přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Dorostenec Maslák září od stovky do čtvrtky

Vizitka sedmánctiletého Pavla Masláka je v této sezóně takřka neskutečná. Splněné limity na 100 a 200 m na MS o kategorii výš, dorostenecké rekordy na obou těchto tratích a nejnověji do třetice i na 400 m.

A to už 400 m, na kterých se v úterý osamostatnil na čele českých tabulek výkonem 47.60, prý ani Maslák nehodlá letos jít. "Netrénovali jsme letos na čtvrtku, ale hlavně rychlost," tvrdí svěřenec Daniela Gwozdze.

Vraťme se ale k tomu, jak vše začalo. Veliký talent Pavla Masláka, se výrazněji projevil již loni. Jako suverénně nejlepší dorostenec si zajistil na 400 metrů start na dorosteneckém MS. V chorvatské Rijece atlet AO Slavia Havířov ustavil svůj osobní rekord na 48.30 a do Ostravy měl velké ambice "Bude to obrovská zkušenost. Rád bych se dostal do finále. Reálné to je, ale musím máknout," řekl tehdy pro časopis Atletika. Zklamaně pak skončil v rozběhu za 49.16. "Asi jsme to přetrénovali," ví již dnes. "Nevzpomínám na to moc v dobrém, ale je to pro mě poučení."


Pavel Maslák při loňském dorosteneckém MS v Ostravě - foto: J. Kucharčík

Smůlu měl i s juniorskou štafetou na ME v Hengelu. Spolu s Pelcem, Vaňkem a Hrstkou jim chyběly pouhé 2 setiny na postup do finále v čase 3:13.37.

Rychlostní předpoklady a absence šampionátu své kategorie pozměnily letošní plány Pavla Masláka, proto se letos v tréninku koncetruje výhradně na vylepšení stovky i dvoustovky. Byť v hale běžel na republice dorostenců čtvrtku a zvítězil za 48.82. I kratší sprinty se mu ale daří náramně.

Hned v prvním venkovním závodě 8. května na VC Olomouce nejenže splnil limit pro MSJ na 200 m (21.60), ale časem 21.42 vymazal o plných 14 setin z čela tabulek letité české maximum Romana Zruna. "Pro mě to je velké překvapení. Bude to nejspíš tím, že jsme začali více posilovat," hledá důvody velkého výkonnostního skoku. Vždyť jeho osobní rekord z haly je 22.22, loni venku běžel nejlépe 22.28 (při výkonu 22.25 nebyl měřen vítr).

Shodou okolností se historický zápis povedl Maslákovi v hanácké metropoli, tedy ve městě, za které závodil v době svého rekordu Zrun. "Je to samozřejmě příjemné překonat takový rekord. Nutí mě to makat dál," dušuje se novopečený rekordman.

O dva dny později (10. 5.) se na témže místě při soutěži juniorských družstev proběhl na čtvrtce. A tuto distanci, na kterou prý jak už bylo řečeno, letos moc netrénuje, zvládl ve vyrovnaném českém rekordu. Stejně jako Petr Vaněk před 2 roky v září v Opavě prosvištěl trať za 47.66.

Poté si Pavel Maslák dva týdny odpočal, na mistrovství Moravy a Slezska (25. 5.) zvolil překážkové disciplíny - 110 a 300. Vyhrál obě, kratší trať v čase 14.47 získal s náskokem 12 setin (v rozběhu běžel v příznivějším větru ještě o něco lépe - 14.28). Ovšem čas z delší překážkové distance, 37.93 lze označit přívlastkem excelentní, nemluvě o luxusním náskoku, který měl před soupeři. Maslák sám mluví o tom, že jeho budoucnost je právě "nad ploty". "Čtvrtka překážek je nejperspektivnější. Celkem běžně se na ní na světové úrovni prosazují i běloši. Na hladké to mají mnohem těší," ví Maslák. Vzhledem k tomu, v jakém stylu je schopný zvládat přeběh přes překážku, se není co divit jeho úvaze.

Pojďmě ale zpět do současnosti, resp. nedávné minulosti. 31. května byla na programu nejen nejvyšší soutěž v Ostravě, extraliga, ale také I. liga, přičemž skupina C si dala dostaveníčko v nedalekém Třinci, dějišti loňského MČR dospělých. Pavel Maslák potvrdil své vynikající rychlostní kvality, když v rozběhu na stovce podruhé v životě pokořil hranici 11 sekund (loni ve Frýdku-Místku už zaběhl 10.97, i zde však nebyl měřen vítr) a hned o plných 34 setin. Ve finále měl sice menší podporu větru (1.1 vs. 1.7), přesto ještě ubral 6 setin z rozběhového času a výkonem 10.58 se vešel pod hranici požadovanou ČAS pro start na MSJ. Současně také vymazal o 7 setin ani ne rok staré maximum Václav Zicha, v letošním roce již juniora. V Třinci běžel Maslák ještě dvoustovku, také ve vynikajících 21.45.

Zmiňovaný Zich je druhým borcem, který na stovce splnil limit do Bydhoště časem 10.59. Na světové klání juniorstva může odcestovat maximálně dvojice v jedné disciplíně, Maslák se ale nebojí, že by o nominaci mohl přijít. "Myslím, že jsme docela jasní, pojistit to nepotřebuji. Na dvoustovce to ale bude ještě boj," je si vědom Maslák, byť také zde vévodí s rekordním časem 21.42. Druhé "postupové" místo drží Martin Říčař (21.45), do hry však mohou zasáhnout ještě Zich (21.53), ale také Lukáš Šťastný (21.54). Poněkud kuriozní je, že pouze Zich je junior, ostatní borci ještě dorostenci. Masláka však výkonnost soupeřů nepřekvapuje. "Václav Zich předváděl již loni vynikajíci stovku i dvoustovku. Lukáš Šťastný a Martin Říčař se hodně zlepšili v hale," vypočítává Maslák. "Já se teď v sobotu chystám jít na extralize dvoustovku mimo soutěž," potvrzuje snahu o další vylepšení olomouckého výkonu.

Maslákův příběh pro tento okamžik "končíme" tam, kde jsme začali, u jeho nejčerstvějšího zápisu do tabulek. Do chorvatské Rijeky si stejně jako loni vyrazil proběhnout se na čtvrtce. Výsledkem je třetí vylepšený český rekord během měsíce, má hodnotu 47.60. Na limit pro MSJ je potřeba ještě o dvě desetiny lepší výkon. "Já možná již čtyřstovku ani nepůjdu. Vlastně i kdybych na ní ten limit zaběhl, v Bydhošti ji nepoběžím," tvrdí talent českého sprintu.

Kde se vzala tak famózní forma? "Byl jsem tři týdny na soustředění v Jižní Africe se skupinou Dalibora Kupky. Podmínky byly skvělé, stadion, regerenerace..." pochvaluje si Maslák. "Tréninkový plán vznikl na základě dohody mých trenérů Gwozdze a Kupky," popisuje spolupráci, která přinesla již nyní vynikající výkony.

Michal Procházka

Vytisknout