přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. června 2005, 15:47

Do Kladna na skvělou výšku

Mezi hlavní taháky blížícího se mistrovství ČR mužů a žen, konaného 2. a 3. července poprvé v historii šampionátu na kladenském stadionu Sletiště, patří soutěže ve skoku vysokém v kategorii mužů i žen.

Oba závody byly do programu mistrovství zařazeny na neděli, ženy zahájí svou soutěž ve 14 hodin, muži přijdou na řadu dvacet minut po 16. hodině. Divácky mimořádně atraktivní podívaná se tak ve výškařském sektoru bude na Sletišti odehrávat téměř po celý druhý den šampionátu.

Právě výška mužů přinesla loni v Plzni nejhodnotnější výkony mistrovství republiky. Jaroslav Bába překonal hranici světové extratřídy 230 cm, přesto skončil „až“ třetí. Cenné prvenství si připsal Svatoslav Ton, když výkonem 233 centimetrů porazil na pokusy Tomáše Janků. Trojice loňských medailistů se řadí k hlavním favoritům soutěže i pro nadcházející vrchol domácí sezony, Bába i Ton přijedou do Kladna už s jistotou účasti na srpnovém mistrovství světa v Helsinkách, Tomáš Janků bude usilovat o splnění normy na MS (230 cm). „Tomáš limit zatím nemá, ale snad se mu to teď podaří, on to umí na těch velkých závodech,“ věří v úspěch svého kamaráda bronzový z OH v Aténách Jaroslav Bába.

Sám Bába bere souboj o mistrovský titul prestižně a chce vyhrát: „Určitě by mě potěšil titul i dobrý výkon. Hlavně to, aby tam byla třicítka,“ doufá ve výkon přes 230. Necelých osmačtyřicet hodin před vystoupením v Kladně se juniorský mistr Evropy představí v úvodním díle seriálu Zlaté ligy v Paříži. „Bude to dost únavné, ale před mistrovstvím republiky před dvěma lety to bylo horší. To jsem se vrátil z Golden League z Říma tři hodiny před závodem,“ vzpomněl Bába, „Svaťa Ton v Paříži bude pravděpodobně startovat taky, takže bude mít stejné podmínky.“

Svatoslav Ton si pařížský mítink otevírající boje o možnost podílet se na milionovém jackpotu také nenechá ujít, ale na mistrovství ČR bude připraven obhajovat zlato. „Titul mistra republiky má pro mě obrovskou váhu, udělám všechno pro to, abych ho obhájil, i když vím, že to bude těžké,“ uznal finalista olympijských her. „Pokud se sejde naše špička v kompletní sestavě, samozřejmě se výška stává světovým závodem. Všichni tři jsme schopni skočit přes 230,“ doplnil Ton.

Soutěž výškařek zaznamenala před rokem v Plzni vzácnou vyrovnanost. Pět nejlepších závodnic skončilo na stejné výšce (184) a všechny získaly medaili. Nejčistší zápis měla vítkovická Romana Dubnová a stala se poněkud překvapivou šampionkou. Až za ní se seřadily halová mistryně ČR Barbora Laláková na druhé pozici a bronzové Iva Straková, česká rekordmanka Zuzana Hlavoňová a talentovaná juniorka Oldřiška Marešová.

Po ukončení kariéry halové vicemistryně světa a Evropy Zuzany Hlavoňové se v roli hlavních kandidátek zlaté medaile představí Iva Straková a Barbora Laláková. Straková od roku 2002 nechyběla na žádné vrcholné evropské či světové soutěži pod širým nebem, titul mistryně republiky jí ale stále chybí. „Určitě chci vyhrát,“ netají se ambicemi pro kladenský šampionát svěřenkyně Jaroslava Kováře, „ale snadné to určitě nebude. Je tady Bára Laláková, Romana Dubnová nebo Oldřiška Marešová, které budou usilovat o to samé co já. Ale já chci skočit výš než ony, určitě nad sto devadesát.“ Sektor na Sletišti Strakové vyhovuje, před mistrovstvím bude mít více než týden závodní přestávku.

Barbora Laláková se na velký souboj na mistrovství ČR těší. „Ráda s ní skáču, dokážeme se navzájem vyhecovat,“ poznamenala ke své soupeřce. „Myslím, že bychom měly předvést dobré výkony, to přeju i Ivě. Sto devadesát bych skočit měla, na to mám. Limit je samozřejmě taky pěkný cíl, ale nesmím chtít moc,“ zamyslela se výškařka Spartaku Praha 4 nad splněním limitu pro MS v Helsinkách, který má hodnotu 195 centimetrů. Laláková dosud nejvíc překonala o centimetr méně v halové sezoně 2002. Ve stejném roce se stala mistryní ČR pod střechou a tento úspěch zopakovala v loňské sezoně. Před mistrovstvím v Kladně čekají čtyřiadvacetiletou závodnici ještě tři starty, ve čtvrtek se představí na Praze Academice, o víkendu odcestuje na mítink do zahraničí a v pondělí má v jejím programu místo Odložilův memoriál. 

Podrobné informace o 36. ročníku mistrovství České republiky mužů a žen na dráze naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA...

Tomáš Klement

Vytisknout