přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. dubna 2011, 16:20

Domínguezová očištěna od dopingu

Španělský soud zrušil hlavní obvinění proti úřadující mistryni světa ve stýplu. Podle místního tisku Domínguezová neužívala žádné nedovolené látky.

Rozsáhlou kauzu, do níž byla být zapletena řada elitních španělský běžců, iniciovala vloni v prosinci španělská policie a poprvé zveřejnil madridský deník Marca. Hlavní „podezřelou“ byla z pohledu úspěchů v atletice vytrvalkyně Marta Domínguezová, která o rok dříve triumfovala na mistrovství světa v Berlíně na 3000 metrů steeplechase. V tu dobu běžkyně dokonce vykonávala funkci viceprezidentky španělského svazu (RFEA), z níž byla kvůli podezření z dopingu suspendována. Byla dokonce zatčena, ale vzhledem k těhotenství propuštěna na kauci.


"Hlavní podezřelá" Domínguezová

Minulý týden podle zjištění Marcy a dalšího deníku El Mundo soudkyně Mercedes Pérez Barriosová dočasně zastavila řízení vedené proti Domínguezové. Látky, které atletka z Palencie měla užívat, totiž nebyly ani zakázané ani trestně stíhatelné. Domínguezová byla původně obviněna z nezákonného obchodování s dopingem. Ovšem soudkyně zjistila, že „zlato“ dodané Albertu Garcíovi – tak o substanci mluvil tento někdejší mistr Evropy na dráze i v krosu – je bylinný přípravek povolený světovou antidopingovou agenturou (WADA). Z toho důvodu soudkyně Barriosová zbavila Domínguezovou, které zbývají poslední týdny do porodu, veškerých obvinění.

Souběžně s tím bylo od příslušných úřadů v zemi – zdravotnické asociace (OMC) a antidopingové agentury (AEA) – potvrzeno, že atletka prošla testy a výsledky byly negativní. To vše by pro Domínguezovou znamenalo, že může startovat za rok na olympijských hrách v Londýně. Zatímco sportovní obvinění je, zdá se, pryč, Španělka stále čelí obvinění z krácení daně a obchodování s medikamenty bez potřebné licence. Pro nedostatek důkazů už byl také očištěn mistr Evropy v krosu z roku 2009 Alemayehu Bezabeh.

S využitím EME News

 

Michal Procházka

Vytisknout