přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. srpna 2009, 17:39

Do Jablonce o týmové tituly

Hlavní hvězdou mistrovství České republiky družstev 29. srpna bude stříbrná medailistka z MS Barbora Špotáková. V sobotu se však do Jablonce nad Nisou sjedou všechny elitní oddíly, včetně řady dalších reprezentantů.

Barboru Špotákovou přijme v půl čtvrté v pátek odpoledne starosta města, od čtyř hodin pak bude na náměstí autogramiáda, soutěž dětí v hodu na cíl molitanovým oštěpem i prodej lístků na sobotu,“ uvedl předseda organizačního výboru Dušan Molitoris. V sobotu pak na stříbrnou oštěpařku čeká i jedna zcela mimosportovní povinnost, přesto pořadatelé atletce vyšli vstříc a upravili časový pořad. Aby mohla absolvovat i odpolední svědčení kamarádce na svatbě, hází již v úvodu od 12 hodin. Celý program startuje ještě o hodinu dříve mužským kladivem, vyvrcholení v podobě závěrečných štafet je naplánováno po páté hodině odpolední. „Jablonec je místo, kam se ráda vracím,“ řekla k rodnému městu Špotáková. „Doufám, že se na závody přijde podívat hodně lidí a že budou shovívaví, když to zrovna nebude 65 metrů.“

Ostře sledovaná bude mužská kategorie, v níž letitou nadvládu Dukly Praha přerušil AK Kroměříž. Lépe má znovu našlápnuto obhájce, ovšem dlouholetý šampion může vítězstvím v Jablonci jazýček vah přesunout na svou stranu, neboť mu zatím patří druhá pozice. Sestavu lze upřesňovat až do pátku, takže šéf moravského družstva Ota Šedý zatím ještě ve středu neměl úplně konkrétní představu, i když připustil: „My máme sestavu v podstatě pořád stejnou. Ty hlavní opory by neměly chybět. Mám potvrzené, že Roman Novotný bude startovat v dálce a výšce, přijedou také oba hostující Tanzánci, takže běhy budeme mít opět silné.“

A jak je na tom hlavní pražský rival, armádní klub? „Všechny hlavní domácí opory kromě Romana Šebrleho budou na startu,“ hlásil Radomil Skoumal, šéf extraligového mužstva, „včetně třeba hostujících slovenských chodců Tótha s Bátovským.“ O touze vrátit se zpět na první místo svědčí start koulaře Petra Stehlíka, který po zranění ještě není ve formě nebo plné nasazení všech reprezentantů z Berlína, na startu tak budou oštěpaři Petr Frydrych a Vítězslav Veselý, kladivář Lukáš Melich, dálkař Štěpán Wagner, tyčkaře Jana Kudličku doplní Michal Balner.

Třetím vzadu, který překvapil vítězstvím v úvodním kole na Strahově, je Slavia Praha. Tým posílený už několik sezon o atlety USK měl podobné ambice jako Kroměříž, totiž sesadit Duklu, teď se zdá, že jeho místo je právě na třetí pozici. Jednou z jeho hlavních posil by měl být účastník MS koulař Antonín Žalský. Čtvrtou pozici by mezi muži rád udržel pražský Olymp. „Přiletí dokonce po Curychu překážkář Petr Svoboda, další oporou bude Jiří Vojtík, naopak chybět nám bude další sprinter Veleba a trojskokan Hanuš,“ informoval ve středu Jindřich Linhart.

Mezi ženami se zdají být karty rozdané pro USK Praha. Nejlepší výchozí pozice, silná stabilita týmu plného reprezentantek. „Ambice jsou jasné, chceme obhájit,“ opakuje mantru vedoucí strahovského družstva Jana Moberly. „Nebudou chybět opory počínaje Barborou Špotákovou, Luckou Škrobákovou, Zuzanou Hejnovou, Martinou Šestákovou, Janou Korešovou, nerada bych na někoho zapomněla. Uvidíme, jaké nám Jablonec připraví počasí, doufám, že pěkné, i když to bude pro všechny stejné,“ přála si Moberly.

I když USK respektuje své soupeře, asi by bylo velkým překvapením, kdyby odešel z pole jinak než vítězně. Loni druhou příčku vybojoval pražský Olymp. „Chtěli bychom druhé místo zopakovat. Nebude chybět ani jedna z reprezentantek z Berlíně, startovat tak budou Jiřina Ptáčníková, Věra Cechlová, Iva Straková, Lenka Ledvinová,“ uvedl šéf policejního družstva žen Linhart.

Z tábora Olympu, ovšem toho brněnského, před rokem třetího týmu, zní hlas Josefa Sečkáře: „Budeme rádi, když se nám podaří udržet třetí místo před Hvězdou Pardubice. Jedeme si do Jablonce zazávodit, když se povede našim atletkám na úrovni osobákům, popřípadě připravit se na dvaadvacítky, bude také dobře,“ prohlásil šéf týmu, v němž jsou oporou dvě reprezentantky půlkařky – Češka Lenka Masná a Slovenka Lucia Klocová.

Dukla Praha se stala mistrem České republiky, před rokem 2000 vítězem extraligy, celkem padesátkrát. V ženské kategorii je historickým králem Olymp Praha s 28 tituly, v posledních letech však jasně dominuje jiný střediskový rival z hlavního města, Univerzitní sportovní klub, který už má na kontě 18 výher.

Michal Procházka

Vytisknout