Dobrý začátek na OH mládeže

pátek 12. října 2018
Čtyři české reprezentantky zasáhly do prvního dne atletických soutěží na 3. Letních olympijských hrách mládeže v argentinském Buenos Aires. V průběžném pořadí si vede nejlépe čtvrtkařka Barbora Malíková.

Dorostenecká mistryně světa a Evropy v běhu na 400 metrů Barbora Malíková nastupovala do soutěže jako jedna z hlavních favoritek a papírové předpoklady bez problémů potvrdila. Ve svém rozběhu zvítězila ve vůbec nejrychlejším čase z celého startovního pole. Časomíra jí ukázala 54.18. Pod pětapadesát vteřin se vešla ještě druhá Němka Marie Steppanová (54.91), která Malíkové těsně podlehla na nedávném evropském šampionátu do 17 let v maďarském Györu. Naopak další velká favoritka a závodnice s nejlepším osobním rekordem ze všech přihlášených Američanka Meghan Hunterová vyhořela, když zaznamenala čas 56.83, čímž odpadla z boje o cenné kovy. Naše reprezentantka je tak na nejlepší cestě za ziskem dalšího velkého cenného kovu. Mezi chlapci byl na stejné distanci nejrychlejší Mexičan Luis Aviles (47.45).

Vůbec první českou atletkou, která zasáhla do olympijských bojů, byla tyčkařka Veronika Šebáková. Svěřenkyně trenéra Zdeňka Lubenského procházela soutěží naprosto čistě až do hodnoty 365 centimetrů. Právě tímto výkonem drží v poločase dělenou pátou příčku. Stejnou výšku zdolaly ještě další čtyři závodnice. Vůbec nejzdařilejší pokus 395 centimetrů předvedla dorostenecká mistryně Evropy a hlavní favoritka Leni Freyja Wildgrobeová z Německa.

Pátou pozici drží po první soutěžní fázi také dálkařka Linda Suchá. Finalistka ME v Györu zahájila soutěž dvěma přešlapy. Třetím pokusem dolétla na 590 a v závěrečné sérii přidala ještě šest centimetrů. Na vedoucí Rakušanku Ingeborg Gruenwaldovou ztrácí patnáct centimetrů.

Půlkařka Denisa Folková měla trochu smůlu, když běžela v nejpomalejším ze tří běhů. Ve výsledku z toho byl čas 2:11.97 a průběžné jedenácté místo. Nejrychlejší byla vítězka třetího běhu Australanka Keely Smallová za 2:05.68.

V dalších disciplínách vládli vedoucí závodníci letošních dorosteneckých světových tabulek. Ve výškařském sektoru byl nejlepší Číňan Chen Long, jenž se přenesl přes 213 centimetrů. V diskařském kruhu předvedla nejdelší pokus Kubánka Melany Morejonová, jejíž náčiní dolétlo na 53.70. Ve stejné disciplíně chlapců dominoval Novozélanďan Connor Bell výkonem 66.84. Svým soupeřům nadělil téměř deset metrů.

Nejdelší běžeckou disciplínou na dráze je závod na 3000 metrů a nejlépe si vedli reprezentanti z Ugandy. Mezi dívkami doběhla do cíle jako první Sarah Chelangatová. Čtvrtá žena z letošního mistrovství světa juniorů vyhrála v čase 9:11.63. Stejnou disciplínu v podaní chlapců ovládl její reprezentační kolega Oscar Chelimo za 8:08.20. Na stovce překážek byla nejrychlejší Američanka Grace Starková (13.31).

V průběhu druhého soutěžního dne uvidíme pět českých reprezentantů. Do bloků rozběhů na 100 metrů zakleknou Tadeáš Formánek a Tereza Marková. Své soutěže závody zahájí výškařka Bára Sajdoková a dálkař Tomáš Kratochvíl. V rozbězích na 2000 metrů překážek bude usilovat o co nejlepší pozici Ondřej Hodboď.

Petr Jelínek, foto: Buenos Aires 2018