přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. dubna 2010, 19:27

Do Poděbrad míří chodecká elita, česká i evropská

Sobotu 10. dubna si v atletickém kalendáři nepochybně zakroužkovali domácí, ale i zahraničními chodci. Do středočeských lázní se sjedou k souboji o mistrovské tituly, a také k mezistátku a mítinku EA.

To vše v sobě skrývá již tradiční poděbradské klání na kilometrovém okruhu zdejší kolonády. Defilé chodců všech kategorií začne v poledne kilometrovou chůzí pro zdraví, o hodinu později se na pět kol, tedy 5 km, vydají dorostenecká a veteránská kategorie. To hlavní vypukne ve 14.45 a 15 hodin, kdy vyšlou startovní výstřely na trať nejprve ženy a juniorky, a posléze muže a juniory. Dospělé čeká dvacet kilometrů, juniorské kategorie poloviční vzdálenost.


Domácí hvězda Zuzana Schindlerová - foto: J. Čech

V případě žen a mužů jsou v sázce tituly mistrů republiky. Na startu uvidíme obhájkyni loňského (i absolutního) vítězství  Zuzanu Schindlerovou, která stejně jako poslední dva roky půjde se splněným limitem na vrcholnou akci v kapse, tentokrát pro mistrovství Evropy. „Jako trénink to neberu, ale nijak zvlášť jsem se na to nepřipravovala, vyhlížím spíše za měsíc světový pohár v Mexiku. Loni jsem chtěla Poděbrady vyhrát, což se mi povedlo, letos jsem měla jako postupný cíl Dudince,“ říká svěřenkyně Ivo Pitáka, jíž se i toto prvenství podařilo před dvěma týdny uskutečnit.

„Titul neberu jako jasnou věc, může se stát, že mě Lucka potrápí, zvlášť pokud půjde na limit,“ řekla k největší domácí soupeřce Lucii Pelantové. Svěřenkyně Jiřího Malysy se do Poděbrad vrací po loňské absenci a kritérium jí v Barceloně v Luganu na rozdíl od Schindlerové o kousek uniklo. Každopádně by měly vytvořit silné (bodující) duo pro mezistátní utkání, kde je doplňuje Karolína Škrášková. Obhájkyně republikového bronzu by o něj měla soupeřit s loni stříbrnou Hanou Herberovou.

Jak vidí Schindlerová zahraniční konkurenci, v níž jsou v mezistátku Francouzky, Italky, Litevky a Slovenky? „Předpokládám, že soupeřky budou na podobné úrovni jako já, takže ze začátku určitě půjdeme ve skupině,“ uzavírá česká jednička. Podle letošní výkonnosti by hlavními rivalkami měly být Litevka Brigita Virbalytéová a Italka Sibilla Di Vicenzová.

Ve složitější situaci bude nepochybně mužská sestava. Postrádat bude ty nejzkušenější z posledních let: loňského šampiona Romana Bílka nebo dnes již trenéra Jiřího Malysu, ale také Miloše Holušu, který sice bude závodit, ale  pro mezistátní utkání již uvolnil místo nastupující generaci. Získat však může dvacátou mistrovskou medaili z dvacítky a dost možná i dotáhnout se na Malysu v čele statistik osmým titulem.

Tým by tak měli „táhnout“ loňští junioři a účastníci MEJ Roman Říha a Karel Ketner, nedaleko s osobním rekordem je za nimi věkem jen o rok starší Jakub Zajíc, obhajující mj. bronz z loňského MČR. Konkurence české trio nečeká vůbec snadná, i přestože došlo k výrazné obměně startovního pole, v němž budeme postrádat loňského absolutního vítěze, Slováka Mateje Tótha. Z medailistů však nebude chybět jeho kolega před rokem bronzový Anton Kučmín, favoritem by mohl být podle letošního výkonu ve švédském dresu jdoucí Anatole Ibáñez. Otazník visí nad startem Giorgia Rubina, který má jako jediný z celého pole osobák pod 1:20 (z loňska), ale není v italském výběru pro MU. Velmi kvalitním maximem z předešlé sezony disponuje Polák Jakub Jelonek. Český tým čeká vedle zmíněných Slováků, Švédu a Italů, ještě Francouzi. Litevci a Nizozemci.

Juniorská družstva zápolí v Poděbradech na desítce stejně jako před rokem s Francií, Itálií, Litvou, Maďarskem a Slovenskem. V čele sestavy juniorů je Pavel Schrom, neboť další limitář pro MS juniorů Lukáš Gdula zkouší mezi dospělými dvacítku. Schroma tak doplňuje Jiří Malysa mladší a Ondřej Chylek, věkem teprve dorostenec. To tým juniorek se dokonce opírá o mladší závodnice stoprocentně, tvoří jej totiž žákovské rekordmanky, dvojčata Anežka a Eliška Drahotovy, a dorostenka Olga Půčková.

Michal Procházka

Vytisknout