přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. června 2009, 17:03

Dobryňská, Šebrle, Karpov, Smith, čtyřlístek hvězd pro Kladno

Přestože přišel o některá silná jména ze startovky, skýtá TNT Fortuna mítink na Kladně kvalitní klání. I přes atleticky nepříliš vlídné povětrnostní podmínky.

„Počasí je pro můj výkon hodně důležité,“ přiznala se hlavní domácí hvězda Roman Šebrle. „Pokud není těch 25 až 27 stupňů, těžko podám maximální. Tentokrát nemám ani rozpočet,“ uvedl aktuální mistr světa, který však byl jinak velmi dobře naladěn. „Nemáte to tady zapnuté, nezachytíte všechna ta moudra,“ upozorňoval novináře na diktafon na stole. Když se světový rekordman dověděl, že je na dálkové ovládání, přešel to s úsměvem.
„Cítím se relativně odpočatý. Chtěl bych tu znovu vyhrát, ale nechci oplácet porážku,“ odmítl dotaz, zda bere letošní závod jako odvetu proti loňskému vítězi Maurici Smithovi. „Hlavně diváci musí přijít, tímto bych je chtěl pozvat,“ doplnil Šebrle. „Budu se snažit, aby to bylo lepší než v Götzisu,“ uzavřel usměvavý šampion s tím, že šrámy, které měl nebo má – viróza, odražená pata – jsou „dětské nemoci“.

Šebrleho předpokládaný hlavní rival byl tak nějak po „jamajsku“ ještě uvolněnější. „Mám skvělou formu, v tréninku mi to v posledních týdnech šlo výborně,“ začal sebevědomě Maurice Smith. „S počasím nic nenaděláte, vzpomeňte si na Peking. Teď si zase možná vyzkoušíme, jaké je to v dešti před Berlínem,“ neřešil příliš nářky na svatého Petra stříbrný z MS v Ósace. „Zapracoval jsem hlavně na rychlosti, běhal jsem zatím pod svými možnostmi,“ reagoval na dotaz, na co se v přípravě zaměřil.

Třetí do party s osobním rekordem nad 8600 a také ze stupňů vítězů z ósackého MS je kazašský Dmitrij Karpov. Ten však měl dorazit až po poledni tiskové konferenci. „Loni to tu trochu přetrénoval, tak raději přijede později,“ vtipkovali na účet nepřítomného matadoři Dvořák se Šebrlem, Karpov se tu totiž zranil. Ředitel mítinku Zdeněk Lubenský jej omlouval a tlumočil slova trenéra Karpova, který velmi pozitivně hovořil o svém svěřenci a jeho formě. Pořadatelé mají jinak vše připraveno ke zdárnému průběhu. „Nejvíc nás asi trápí samotní atleti,“ vyjádřil se patron mítinku Tomáš Dvořák. Četné omluvenky způsobil především Evropský pohár, škrtnout si tak Kladno muselo Bělorusa Kravčenka, Kasjanova i obě jeho silné kolegyně Ukrajinky Melničenkovou a Josipenkovou.

V ženské startovce tak zůstala jediná šestitisícová závodnice, na druhou stranu je to ta nejzářivější hvězda Natalia Dobryňská. „Je tu krásný stadion, i to okolí s lesem se mi moc líbí. Měl by to být při mém druhém startu lepší výkon než v Götzisu,“ prohlásila aktuální olympijská vítězka z Ukrajiny.

Mítink startuje zítra v 11 hodin juniorskou soutěží, kde by měli vést pole islandský Einar Larusson, mistr světa do 17 let, a český reprezentant Adam Sebastian Helcelet. Juniorky závodí vzhledem k rozsahu spolu se ženami, nechybí vloni druhá Helga Thorsteinsdóttirová (Island) i třetí Nikol Ogrodníková, a také vracející se Kateřina Cachová. Ve středu začíná program v 10 hodin.

Více v Zaostřeno na.

Michal Procházka

Vytisknout