přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. srpna 2003, 12:42

Do začátku mistrovství světa zbývá týden

Mistrovství světa v Paříži se nezadržitelně blíží. Do jeho začátku zbývá pouhý týden.

Do dějiště světového šampionátu odletí převážná část české výpravy ve čtvrtek 21. srpna a již v sobotu se na Stade de France představí osm reprezentantů českého národního týmu.
Česká republika bude mít své zastoupení ve třinácti disciplínách - v běhu na 400 metrů překážek a 1500 metrů, maratonu, v chůzi na 20 km a 50 km, kouli, kladivu, disku, tyči, výšce, trojskoku, oštěpu a desetiboji.

Hned první startovní den - v sobotu 23. srpna nastoupí do rozběhu na 1500 metrů Michal Šneberger. Svěřenec Josefa Vedry si svou účast na mistrovství světa vybojoval 12. června v Ostravě výkonem 3:37,10. Přípravu absolvoval v Tatrách. "Šli jsme hodně do síly a do objemu pro potřebnou sílu v nohách." V posledních dnech před šampionátem pak spíše dolaďoval rychlost a v sobotu na extralize si chce otestovat své možnosti. "V Paříži se nechci jen zúčastnit, pokusím se postoupit do semifinále. Kdyby se mi to podařilo, budu se svým výkonem spokojený," uvedl. Kvalitní soupeři pro něj budou motivací. "Hodně bude záležet na taktice v rozběhu. Mohu se trefit do pomalého rozběhu a budu mít smůlu, nebo naopak. Ale myslím, že se dá běžet úplně se všemi. Soupeřů se nebojím." Styl Šnebergerova tréninku by napovídal, že by raději, kdyby semifinále následovalo hned druhý den po rozběhu. "Jsem zvyklý na dva těžké tréninky za sebou a poté den volna." Nervozitu bude ale pociťovat hlavně před rozběhem. "Pokud postoupím, opadne nervozita,  budu druhý den v euforii a semifinále by pro mě mohlo být kvalitnější než rozběh."

České barvy v ženském oštěpu bude hájit Jarmila Klimešová. Svěřenkyně Marcely Pilařové si letenku na světový šampionát vybojovala na mistrovství Evropy do 22 let v polské Bydhošti. Výkonem 60,54 metru získala zlato a zároveň B-limit na mistrovství světa. "Limit byl pro mě hodně vysoko. Nepočítala jsem s tím, že bych ho mohla splnit. Atmosféra v Bydhošti byla vynikající. Když jsem přehodila 60 metrů, všichni na mě začali pokřikovat, že jedu do Paříže. Nemohla jsem tomu uvěřit, byl to krásný pocit."
Po příjezdu z Bydhoště ji trošku potrápila záda. "Nebylo to nic hrozného, dalo se  s tím v pohodě házet." Přípravu zahájila týden po mistrovství Evropy do 22 let v Nymburce, nyní dolaďuje na Dukle. "Trénujeme vlastně od začátku. Ode všeho trošku. Sílu, rychlost, techniku," vyjmenovává. "V Paříži bych chtěla obhájit svůj výkon z Bydhoště. Pokud dokáži hodit za 60 metrů, budu spokojená." Soupeřky budou podle jejích slov hodně kvalitní. "Budu chtít podat ten nejlepší možný výkon. Na druhou stranu - šampionát v Paříži je mojí premiérou ve světě dospělých."  Jarmila nastoupí do kvalifikace ve čtvrtek 28. srpna, finále ženského oštěpu je v sobotu 30. srpna.

Karolína Farská

Vytisknout