přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Domácím tahákem víkendu je nedělní Grand Prix Olymp

Češi se představí i na prestižních německých mítincích ve Stuttgartu a Arnstadtu. Pozornosti atletických fandů by však neměly uniknout ani mítinky v Bostonu a Moskvě.

Jako prvním začne klání v Arnstadtu, kam se tradičně sjíždějí nejlepší výškaři současnosti. Česko je ve startovní listině zastoupeno Jaroslavem Bábou, kterého čeká souboj především s elitním ruským duem Ivan Uchov a Jaroslav Rybakov. Hvězdou ženské kategorie je Blanka Vlašičová, která sice vynechala starty v New Yorku a Göteborgu, ale v Mekce skoku vysokého, jak se Arnstadtu přezdívá, by se objevit měla. Třeba se tedy dočkáme i útoku na halový světový rekord 208 cm, který právě zde vytvořila před čtyřmi lety Kajsa Bergqvistová. Soutěž začíná v sobotu ve 13.30 h.  
Stránky mítinku zde.

Ještě týž večer se v Německu uskuteční další atletickými fandy sledovaná událost - mítink IAAF ve Stuttgartu. České příznivce budou patrně nad jiné zajímat mužské překážky, kde startuje Petr Svoboda, který před týdnem srazil vlastní národní maximum na 7.50 a je s ním druhý ve světových tabulkách. Očekává se i jeho bitva se světovým rekordmanem Dayronem Roblesem, který se při svém prvním startu v Düsseldorfu prezentoval navlas stejným výkonem. 
Druhou enormně zajímavou disciplínou z českého pohledu bude půlka mužů, kde se letos skvěle běhající Jakub Holuša utká mj. se súdánským rychlíkem Abubakerem Kakim. Dočkáme se i od Holuši národního rekordu, který mu před týdnem jen těsně utekl?
Nabité jsou pochopitelně i další disciplíny, za všechny jmenujme trojku žen, kde by se chtěla Etiopanka Meseret Defarová pokusit o posunutí vlastního světového rekordu z roku 2007. Ve hře je i Ruska Anna Alminovová, jež bude chtít pro změnu evropský rekord.  Pomoci by jim k tomu měla i Marcela Lustigová, která bude závod rozbíhat. 
Stránky mítinku zde. 

Čeští reprezentanti by němeli chybět i na dalších menších mítincích. Při premiéře mítinku ve francouzském Val-du-Reuil se představí ve výšce Barbora Laláková a v trojskoku Martina Šestáková (info zde). Dálkař Roman Novotný pak cestuje do finského Tampere (info, bohužel v domácím jazyce, zde.)

Z evropského pohledu v noci na neděli se v americkém Bostonu uskuteční další kvalitní mítink. Hodně se čeká od závodů na 5000 m. Mezi muži by mohl Bernard Lagat atakovat americký rekord, v ženském poli je největší hvězdou Tiruneš Dibabaová, která drží na této trati světový rekord pod otevřeným nebem. Zaútočí i na halové maximum, které zatím patří její krajance a největší rivalce Defarové?
Plné hvězd jsou však samozřejmě i další disciplíny. Vždyť přestože má mítink za sebou "jen" 14 ročníků, vystřídalo se na něm už více než 100 medailistů z MS a OH a padlo zde šest světových a devět amerických rekordů.  
Stránky mítinku zde.

Nedělní halový mítink ve Stromovce – Grand Prix Olymp 2010 – bude další příležitostí pro české atlety plnit limity pro HMS v Dauhá.  Na startu bude již jistá trojice „limitářů“ pro katarský šampionát: koulař Jan Marcell, půlkařka Lenka Masná a tyčkařka Jiřina Ptáčníková. Kdo se k nim v Praze v neděli přidá?
Velkou šanci bude mít překážkářka Lucie Škrobáková, která v Karlsruhe zaostala za limitem o jedinou setinu. Soupeřkou v boji o limit jí bude nejlepší slovenská překážkářka, účastnice loňského HME v Turíně Miriam Bobková–Cupáková. V ženské tyči se můžeme dočkat limitu od zkušené Pavly Rybové, které zatím chybí k nominační hranici deset centimetrů, na startu bude i další z elitních českých tyčkařek Romana Maláčová. Zajímavé budou i běhy na 400 m mužů i žen a to proto, že čtvrtkaři i čtvrtkařky mají šanci probojovat se do Dauhá ve štafetách 4x400 m. V ženách bude na startu kompletní česká špička na čele se Zuzanou Hejnovou, Denisou Rosolovou, Jitkou Bartoničkovou i Zuzanou Bergrovou. Také v mužích by se měli představit naši nejlepší. Loňský mistr republiky Petr Szetei, účastník OH v Pekingu Rudolf Götz (jeho účast však zatím není zcela jistá), zkušený Jiří Vojtík i letos zatím dva nejrychlejší čeští čtvrtkaři Pavel Jiráň a Josef Prorok. Na rozdíl od žen budou mít i solidní zahraniční konkurenci v podobě Poláků Wiaderka a Domagaly, Ukrajince Knyshe a Dána Hydeho.
Běžeckou hvězdou mítinku bude keňský mílař Cornelius Ndiwa, který umí patnáctistovku hluboko pod 3:40 a snad se s ním vyvezou k dobrým časům naši nejlepší Michal Šneberger a Tomáš Bednář. V kouli bude Janu Marcellovi největším soupeřem Remigius Machura a Rakušan Martin Gratzer. Krátké překážky mužů slibují souboj Stanislava Sajdoka s loňským juniorem Martinem Mazáčem a Slovákem Matúšem Janečkem, účastníkem loňského HME v Turíně.
Vyrovnaný závod se očekává v nejkratším sprintu žen, kde na Kateřinu Čechovou a Ivetu Mazáčovou čekají rychlé Emma Rienasová ze Švédska a Jelena Subotičová ze Srbska. Naproti tomu mezi muži je jasným favoritem nejrychlejší Čech v současné době Libor Žilka.
Kvalitně obsazená bude půlka žen s dvojicí zahraničních účastnic s osobními rekordy pod 2:02 – Polkou Lesczynskou a Alžířankou Bourasovou. Z našich běžkyň bude na startu loňská účastnice HME Dana Šatrová, Veronika Mráčková  a Tereza Čapková. V dálce žen bude o slovenský limit pro Dauhá usilovat Jana Velďáková a v kouli o český limit nejlepší z domácích závodnic Jana Kárníková.
Největší český halový mítink této sezóny začíná ve Stromovce v neděli ve 14.00 hodin.  Více informací najdete v ZAOSTŘENO NA...

A ještě jedna velká událost nás o víkendu čeká. Nedělní odpoledne je v Moskvě vyhrazeno mítinku IAAF s názvem "Ruská zima". Hlavním tahákem je letošní premiéra lamačky světových rekordů Jeleny Isinbajevové, kterou v sektoru čekají zdatné konkurentky typu Světlany Feofanové, Moniky Pyrekové, Julie Golubčikové ad. Isinbajevová bude na Ruské zimě startovat tak trochu paradoxně poprvé v životě, v posledních letech volila jako místo pro svou premiéru v halové sezoně ukrajinský Doněck, kde také zpravidla posouvala hranici světového maxima. Zda bude stejně úspěšná i v pro ni novém působišti, bychom měli znát v neděli odpoledne.
Kvalitní výsledky by však tradičně měly přinést i další disciplíny, v nichž domácí elitu zpravidla doplňují slavní hosté. Pozornost tak budí například ženská půlka s Janeth Jepkosgeiovou, šestistovka s duelem Borzakovský-Bungei, překážky s Lolo Jonesovou či převážně rusko-americké klání ve výšce mužů.
Stránky mítinku zde.

Na www.atletika.cz se budeme snažit nejdůležitější dění pro vás monitorovat a zaznamenávat.
 

Adam Pražák a Luděk Svoboda (pozvánka na GP Olymp)