přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. července 2003, 17:13

Do mistrovství republiky zbývají už jen tři dny

„Pro naše závodníky bude domácí šampionát jednou z vhodných příležitostí ke splnění kvalifikačních standardů pro MS v Paříži,“

láká na nadcházející mistrovství ČR ředitel ČAS František Fojt. Poprvé v historii svedou čeští atleti boje o republikové tituly v Olomouci. „Před dvaadvaceti lety se na našem stadionu uskutečnilo mistrovství republiky železničářů,“ připomněl zkušenost olomouckých pořadatelů s atletickou soutěží většího formátu ředitel letošního MČR Miroslav Hrabal. Olomoucký stadion před šampionátem doznal řady změn, veškeré přípravy na nejvýznamnější akci regionu tohoto léta už jsou v konečném stádiu. „Značnou měrou se na financování rekonstrukce stadionu podílelo město Olomouc a Olomoucký kraj,“ uvedl Hrabal.

Foto: F. Macák


Podstatná část mistrovství ČR se odehraje v sobotu 12. a v neděli 13. července, dvě disciplíny jsou na pořadu už v pátek. Jedná se o běhy na 10 000 m v mužské i ženské kategorii. „Atletice se budeme věnovat po celý pátek,“ sdělil Hrabal k „předprogramu“ atletického svátku v Olomouci. V průběhu dne se uskuteční autogramiáda významných osobností české atletiky, jako jsou Dana Zátopková, Jarmila Kratochvílová, Pavla Hamáčková či Gejza Valent. Ve 22 hodin pak na počest mistrovství ČR v atletice vypukne na Horním náměstí v Olomouci ohňostroj.

K samotné soutěži vzhledem k její výrazné propagaci zejména v olomouckém regionu vzhlížejí pořadatelé s optimismem: „Očekáváme nabitý stadion, počítáme s návštěvou tři až čtyři tisíce diváků,“ uvedl Miroslav Hrabal. Příznivce atletiky, kteří si o víkendu najdou cestu na olomoucký stadion, čeká řada kvalitních a dramatických soubojů. „Věřím, že výška žen přinese pěkný boj o limity na světový šampionát i o mistrovský titul,“ uvedl jednu z atraktivních soutěží šéftrenér ČAS Václav Fišer. Jednou z adeptek na zlatou medaili je držitelka nejlepšího českého výkonu této sezony Iva Straková. „Do Olomouce se samozřejmě moc těším. Holky mi to budou určitě hodně znepříjemňovat, ale přesto doufám v zisk mistrovského titulu a výkon přes 190 cm,“ prohlásila dvaadvacetiletá výškařka, která se při březnovém mistrovství ČR v hale zaskvěla osobním rekordem 196 cm.

Výška mužů bude na mistrovství ČR jedinou disciplínou, kde se představí dva závodníci se splněným A-limitem na MS v Paříži. Tomáše Janků i Jaroslava Bábu však v následujících dnech čeká náročný program. Oba borci totiž v pátek večer startují na mítinku Zlaté ligy v Římě a soutěž v rámci mistrovství republiky absolvují už v sobotu od 17 hodin. Během sotva dvacetihodinové přestávky mezi dvěma velkými závody se tak musí přesunout z italské metropole až do Olomouce. „Podmínky budeme mít oba naprosto stejné,“ komentoval mimořádnou situaci Janků, „v Olomouci vyhraje ten lepší.“

V tyčkařském sektoru bude mít český rekordman Adam Ptáček při absenci svého zraněného oddílového kolegy Štěpána Janáčka zdánlivě snadnou úlohu, ale v cestě za titulem mu bude stát jiný silný protivník. Devětadvacetiletý Martin Kysela dokázal už letos Ptáčka porazit při závodě Česká spořitelna extraligy kvalitním výkonem 560 cm. Závodník USK Praha svou dobrou formu potvrdil v předvečer Zlaté tretry v Ostravě, kdy v exhibičním závodě na náměstí překonal 570 cm. „Doufám, že se Kyselovi v Olomouci podaří splnit limit na mistrovství světa,“ prohlásil Václav Fišer. Právě ostravských 570 cm je hodnotou A-limitu pro světový šampionát v Paříži. Stejně jako Janků a Bába se i Adam Ptáček zúčastní pátečního mítinku Golden League v Římě, ale jeho čeká vystoupení na mistrovství republiky až v neděli odpoledne. „Určitě se v Římě dobře rozcvičím a v Olomouci pak nebudu mít soupeře,“ sebevědomě a napůl v žertu uvedl dvaadvacetiletý svěřenec trenéra Patery.

Více informací k Mistrovství České republiky mužů a žen na dráze naleznete v rubrice ZAOSTŘENO NA…

Tomáš Klement

Vytisknout