přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. července 2010, 11:09

Do bojů v Monctonu už zasáhla pětice českých juniorů

Druhý den šampionátu se na startu MSJ objevili desetibojaři Helcelet a Štefek, překážkářka Tomková, diskařka Kubelová a sprinter Říčař.

Výtečně rozjel první polovinu desetiboje Michal Štefek. Svěřenec Zuzany Pavelkové začal osobákem na stovce 10.96 a s výjimkou dálky (702) si vylepšoval maxima ve všech dalších třech disciplínách. Kouli poslal na 13.71, do výšky skočil 198 cm, 400 metrů proběhl za 49.76. "Ani pokusy na výšce 201 cm nebyly beznadějné, a na čtvrtce si také cíl splnil, přestože mu nalosovali osmou dráhu," komentoval Štefkův výkon technický vedoucí výpravy Tomáš Purman. Se součtem 4010 bodů tak Michal včerejší část závodu zakončil na šestém místě v kontaktu z medailovými pozicemi. Na samotné čelo, které opanuje Francouz Mayer, sice ztrácí 149 bodů, stříbro i bronz jsou však mnohem blíž, 68, resp. 63 bodů.

Slibně začal i jeho kolega z disciplíny Adam Sebestian Helcelet, který stejně jako Štefek zaběhl 100 metrů za 10.96. Jeho naděje skončily v dálce. "Adam pociťoval už v rozcvičování na dálku bolest v achilovce. Při prvním pokusu přešlápl a při druhém ho při rozběhu píchlo v lýtku, ale skok dokončil s letošním nejlepším výkonem 693 cm a dál nepokračoval," popsal Helceletovy potíže Purman. "Svěřil se do péče doktorů a masérů, kteří byli opravdu úžasní a snažili se Adamovi pomoc k tomu, aby mohl pokračovat. Nastoupil na kouli,  kde se opravdu hledal. Bolest byla ale silnější," dodal k poslednímu výsledku v soutěži 13.75. K výšce již jedna z největších nadějí české výpravy nemohla nastoupit.

Dařilo se Jitce Kubelové, kterou uvidíme ve čtvrtečním diskařském finále. Pouze jediná vrhačka, Kubánka Pérezová, překonala kvalifikační hranici 53 metrů a to 91 cm. Kubelové tak stačil jediný měřený hod hned z první série dlouhý 49.98 metru. Druhý hod přešlápla, třetí skončil v síti. Do finále postoupila z desáté příčky.

Také Helena Tomková postoupila do dalších bojů. "Před během na ploše zářila jak sluníčko a nebylo na ní ani znát, že jí čeká rozběh na 100 m překážek. Chytla se rychlé Němky a pohlídala si druhé postupové místo do dnešního semifinále," řekl Purman. Včerejší čas 13.77 (+1.8 m/s) ji řadí před bitvou o osmičlenné finále na 11. místo. Nejrychlejší byla v rozbězích Němka Pletschová s 13.37.

Konečnou byl pro Martina Říčaře na stovce bohužel hned rozběh. "Martin skvěle vystartoval, ale nakonec to nestačilo k tomu, co od běhu čekal. Zůstal před branami semifinále a ani čas 10.89 nebyl zrovna to, co jsme všichni očekávali. Slíbil však, že do štafety vloží všechno," zhodnotil jej Purman.

Pořadatelé mají potíže s výsledkovým servisem, a tak jsou zatím jen ke stažení zde.

Michal Procházka

Vytisknout