přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Dopingové kauzy posledního týdne

V uplynulých dnech se rozvířilo několik dopingových událostí. V Německu přiznalo účast na státem řízeného programu NDR pět atletických trenérů, slovenský výbor zakázal start sportovcům "s kaňkou". S návratem na ovály naopak začal právě jeden takový, Alvin Harrison.

Pět trenérských hříšníků
Pět současných trenérů Německého lehkoatletického svazu (DLV) přiznalo účastna státem řízeném dopingovém programu tehdejší NDR. Zveřejněna byla i jejich jména (v závorce zaměření): Klaus Baarck (víceboje), Gerhard Böttcher(disk), Rainer Pottel (dálka), Maria Ritschelová (oštěp) a Klaus Schneider (koule). Německý olympijský sportovního svaz (DOSB) začal výzkum dopingu v obou bývalých německých republikách.

Na základě tohoto vydala pětice trenérů DLV prohlášení, v němž se přiznávají k práci ve špičkovém sportu před rokem 1990. Jejich úkolem bylo, "s našimi sportovci dosáhnout sportovních úspěchů, zejména vítězství a medailí", cituje prohlášení web DLV. Dále trenéři píší o přísné hierarchii a jasném vymezení jejich práce. "Podíleli jsme se ojediněle na použití podpůrných farmaceutických prostředků. Bylo nám známo, že tyto prostředky odporují pravidlům sportu, ale cítili jsme se oprávněni je použít vzhledem k úkolům, jež nám zadal stát," píší dále. Svůj čin omlouvají tím, že by jinak byli vyloučeni z výkonnostního sportu. "Přes systémem podmíněný tlak vnímáme z dnešního pohledu použití dopingu jako chybu." Omlouvají se sportovcům, kterým způsobili zdravotní potíže a "hluboce toho litují". Na závěr prohlašují, že po uplynulých 18 let se hlásil ke sportu bez dopingu a také do budoucna slibují boj s ním.

DOSB krok trenérů uvítal a prohlásil, že je to poprvé, kdy trenéři DLV přiznali dopingové prohřešky a požádali oběti o omluvu. "Na základě toho by měli tito trenéři dostat novou šanci," prohlásil prezident DOSB Thomas Bach.

Slovenští olympionici jen bez dopingu
Slovenský výbor (SOV) se přidal mezi národní olympijské organizace zakazující svým sportovcům s dopingovou minulostí start na OH. Na víkendové 37. valné hromadě SOV bylo rozhodnuto, že ti, kteří budou mít většíprohřešek po 3. dubnu, nebudou moci dále startovat na olympiádě. Usnesení platí i pro trenéry a funkcionáře, ale není retroaktivní, tzn. nevztahuje se ty, kteří byli potrestáni před zmíněným datem.

Harrison je zpět, v dominikánském dresu
Stříbrný olympionik ze Sydney na 400 m Alvin Harrison se vrátil na dráhu poprvé od vypršení trestu. Loni v říjnu mu skončil čtyřletý trest za doping na olympijské kvalifikaci v roce 2004. O 35letý bývalý reprezetnant USA nyní závodí za Dominikánskou republiku. A nevedl si na místním šampionátu vůbec zle. Na čtvrtce vyhrál z osmé dráhy za 45.68, na dvoustovce podlehl jen o setinu pekingskému olympionikovi Arismendy Peguerovi (21.01 vs. 21.02). Na 400 m porazil Peguera jasně, ten běžel 46.27. Zatím není jasná pro Harrisona budoucnost reprezentace nové země, nicméně jen složitě  podobně jako jeho "kolega" Chambers bude moci startovat v Evropě.

Michal Procházka s využitím EME NEWS a leichtathletik.de