přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Do Dublinu bez Kocourka, ale s medailovými nadějemi

V pátek ve 14 hod odcestoval český reprezentační výběr na 16. ME v krosu, které se koná v neděli v irském Dublinu. Chybí v něm nemocný Milan Kocourek.

Milan Kocourek si vybojoval nominaci vítězstvím na březnovém mistrovství republiky v přespolním běhu a na ME měl startovat v kategorii do 22 let. Jenže svou třetí účast na mistrovství Starého kontinentu v řadě musel vzdát. Důvody?  Zvýšená teplota, bolesti hlavy, a hlavně celkový fyzický útlum.

Kocourkovy problémy začaly tuto sobotu. „Milan závodil na Slovensku v Bardějově a když doběhl, nemohl dlouho popadnout dech. Přes noc dostal teplotu,“ popisuje jeho trenér Jiří Sequent. Během následujících dnů se i přes všechna opatření nemoc rozvinula. „Doufali jsme do poslední chvíle, že to odezní, ale bohužel se tak nestalo. V tomto stavu nemá smysl, aby Milan v Dublinu závodil, udělal by tam jenom ostudu. Ale je to škoda, předtím totiž podle mě formu měl,“ dodal Sequent.

Směr Irsko se tak vydala jen šestičlenná skupina závodníků, z nichž nejstarší je mistryně republiky Lucie Sekanová, která bude v kategorii do 22 let navazovat na rok starý úspěch, když mezi juniorkami doběhla na 13. místě. Ani svěřenkyně Petra Bahenského však není zcela v pořádku. „Asi jak se změnilo počasí, postihlo mě nachlazení a rýma. Kvůli tomu jsme museli omezit trénink. Vloni se mi ale stalo úplně to samé, tak to snad bude dobré. Řekla bych, že formu mám. Minulý týden jsme v Praze testovaly laktát a výsledky jsou trochu lepší než před rokem,“ říká dvacetiletá závodnice z Českých Budějovic, která by se letos ráda umístila do poloviny startovního pole. „Jsem mezi staršími a je to delší trat (6 km), lepší umístění by pro mě bylo překvapení. Záleží i na tom, jaký bude terén, mně vyhovuje spíš tvrdší,“ uvažuje Sekanová.

Vyšší ambice má silná juniorská parta v čele se stříbrným z běhu na 5000 m při letošním MEJ v Novém Sadu Jakubem Živcem. „Rádi bychom s trenérem potvrdili medailovou pozici, ale nebude to nic jednoduchého,“ ví svěřenec Drahomíra Venclíčka, který se vedle soupeřů bude muset vypořádat s šestikilometrovou tratí, tedy o něco delší, než by si jinak též vynikající mílař představoval.

Na druhou stranu se však bude moci Živec opřít o svou zkušenost ze Spojených států, kde vloni v krosech závodil, a to skvěle!  Ve dvou největších krosových závodech kategorie do 18 let se umístil v popředí, v Oregonu byl druhý a o týden později v San Diegu pátý. „To už jsem ale měl, aniž bych to věděl, zlomené kůstky v pravém chodidle, které jsem si pochroumal právě v Oregonu. Běžel jsem se s obstřiky a zafačovanou nohou a šlo to. Akorát jsem pak kvůli tomu měl dvouměsíční nucenou pauzu, takže se mi to docela vymstilo,“ říká nyní s odstupem hlavní medailová naděje pro Dublin.

V Irsku ho sivce nečeká jeho ázerbájdžánský pokořitel z Nového Sadu, na druhou stranu přibývá konkurence z jiných tratí, takže favoritů na medaile je určitě více než jejich počet. „Já se cítím dobře a snad jsem připravený. Budu bojovat a třeba to vyjde,“ říká Živec, který má ještě navíc šanci zabojovat spolu s kolegy o přední umístění v soutěži týmů. Vedle litoměřického běžce tvoří družstvo Jakub Bajza, Jiří Homoláč a Filip Jalový. Kdyby se Živcovi v individuálním závodě nebo celému družstvu podařila cenný kov získat, byla by to vůbec první česká medaile z ME krosu v historii.  

Výpravu doplnuje ještě juniorka Martina Bařinová, která také odstartuje jako první. Start její kategorie je v neděli v 10,15 hod, junioři následují v 11 hod a ženy do 22 let ještě o 40 minut později. Program uzavře ve 14,10 h hlavní kategorie mužů, kde by měl o další historický zápis bojovat už osminásobný mistr Evropy Sergej Lebed z Ukrajiny. 

Webové stránky ME 

Adam Pražák

Vytisknout