přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. října 2011, 13:21

Dobrá zpráva: rekonvalescenti se dávají do kupy

Překážkář Svoboda se po půlroku problémů s levou nohu vrátil k plnohodnotnému tréninku, v přípravě jsou už i půlkaři Masná s Holušou.

Jejich příběhy nejsou stejné, ale v lecčems se podobají. Všichni patří mezi opory reprezentace a počítalo se s nimi do kádru pro mistrovství světa. Kvůli zdravotním trablům však pro ně tato sezona skončila dříve, než pořádně začala. Nyní se zdá, že se po dlouhých týdnech zmaru konečně vše v dobré obrací.

Halový mistr Evropy Petr Svoboda si v letní sezoně nepřipsal jediný závodní start. Ze „hry“ ho vyřadily nejprve připravily bolestivé problémy s chodidlem, které si přivezl ze soustředění na Kanárských ostrovech, posléze se nemohl zbavit zánětu v achilovce. Chodil na různá vyšetření, zkoušel všechno možné, ale nic dlouhodobě nezabíralo. Dokonce zvažoval, že s atletikou seknu. Nyní je však naděje, že se podařilo najít z bludného kruhu cestu. Záchranný kruh obstaraly kortokidy, které mu podal MUDr. Jiří Neumann. "Dostal jsem injekci do paty k achilovce. Najednou je bolest pryč a můžu trénovat bez bolesti," nechal se slyšet Svoboda.

Na rozdíl od něj Jakub Holuša sezonu alespoň začal, a to velice slibně. Vypadalo, že je jen otázkou času, kdy prolomí nominační kritérium pro mistrovství světa, na půlce i patnáctistovce mu chyběl jen krůček. Tak malý, že dostal od vedení reprezentace příslib, že pomůže-li dvojstartem národnímu týmu na ME družstev, bude mu pro Tegu udělena divoká karta. Jakub souhlasil, ale své slovo naplnit nemohl. Po první z disciplín nemohl chodit a skončil o berlích. Pozdější vyšetření odhalila únavovou zlomeninu jedné z nártových kůstek, což ho na dlouhé týdny poslalo do sportovní zdravotní neschopnosti. „Od pátého září jsem začal nohu pomalu rozhýbávat, teď už o ní ani nevím. Čtyři dny trénujeme naplno a vypadá to optimisticky,“ těší svěřence Josefa Vedry.

Také půlkařka Lenka Masná poznala v posledních měsících doktorské prostředí opravdu důvěrně, o čemž bohatě svědčí zápisky, které publikovala na svých webových stránkách http://www.maria.estranky.cz/ . Povětšinou to není zrovna veselé čtení, důležitý je však zatím poslední příspěvek ze soustředění v Melaga, který začíná slovy: „Slunečné a teplé počasí zatím drží, tak jako noha! Nic mi nebrání nabíhat kilometry, tak jako každý rok na tomto vytrvalostně kondičním soustředění. Ani tréninkový výpadek na vytrvalosti není znát.“

Doufejme, že se v jejím případě, stejně jako u kolegů, nezjeví záhy nějaké další "ale" a jeich zdravotní problémy se přesunou výhradně do světa vzpomínek, kde je brzy nahradí nějaké veselejší události.   

Adam Pražák

Vytisknout