přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. června 2011, 01:35

Dorostenci i dorostenky na mezistátku druzí

Oba týmy do 17 let podlehly na mezistátním utkání v maďarském Veszprému domácím výběrům. Z jejich řad vzešel i nejlepší světový výkon v kladivu. Český dorostenec Bakalár rozšířil řady pro MS.

Bodové součty vyzněly pro Maďarsko jednoznačně, mezi dorostenci nasbírali 176 bodů, dorostenky 153. Česká družstva prohrála podobným rozdílem, kluci ukončili se součtem 145, dívky s 128 body. Na chvostu skončili jasně Slováci se 68, resp. 87 b. „Maďaři byli jasně lepší, naše výsledky ale hodnotím kladně,“ informoval vedoucí realizačního týmu výpravy Tomáš Purman. „Připsali jsme si řadu osobních rekordů i vítězství, bohužel nám mnohde chyběl druhý silný závodník.“

Ideální dvoumetrová podpora větru pomohla Marku Bakalárovi k času 10.63, jímž pokořil potřebný výkon k nominaci na mistrovství světa o dvě setiny. Bakalár stovku vyhrál, stejně jako dvojnásobnou trať (21.84). Méně štěstí měly jeho sprinterské kolegyně. Jak Martině Černochové na hladké (11.79), tak Lucii Koudelová na překážkové stovce přifoukl vítr příliš (+3.0 a + 2.7). Obě však přispěly plným počtem bodů a totéž se podařilo i řadě dalším.

Martin Černák vyhrál čtvrtku za 49.75, Martin Sadil dvojnásobnou trať za 2:00.02, Michal Bednařík trojskok s 14.88 a zůstal jen dva decimetry od limitu. V disku se blýskl Dominik Košař osobním rekordem 33 cm za 60metrovou hranici, jímž nebyl daleko ani od českého rekordu. Košař měl již před závodem jistý start v Lille.

Ještě patnáct setin potřebuje srazit k nominaci na MS Jana Janoušová, která zvítězila na dvoustovce za 24.45. Těsné prvenství vybojovala na půlce Alena Ulrichová (2:14.13). Účet český plných bodových zisků uzavírá koulařka Kristina Jurigová (13.27). „Z českých výkonů jsme s trenéry nejvýše vyhodnotili disk Dominika Košaře a dvoustovku Jany Janoušové,“  komentoval Purman.

Výkonnostní vrchol mezistátka přišel z týmu pořadatelů. Již první hod kladivem Bence Pásztora přeletěl 83 metrů, blízko dosavadnímu světovému maximu krajana Józsefa Horvátha. V páté sérii jej Pásztor vylepšil o 6 cm, posledním pokusem pak přidal ještě další půlmetr na novou úroveň  83.92 m. „Světový rekord v kladivu byl opravdu zážitek, takový menší nevýrazný kluk,“ obdivně pokyvoval hlavou Purman.

Výsledky jednotlivců naleznete zde, bodové v úvodu článku.

Michal Procházka

Vytisknout