přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

7. června 2004, 17:27

Do Ostravy se sjíždí světová atletická špička

Pouhý jeden den dělí ostravský stadion od zahájení mezinárodního atletického mítinku Zlatá tretra.

Jinak celkem poklidné město na severu Moravy v posledních několika dnech žije atletikou. Do Ostravy se již během víkendu začali sjíždět světoví rekordmani, mistři světa i olympijští vítězové. Nejen ostravští atletičtí fandové, ale i diváci u obrazovek České televize, se zítra dočkají podívané na bezmála pětatřicet medailistů z mistrovstvích světa. Z nich devět borců má na svém kontě platný světový rekord, osm z nich zlaté medaile z olympijských her. Na městském stadionu v Ostravě zítra nebudou chybět ani čeští atleti.

Největší ozdobou letošní Zlaté tretry bude bezesporu Kenenisa Bekele. Nejlepší světový atlet současnosti podle žebříčku IAAF poběží trať dlouhou 10 000 metrů nazvanou Memoriálem Emila Zátopka. Je možné, že se bude pokoušet o překonání světového rekordu, který doposud drží Etiopan Haile Gebrselassie časem 26:22.75 minuty. Na závod jsou pro Bekeleho domluveni i dva vodiči – Etiopan Alemu Dagne a Keňan Martin Keino. Memoriál Emila Zátopka se stane vyvrcholením zítřejší velké atletické show, start běhu na 10 000 metrů je ve 21:38 hodin.

V neděli přiletěla do Ostravy další velká hvězda mítinku – Marion Jonesová. Na Zlaté tretře se představí v dálkařském sektoru. Vedle Marion Jonesové, trojnásobné olympijské vítězky ze Sydney, se mohou diváci v „Dálce legend“  těšit také na německou legendu Heike Drechslerovou či Taťjanu Lebedevovou, další Rusku Kotovovou a Fionu Mayovou. Představí se i domácí Denisa Ščerbová. „Když jsem se dozvěděla, že bude startovat Heike Drechslerová, měla jsem obrovskou radost, protože ona je můj dávný vzor. Nakonec je pro mě ještě větší pocta závodit proti Marion Jonesové,“ uvedla sedmnáctiletá dálkařka, která ještě nebyla na světě, když Drechslerová v Helsinkách 1983 vybojovala titul světové šampionky. „Diváci budou určitě skvělí. Doufám, že budou mým soupeřkám pořádně fandit, ale mně ještě víc. Škoda že ve Vítkovicích není tribuna ze všech stran, stejně by bylo plno a atmosféra ještě bouřlivější,“ dodala mladičká svěřenkyně trenéra Dudy. Kromě Ščerbové nastoupí v dálce ještě jedna česká zástupkyně Lucie Komrsková.

Na konci zítřejšího více než dvouhodinového klání bude vrcholit jako v loňském roce i oštěp mužů. V něm nastoupí žijící legenda světového oštěpu – Jan Železný. Na nedávné tiskové konferenci avizoval, že na Zlaté tretře chce uspět. Motivací jsou mu jistě nejen čeští fandové, ale i fakt, že mu dosud chybí limit na olympijské hry do Atén. „ Samozřejmě se nechci spokojit jen s potvrzením limitu, kdybych měl s tímhle problémy, to bych na tom byl hodně špatně,“ smál se. Závod na vítkovickém stadionu bude jeho jediným vystoupením na domácí půdě v tomto roce. „Je to mítink s jednou s nejlepších atmosfér na světě,“ složil Železný poklonu ostravskému mítinku.

Ostrava uvidí i současnou nejlepší atletku světa podle hodnocení IAAF výškařku Hestrie Cloetovou. Spolu s ní nastoupí také další kvalitní závodnice, ostravské publikum uvidí celkem 8 výškařek s osobním maximem 2.00 m a více, mezi nimiž nebude chybět olympijská vítězka Jelena Jelesinová z Ruska či Chorvatka Blanka Vlašičová a v neposlední řadě i naše Zuzana Hlavoňová.
Tyčkařský sektor bude svědkem boje mezi světovou rekordmankou Jelenou Isinbajevovou z Ruska a Američankou Stacy Dragilaovou.

Opomenout nelze ani běžecké disciplíny. Jedním z mnoha hvězd mítinku je dvojnásobný mistr světa na 400 metrů překážek Felix Sánchez. Na start se vedle něj postaví druhý muž loňského MS Joey Woody či Jamajčan Danny Mc Farlane. Nebude chybět ani domácí borec, stříbrný z ME 2002 Jiří Mužík a jeho tréninkový kolega Štěpán Tesařík.

Rekord mítinku bude ve hře ve sprintu žen na 100 metrů. Dosud nejrychleji na Zlaté tretře běžela Jarmila Kratochvílová, když v roce 1982 protnula cílovou pásku v čase 11.16. Hlavní favoritkou letošní závodu na 100 metrů bude světová šampionka z Paříže 2003 Torri Edwardsová. Nastoupí také například Američanky Chryste Gainesová či Latasha Colanderová.

Ostravské publikum se může těšit i na řadu dalších hvězd. Ve steeplu například na Saida Saifa Šahína, vytvořit rekord mítinku na 800 metrů se chystá desetinásobná světová šampionka Maria Mutolaová. Ostrava v souboji s Mutolaovou zítra neuvidí Ludmilu Formanovou, která má problémy s natrženými vlákny ve svalu. Diváci se naopak v předprogramu mohou těšit na diskařku Věru  Cechlovou Pospíšilovou.
Na 400 metrů překážek žen nastoupí obhájkyně prvenství Ionela Tirleová, po jejím boku bude na startu stát i Češka Zuzana Hejnová.

Tito a mnoho dalších českých i zahraničních hvězd se těší na české publikum již zítra jak v předprogramu od 17:55 hodin, tak v hlavním programu od 20 hodin.

Karolína Farská

Vytisknout