního 50. ročníku novinářské ankety Sportovec roku. Bude jím Barbora Špotáková?

Nejlepší oštěpařka světa je všeobecně považována za jednu z nejžhavějších favoritek celkového prvenství v anketě. „Šance jsou asi poměrně vysoké,“ myslí si i sama atletka vzhledem k tomu, že letos získala olympijské zlato a zároveň na atletickém Finále překonala světový rekord. „Víc už jsem asi pro to udělat nemohla. Ale těžko budu soudit samu sebe, od toho jsou tady jiní. Uvidíme zítra,“ doplňuje svěřenkyně Rudolfa Černého. Případný úspěch by ji samozřejmě mírně řečeno potěšil. „Je to největší anketa svého druhu u nás, má svou tradici a samozřejmě ji uznávám. Jednotlivé sporty a disciplíny asi nejsou úplně dobře srovnatelné, ale to je úskalí mnoha anket,“ sdělila své mínění.

S anketou však nejsou v jejím případě spojeny pouze příjemné věci.  Znamená pro ni další výrazné zatížení jejího už tak náročného programu. „Dneska jsem ještě na soustředění v Nymburce a zítra budu mít honičku s přípravou, česání, líčení, oblékání.... Jsem ze soustředění trochu unavená, takže to zítra přes den bude trošku stres. Také je to jiné, když má člověk vystoupit na podium, než kdyby seděl pouze v hledišti, takže v tomhle ohledu taky trochu stresu přibude. Ale chci si večer užít, těším se i na své blízké a známé, kteří budou na vyhlášení se mnou,“ svěřila se.
 

Hlavní soupeřkou Špotákové bude podle všeho střelkyně Kateřina Emmons, která se také může pochlubit zlatem z Pekingu a navrch může přidat další stříbrnou medaili. Obě se už spolu jednou na poli anket „utkali“ - cena Gutha Jarkovského, jíž uděluje ČOV, byla přiřknuta Špotákové. Ta se také už stala Armádním sportovcem roku, kde zase předčila dalšího z finalistů Sportovce roku, olympijského vítěze ve střelbě Davida Kosteleckého.

Vedle zmíněných střelců a Špotákové najdeme v desítce loňskou vítězku rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou, vítěze Světového poháru v klasickém lyžování Lukáše Bauera, sjezdařku Šárku Záhrobskou, krasobruslaře Tomáše Vernera, stříbrného skifaře z OH Ondřeje Synka, majitele stejného kovu z deblkanoie na divoké vodě Volfa se Štěpánkem a cyklistu Romana Kreuzigera.        

Vzhledem k tomu, že se letos jedná o jubilejní 50. ročník, byli pozváni také všichni dosavadní vítězové ankety. Diváci se tak mohou těšit na drtivou většinu našich sportovních legend. V sále Hudebního divadla v Karlíně by tak měl zasednout první vítěz této ankety Vladimír Jirásek a spolu s ním Jan Kodeš, Imrich Bugár, Jan Železný, Martin Doktor, Dominik Hašek, Tomáš Dvořák, Josef Mikoláš, Ladislav Rygl, Anton Tkáč, Ota Zaremba, Petr Jirmus, Jiří Parma a Attila Szabó. Samozřejmě nesmíme zapomenout na dosavadní vítězky v čele s  Jarmilu Kratochvílovou, Květou Jeriovovou – Peckovou a Milenu Hübnerovou -Rezkovou.

Slavnostním večerem bude provázet Jakub Železný. Hlavním účinkujícím bude skupina Čechomor v doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením dirigenta Romana Válka.

Anketa Sportovec se pořádá od roku 1959. První slavnostní vyhlášení výsledků se odehrálo 17. prosince v Praze v rámci výroční členské schůze Klubu sportovních novinářů. O rok později byl poprvé vyhlášen také nejlepší kolektiv. Hlasování novinářů je dvoukolové. Z prvního kola vzešlo 10 nominovaných sportovců,  II. kolo skončilo 16. prosince a určilo konečné pořadí. Stejným způsobem bylo určeno i pořadí tří nejlepších kolektivů.

Nominace jednotlivci:

BAUER LUKÁŠ (běh na lyžích)
EMMONS KATEŘINA (sportovní střelba)
KOSTELECKÝ DAVID (sportovní střelba)
KREUZIGER ROMAN (cyklistika)
SÁBLÍKOVÁ MARTINA (rychlobruslení)
SYNEK ONDŘEJ (veslování)
ŠPOTÁKOVÁ BARBORA (atletika)
VERNER TOMÁŠ (krasobruslení)
VOLF J., ŠTĚPÁNEK O. (vodní slalom)
ZÁHROBSKÁ ŠÁRKA (sjezdové lyžování)

Nominace kolektivy:

FOTBALISTÉ ČESKA DO 19 LET
FOTBALISTÉ SK SLAVIA PRAHA
HOKEJISTÉ HC SLAVIA PRAHA

V roce 2000 vyhlásil Klub sportovních novinářů se společností BPA sport marketing v rámci projektu také Sportovní legendu, kterou se stal Emil Zátopek. S laskavým svolením Dany Zátopkové nese tato cena od roku 2001 jeho jméno. U příležitosti vyhlášení výsledků odborné novinářské ankety o nejlepšího sportovce roku je udělována také cena Junior roku, kterou vyhlašuje Nadace české sportovní reprezentace. 

Adam Pražák

Vytisknout