přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Do „dvanáctičlenné“ Zlaté ligy asi přibudou Londýn, Stockholm a Lausanne

Podle insidthegames by novou trojici mítinků v Evropě měly doplnit další tři – v Číně, na Středním Východě a v USA.

Rok 2010 by měl přinést zásadní proměnu v seriálu Zlaté ligy, o kterém jsme informovali již před časem (viz zde). K formování budoucí podoby sestavila IAAF poradní sbor. Ten vede Sebastian Coe, dvojnásobný olympijský šampion a nyní šéf nadcházejících her v Londýně, ale také viceprezident Asociace. Důležitý bude také výsledek jednání s investory, zatím se údajně velmi vážně jedná se třemi skupinami, tvrdí Insidethegames s odvoláním na zdroj blízký jednání.


Žádný mítink nemá účast ve Zlaté lize předplacenou, možná ani Paříž - foto: graf.cz

A které mítinky by mohly být nově zařazeny do nejprestižnějšího seriálu? Hovoří se o trojici mimo Evropu, a dále o hlavních městech Británie a Švédska a švýcarském Lausanne. Právě mítinky na starém kontinentě jsou předmětem současných diskuzí. Pokud jde o jejich zařezení, velmi pravděpodobně se z nich jeví Londýn. Zdejší Zlatá liga by mohla posloužit jako test olympijského stadionu ve Stratfordu, a to i přesto, že v roce 2010 by se nejspíše závodilo v tradičním prostředí Crystal Palace.

Zahrnutí Lausanne by však mohlo paradoxně vystrnadit ze seriálu ZL uctívanou „malou olympiádu“ v Curychu. Weltklasse i Athletissimu totiž hostí Švýcarsko. „Bylo by velkou chybou předpokládat že stávající mítinky - Berlín, Brusel, Oslo, Paříž, Řím a Curych – budou automaticky součástí nového seriálu, i přesto že se počet mítinku rozšíří z šesti na dvanáct,“ uvedl zdroj pro insidethgames. Na druhou stranu připouští, že zorganizovat by to Švýcarům problém nedělalo, protože oba mítinky jsou velmi dobře zavedené. Curych zdobí velká tradice, Lausanne zase jako olympijské město a sídlo MOV spojuje atletiku právě s olympijskou myšlenkou.

Jasněji ohledně složení nové Zlaté ligy i o sponzorech by mělo být po jednání Rady IAAF v Berlíně 21 a 22. března.

Michal Procházka s využitím EME NEWS