přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Dobryňská vyslala varování, v SAE vládli Kimutai a Abeylegesseová

Na ukrajinském šampionátu Dobryňská posbírala v pětiboji NR, dálkař Kuzněcov je první, kdo splnil limit IAAF. Na půlmaratonu v Ras al-Khaimah zaběhla výkon roku turecká vytrvalkyně Abeylegesseová.


Natalja Dobryňská při TNT Fortuna - foto: J. Kucharčík

Olympijská šampionka v sedmboji Natalja Dobryňská nasbírala při mistrovství Ukrajiny v Sumy 4778 bodů, čímž vytvořila nové maximum své země. Pomohl jí k tomu osobní rekord nad překážkami 8.33, k němuž přidala další (velmi) solidní výkony ve výšce (182), kouli (15.69), dálce (642) a osmistovce (2:19.39). V čele letošních tabulek zůstává Ruska Černovová se 4855 body z domácí půdy v Penze, Dobryňská se zařadila hned za ni. Účast na HMS má Ukrajinka jistou za pozici v loňských statistikách.

Jejímu kolegovi Viktoru Kuzněcovovi se včera kousek v podobě výkonu roku podařil. Poměrně kuriozně je však 23letý dálkař vůbec prvním (!), kdo 10 dní před uzávěrkou světové asociace pro Dauhá splnil vstupní limit 810 cm. Kuzněcov hranici překonal o pouhý centimetr, sérii měl každopádně vyrovnanou – vedle 811 přidal ještě 808 a 805.

Výsledky ze Sumy (pozn. v prohlížeči Mozzila se znaky nezobrazují  správně )

Ve Spojených arabských emirátech proběhl dnes ráno čtvrtý ročník půlmaratonu. Výtečný debut se v Ras al-Khaimah podařil rodilé Etiopance v barvách Turecka Elvan Abeylegesseové. 27letá rodačka z Addis Abeby zaběhla při své premiéře na půlmaratonské trati 67:07, což je vedle výkonu roku, národního a traťového rekordu také desátý čas historie. Abeylegesseová, kterou jsme znali dosud spíše z dráhy – má stříbra z deseti i pěti kilometrů z předloňských olympijských her – se stala šestou ženou ve statistikách disciplíny vůbec.

Druhá doběhla podle informací v EME NEWS rovněž vytrvalkyně narozená v Etiopii nosící jiný národní dres. Mare Dibabaová ustavila ázerbájdžánský rekord na 67:13 a také ona předstihla o vteřinu dosavadní letošní maximum Keňanky Keitanyové. Následovala trojice „skutečných“ Etiopanek, které se rovněž dostaly pod hranici vynikajících 68 minut, nejrychlejší z nich, a tedy celkově třetí byl Aselefech Mergiaová (67:22). Českému publiku ze Zlaté tretry známá Dire Tuneové (67:58) podlehla i Teyba Erkessové (67:41).

Mezi muži výkon roku nepadl, nicméně čelní čtveřice dokázala pokořit hranici jedné hodiny. Vítězství si odvezl Keňan Geoffrey Mutai za 59:43. Jeho krajan Titus Masai podlehl na třetím místě o dvě vteřiny Etiopanu Tadese Tolovi (59:49), jehož kolega Getu Feleke byl tím posledním, kdo se dostal pod 60 minut (o 4 s). Další závodníci v čele Jairusem Chanchimou (Keňa, 60:31) už za čelem zaostali.

Výsledky z Ras Al Khaimah

Michal Procházka

Vytisknout