přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. května 2007, 16:04

Do sezony vstoupí Špotáková v Turnově

Příští týden v úterý na mítinku v Turnově vstoupí do sezony nejlepší česká oštěpařka Barbora Špotáková.

Vicemistryně Evropy z loňského šampionátu v Göteborgu byla v minulém roce jasnou tuzemskou ženskou atletickou jedničkou a pro nadcházející sezonu si vysloužila členství ve špičkovém týmu Nike, v němž figurují hvězdy světového kalibru včetně nejrychlejšího muže planety Asafy Powella. Hned v Turnově chce Špotáková splnit A limit na mistrovství svita v Ósace, který má hodnotu 61 metru, ale v sezoně se chce přiblížit magické hranici 70 metru.

Výkony "jen" za 60 metrů by Špotákovou letos neuspokojily. Z loňska totiž drží národní rekord výkonem 66.21 metru a dosud se jí i v přípravě nebývale daří. Její tréninkové hody jsou až o čtyři metry delší než ve stejné dopbě před loňskou sezonou.

"Ale uvidíme, jestli se to pozitivně odrazí i v závodech," prohlásila na dnešní tiskové konferenci Špotáková. "Nedovedu to odhadnout. Nikdy jsem si nestavila vzdušné zámky, ale doufám, že se zlepším i v závodu," věřila. Loni na podzim se jako první česká sportovkyně stala profesionální členkou armády České republiky, absolvovala vojenský výcvik v Přerově. Pak byla na soustředění ve španělské La Santě, v lednu a v únoru se připravovala v Nymburce, březen strávila na Kanárských ostrovech a na Makarské v Chorvatsku, začátek května opět v Nymburce.

"Teď v úterý naskočím do sezony, ale rozhodně to nebude v prvním závodu sedmdesát metrů," upozornila Špotáková. Dá se podle ní očekávat, že i letos bude své nejdelší hody předvádět v prvních sériích. V minulé sezoně to tak bylo při jejích závodech až na pár výjimek pravidlem. "Má to svou logiku a zatím to tak vycházelo. Šetřit síly na první pokus při rozcvičení," řekla ke svojí taktice.

Nejdelší hody v první sérii předvedla i při stříbrném závodě v Göteborgu a při
Světovém atletickém finále, které vyhrála právě v českém rekordu. Ten by chtěla letos vylepšit. "Snad se letos k té hranici 70 metru přiblížím," řekla s úsměvem. To by navíc znamenalo i přiblížení k evropskému rekordu, který má hodnotu 70.03 a drží jej od mistrovství světa v Helsinkách 2005 Christina Obergföllová z Německa. Ještě o 167 centimetru dál hodila tehdy ve Finsku světová rekordmanka  Menéndezová z Kuby.

Po turnovském startu čeká Špotákovou klubový Pohár mistrů, pak série mítinku v Glasgowě, americkém Eugene, Praze při Odložilově memoriálu, při Evropském poháru a Zlaté tretře v Ostravě, kde by se měla sejít celá světová špička. "Tam se ukáže, jak na tom ostatní letos budou," řekla a vyhnula se tím označení největších letošních soupeřek. Po mistrovství republiky v Třinci na konci června bude mít před sebou mítinky v Aténách a Lausanne, vrcholem pak bude srpnové MS v Ósace.

                                                                                                            alf