přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Do startu legendárního závodu zbývá jedenáct dní

Když pánové Hlavsa a Hrazdira, vážení členové Českého klubu sportovního, volili léta páně 1897 trať pro chystaný silniční závod o mistrovství Čech na 10 km, zalíbil se jim náročný úsek tzv. Říšské silnice mezi nádražím ve vsi Běchovice a žižkovskou Ohradou na tehdejším pražském pomezí.

V těchto místech se také 27. května 1897 premiérový mistrovský závodskutečně odehrál. Aniž to tenkrát kdo mohl tušit, byla založena tradice, která nemá a dlouho nebude mít v Evropě obdoby. Napřesrok totiž vyrazili vytrvalci od Běchovic na Prahu znovu, o dva roky později jakbysmet, o tři roky také… Závod si proklestil cestu celým dvacátým stoletím a do roku 2004 vstupuje s úctyhodným, nikdy nepřerušeným řetězcem sta a osmi ročníků.

Letošního, už 108. ročník závodu Česká spořitelna Běchovice–Praha, konaného tradičně zároveň jako mistrovství České republiky v silničním běhu, se uskuteční v neděli 26. září. V 11 hodin odstartují veteráni, o půl hodiny se na 10.031 m dlouhou trať vydají ženy a juniorky a v pravé poledne bude zahájen závod mužů a juniorů. „Závodníci mistrovské kategorie odstartují hromadně s příchozími. Ti aspoň mistry trochu proženou,“ prohlašuje ředitel závodu Josef Šaman. Ke zatraktivnění legendárního běhu má přispět i projížďka in-line bruslařů na pětikilometrové trati z Běchovic do Kyjí. „Celkem ve všech bězích očekáváme až 1500 startujících,“ věří Šaman.

Zatím nejúspěšnějším závodníkem v historii nejstaršího nepřerušeného silničního závodu na starém kontinentu je Lubomír Tesáček. Dnes sedmačtyřicetiletý běžec se závodu zúčastnil osmkrát, na trati z Běchovic do Prahy kraloval v letech 1982–1986, tedy pětkrát v řadě za sebou, takový počin se žádnému jinému borci ve více než stoleté historii závodu nepodařil. „Běchovice považuji za běžecký Wimbledon. V Čechách žádný jiný závod nemá takovou atmosféru,“ prohlásil Tesáček, který se na začátku devadesátých let ještě potkal se současnou domácí jedničkou mezi vytrvalci a taktéž pětinásobným vítězem závodu Róbertem Štefkem. „Róbert je o jedenáct let mladší, tehdy se začínal v atletice prosazovat, a já pomalu končil kariéru,“ vzpomněl Tesáček na svá setkání s obhájcem titulu letošních „Běchovic“ a dodal: „Štefkovi docela závidím, že v Čechách nemá konkurenci. V mé době tady působili skvělí vytrvalci, jako byli Zwiefelhofer, Uvizl, Vrábel, Moravčík nebo Hoffman.“ Pouze při svém debutu v roce 1981 Tesáček nestanul na stupních vítězů, když skončil šestý.

V cíli závodu, v areálu školy Na Pražačce, bude od ranních hodin probíhat pátý ročník osvětové akce s názvem Světový den srdce. Běžci, ale i ostatní návštěvníci, si budou moci nechat bezplatně změřit hladinu cholesterolu, množství tuku a tlaku krve, zkonzultovat s odborníky svůj jídelníček a nechat si poradit s optimální tréninkovou zátěží vzhledem ke svému zdraví. Pro dětské návštěvníky je připraven bohatý program plný her a zábavy.

Více informací k závodu Česká spořitelna Běchovice–Praha v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement, Adam Pražák

Vytisknout