přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Do Sušice za mistry světa

Klubová soutěž vyvrcholí v sobotu 8. září 2007 v Sušici. Slavnostně začne Mistrovství ČR družstev v 11.50, v pravé poledne se pak rozběhne hned pět disciplín.

Pro pošumavské město je to jedna z největších sportovních akcí v historii. Ostatně na startu bude elita české atletiky, včetně mistrů světa oštěpařky Barbory Špotákové a desetibojaře Romana Šebrleho, ale i dalších reprezentantů v Ósace.

Účast na vrcholném domácím závodě družstev si v základní části extraligy vybojovalo šest nejlepších celků mezi muži a ženami. Jejich umístění byla přepočítána do bodových ohodnocení: vítězi základní části připadlo 6 bodů, druhému v pořadí 5, třetímu 4 atd. Stejně bude bodováno celkové umístění ve finále. Mistry republiky určí součet bodů základní části a finále. V případě rovnosti rozhodne o pořadí lepší umístění ve finále. Každé družstvo může přihlásit dva atlety do disciplíny, boduje prvních osm (9 – 7 – 6 – …).

Pořadí družstev před finálovým dnem:
MUŽI: 1. TJ Dukla Praha 6 bodů, 2. ASK Slavia Praha 5, 3. VSK Univerzita Brno 4, 4. AC SYNER Turnov 3, 5. PSK Olymp Praha 2, 6. A. C. TEPO Kladno 1.
ŽENY: 1. ACP Olymp Brno 6, 2. USK Praha 5, 3. Hvězda SKP Pardubice 4, 4. A. C. TEPO Kladno 3, 5. TJ Sokol Plzeň-Petřín 2, 6. PSK Olymp Praha 1.

Dukla nebo Slavia?
Mužská Slavia Praha mohutně posílená o atlety USK Praha zdatně sekunduje favoritovi z Dukly. Základní část prohrála o pouhého 1,5 pomocného bodu. Pokud by se ale podařilo Slavii ve finále zvítězit, titul by putoval do Edenu a Slavia by se tak stala třetím oddílem, který by získal titul. V 51leté historii dokázal tým z Julisky porazit pouze další pražský oddíl Olymp Praha. A s kým půjdou favorité do boje? Získá Dukla jubilejní padesátý titul?

TJ Dukla Praha
„Jedeme vyhrát, nic jiného nechceme, ani se po nás nechce,“ tvrdí vedoucí družstva atletů z Julisky Radomil Skoumal. „Opírat se budeme o mistra světa z Ósaky Romana Šebrleho, půjde překážky a disk,“ zmiňuje Skoumal také jeden z důvodů, proč se vyplatí vyrazit do Sušice. Na startu budou ale i další účastníci nedávno skončeného MS, výškař Svatoslav Ton, koulař Petr Stehlík nebo tyčkař Michal Balner. Toho doplní v sektoru Štěpán Janáček. „V bězích spoléháme na zkušeného Michala Šnebergera, půjde 3000 a 1500 m; mistra Evropy do 22 let Jakuba Holušu na stýplu čeká také dvojstart na 800 a 1500 m,“ vypočítává další borce v sestavě svého družstva Skoumal. „Naší hlavní silou ale zůstávají techniky, třeba dálka, kde od Wagnera a Čady čekáme první dvě místa,“ myslí si Skoumal. „Vím, že Slavia je výrazně posílený soupeř, ale také Brno zůstává trochu tajemné, nevím, jestli budou mít všechny hostující,“ uzavírá Skoumal.

ASK Slavia Praha
„Mám to spočítané, jak to dopadne,“ říká vedoucí družstva Slavie Petr Novotný, „ale jak to podle mého bude, to neřeknu.“ Sestava týmu z Edenu posíleného o „strahovské“ se bude podle Novotného opírat především o sprintery Jana Schillera a Rudolfa Götze, reprezentanty na univerziádě, Schiller je také osmý z ME do 22 let, překážkáře Jindřicha Šimánka a Michala Uhlíka, první dva z MČR v Třinci, vrhače Antonína Žalského, účastníka MS v Ósace, a Remigia Machuru. „Bude to boj,“ ví Novotný, „Dukla je samozřejmě favorit, ale nesmíme zapomenout také na Univerzitu Brno,“ je si také on vědom síly soupeře z Moravy.

Potrápí Olymp Brno pražské USK?
Ženské USK dominuje šampionátům již několik let, tentokrát vstupuje do finále z druhého místa za Olympem Brno. Jistotu titulu by však stejně měly atletky ze Strahova jen v případě výhry. A s kým se chystají obhájit titul? Koho postaví vyzyvatel z Brna?

USK Praha
„Když mě neumrznou,“ říká s úsměvem vedoucí družstva strahovských favoritek Jana Moberly, „budeme v podstatě v kompletní sestavě, chybí jen Kateřina Baďurová (stříbrná tyčkařka z Ósaky – pozn red.).“ A co znamená kompletní sestava, kdo budou opory? „Nerada bych na někoho zapomněla,“ váhá Moberly. Nakonec zmiňuje samozřejmě mistryni světa oštěpařku Barboru Špotákovou, finalistku MS výškařku Barboru Lalákovou a překážkářku Zuzanu Hejnovou, semifinalistku z Ósaky. Dále to bude sprinterka Štepánka Klapáčová, překážkářky Lucie Martincová, Petra Seidlová, čtvrtkařka Jitka Bartoničková, mílařka Tereza Čapková, vytrvalkyně Petra Kamínková. „Budeme se samozřejmě snažit vyhrát a obhájit. Brno má asi jiné myšlenky,“ uzavírá Moberly.

ACP Olymp Brno
Josef Sečkář si však je vědom síly USK a s výhrou příliš nepočítá. „Budeme rádi i za medaili, za práci v celé sezoně,“ tvrdí Sečkář. Přitom v jeho sestavě nechybí zvučná jména, především slovenských reprezentantů, ale třeba také světová atletická legenda, dnes Slovinka Merlene Otteyová. Tu doplní ve sprintech Kateřina Čechová, bronzová z MEJ. Ze silné slovenské ekipy bude na startu půlkařka Lucia Klocová, 9. z MS v Ósace, poběží i čtvrtku, stejně jako Češka Veronika Mráčková; dále vrhačka Martina Danišová a skokanky dvojčata Jana a Dana Velďákovy, všechny tří účastnice MS v Ósace. „Některé se teprve ve středu vrátily z Ósace, takže uvidíme, jak na tom budou,“ říká Sečkář.

Podtrženo sečteno, v Sušici se bude na co dívat. A to je nejlepší pozvánka pro diváky.

Michal Procházka

Vytisknout