Do Berlína pojede 22 atletů

Aktuality
pondělí 3. srpna 2009
Předsednictvo ČAS dnes posvětilo nominaci závodníků pro světový šampionát. Výprava sportovců bude stejně početná jako před dvěma lety.

V nominačním období, které začalo prvním dubnem a skončilo v neděli, splnilo jedno z kritérií 23 atletů. Do Berlína však neodcestuje tyčkař Michal Balner, který sice splnil limit ČAS, ale výkonem nižší hodnoty než jeho kolega Jan Kudlička. Na šampionátu přitom smí s měkčím z kritérií startovat v každé disciplíně u jednotlivých zemí pouze jeden závodník.


Šéftrenér Václav Fišer

Počtem atletů je letošní výprava totožná s tou předloňskou, která z Japonska přivezla nejlepší výsledek v historii samostatného státu. „Bude těžké na to navázat, ale nic není nemožné. Předloni také nikdo nepočítal se stříbrem Kačky Baďurové. Ale to je prostě tak, pokud se začne dařit jednomu, tak to pak přeskočí i na ostatní,“ prohlásil šéftrenér Václav Fišer.

Oporami výpravy by měli být šampioni z mistrovství světa v Ósace Roman Šebrle a Barbora Špotáková, od nichž se znovu očekává útok na medailové pozice. Mezi adepty cenných kovů pak šéftrenér zařadil i diskařku Věru Cechlovou a výškaře Jaroslava Bábu, který si nedávno vytvořil své maximum od komplikovaného zranění, jež si přivodil v roce 2006. „Silných skokanů je tam sice víc, ale věřím, že se Jarda  rozvzpomene na svá dřívější medailová umístění.  A Věrka měla loni na olympiádě placku na dosah ruky, a tak si myslím, že teď by si už pro ni mohla sáhnout,“ prohlásil Fišer, podle něhož by na účast mezi elitní osmičkou měli mít i překážkáři Lucie Škrobáková, Petr Svoboda a Zuzana Hejnová, a také výškařka Iva Straková nebo tyčkařka Jiřina Ptáčníková.

Adeptů je ale víc. Třeba dálkař Romana Novotný , který vloni šokoval osmým místem na olympiádě měl famózní začátek sezony. Pak se sice zarazil, ale já věřím, že je taková časovaná bomba. Výbornou formu má podle posledních závodů půlkařka Lenka Masná a slibně působí i chodkyně Zuzana Schindlerová, která zatím jde ve stopách Barbory Dibelkové. Ta před čtyřmi lety také získala medaili na ME do 22 let a v Helsinkách došla na pátém místě. Kdyby se to podařilo Zuzaně zopakovat, to by se mi moc líbilo,“ vypočetl Fišer.
 
Šampionát se uskuteční v hlavním městě Německa od 15. do 23. srpna. Drtivá většina výpravy odcestuje do Berlína vlakem, výjimkou je pouze Roman Šebrle, který pro cestu do dějiště šampionátu zvolil letadlo. Zpátky by se však měl společně s celou výpravou vracet 24. srpna po kolejích. „Já osobně jsem ráda, že cestujeme vlakem. Odpadá tím problém s nadváhou zavazadel a já si klidně můžu vzít s sebou půlku koupelny,“ vtipkovala na to téma Věra Cechlová na dnešní tiskové konferenci u příležitosti oznámení nominace.

Jedna z medailových nadějí má za sebou strastiplnou část sezony, v níž nechyběly potíže s achilovkou, zánět putující tělem ani starosti o své blízké (více o tom přineseme zítra). Možná i to přispělo k tomu, že se nikterak netrápí svým postavením ve světových tabulkách, kde jí patří 13. příčka. „Mám už za sebou dost závodů, abych věděla, že se rozhoduje až na místě. Nehodlám se tím nijak stresovat a ani si nekladu žádné cíle, ať už to je výkon  nebo že musím skončit do nějakého určitého místa. Vím, že jsem se celý rok připravovala, jak jsem mohla, vše jsme směřovala jenom na mistrovství světa a chci tam prodat to nejlepší,“ prohlásila bronzová medailistka z Helsinek 2005.

Do Berlína se těší i překážkářka Zuzana Hejnová. „Chtěla bych se poprat o finále, loni v Pekingu jsem měla štěstí na semifinále. Takže se může stát, že letos poběžím výrazně lépe, ale nepostoupím. Na medaili nemyslím, ale ráda bych zaběhla osobní rekord (stále opomíjí, že je to i český rekord). Chci skončit s posouváním o setinky, na čas kolem 54.50 se lépe kouká,“ popsala své ambice svěřenkyně Martiny Blažkové.

S jejich naplňováním může Hejnová začít od pondělí 17. srpna, kdy jsou na olympijském stadionu v Berlíně na programu rozběhy ženské čtvrtky s překážkami. O dva dny později vstoupí do šampionátu i Věra Cechlová, kterou čeká kvalifikace.

Více informací k šampionátu naleznete v sekci ZAOSTŘENO NA....

Schválená nominace: 

Muži
110 m př. - Petr Svoboda - 13.44 (1. 6., Hengelo) - limit IAAF
výška - Jaroslav Bába - 2.33 (25. 7., Londýn) - limit IAAF
tyč - Jan Kudlička - 5.62 (2. 8., Praha) - limit ČAS
dálka - Roman Novotný - 8.16 (24. 5., Praha-Strahov) - limit IAAF
dálka - Štěpán Wagner - 8.06 (21. 7., Brno) - limit ČAS
koule - Antonín Žalský - 20.10 (20. 6., Leiria) - limit ČAS
kladivo - Lukáš Melich - 78.14 (16. 5., Lovosice) - limit IAAF
oštěp - Petr Frydrych - 81.37 (22. 7., Cuxhaven) - limit IAAF
oštěp - Vítězslav Veselý - 80.35 (19. 5., Sušice) - limit ČAS
desetiboj - Roman Šebrle - 8348 (30.-31. 5., Götzis) - limit IAAF

Ženy
800 m - Lenka Masná - 2:00.10 (20. 6., Leiria) - limit ČAS
100 m př. - Lucie Škrobáková - 12.73 (5. 7., Kladno) - limit IAAF
400 m př. - Zuzana Hejnová - 54.90 (28. 7., Monako) - limit IAAF
výška - Iva Straková - 1.93 (3. 6., Štrasburk) - limit ČAS
tyč - Jiřina Ptáčníková - 4.55 (1. 6., Rehlingen) - limit IAAF
tyč - Romana Maláčová - 4.35 (28. 6., Praha-Strahov) - limit ČAS
trojskok - Martina Šestáková - 14.18 (5. 7., Kladno) - limit ČAS
disk - Věra Cechlová - 62.91 (29. 7., Ústí nad Labem) - limit IAAF
kladivo
 - Lenka Ledvinová - 70.51 český rekord (1. 5., Sušice) - limit IAAF
oštěp - Barbora Špotáková - 68.23 (8. 6., Praha-Juliska) - limit IAAF
sedmiboj - Eliška Klučinová - 6015 (18.-19. 7., Kaunas) - limit ČAS
chůze 20 km - Zuzana Schindlerová - 1:32:26 (8. 3., Lugano) - limit IAAF

Adam Pražák

Fotogalerie