přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Do Tretry zbývají hodiny

Nejčerstvější informace ke Zlaté tretře. Pohled Jana Železného.

"Všichni, kdo měli přijet, jsou tu. Jedinou výjimku tvoří britský sprinter Marlon Devonish, jehož letadlo z Londýna odložilo odlet na tak pozdní hodinu, že odmítl nastoupit. Tuto ztrátu jsme ale snadno nahradili," ohlásil manažer mítinku Alfonz Juck na dnešním sétkání s médii jen několik hodin před začátkem 47. ročníku Zlaté tretry.

Navíc se prý jedna z hlavních hvězd Etiopanka Tiruneš Dibabaová probudila do dobrého rozpoložení a navzdory únavě z nedávného pokoření světového rekordu na 5000 m, dostala chuť na opravdu rychlý čas i na dvojnásobné trati. "Nehci říkat, že bude znovu útočit na světový rekord, ale výkon pod 30 minut by z toho mohl být. A tak rychle běžela zatím pouze rekordmanka Wangová (29.31.78)," připomněl Juck. 


Vypadá to, že tentokrát hraje organizátorům do karet i počasí. Podle aktuální předpovědi z Mošnova by nad Ostravou neměla dnes spadnout ani kapka. Teplota se navíc pohybuje těsně nad 20 st. Celsia. "Takové počasí je ideální, jak pro sprinty, tak techniky," myslí si dlouholetý patron mítinku a legendární oštěpař  Jan Železný, který vloni zakončil svou aktivní karieru a věnuje se trénování. 

Trojice jeho svěřenců otevře spolu s dalšími oštěpaři hlavní program. "Doufám, že se jim to tady povede. Mají na to, aby házeli mnohem dál, než se jim zatím daří. Měli by zúročit dvouměsíční soustředění, které jsme absolvovali v JAR," říká Železný. Sám by měl šanci v soutěži uspět. "Jednou jsem na tréninku dostal chuť si hodit, letělo to někam k 76 metrům. Kdybych malinko potrénoval, na olympijské béčko bych si věřil," prohlašuje. Takže je nějaká šance, že by se na olympiádě přeci jen objevil? "Jako závodník určitě ne, není to ani technicky možné. Už jsem na IAAF ohlásil konec kariéry, aby za mnou například neustále neposílali dopingové komisaře," vysvětlil.

Vedle výkonů vlastních svěřenců je na Tretře hodně zvědavý i na oštěp žen s Barborou Špotákovou. "Když bude mít den, může hodit daleko. Bylo vidět, že formu má a oštěp má tu vlastnost, že je schopen "uletět". Pak nějaké tři, čtyři metry nejsou nic," říká něco z vlastních zkušeností oštěpařská legenda. A asi netřeba připomínat, že takový posun u Špotákové  by  znamenal překonání světového rekordu .         

     

Adam Pražák

Vytisknout