Dnes nejlépe pátý Holuša

Aktuality
sobota 31. července 2010
Ani sobotní večer medialovou sbírku české výpravy nerozšířil. Půlkař Holuša byl pátý, překážkář Prorok šestý, sedmibojařka Klučinová sedmá a koulař Žalský osmý.

Bodovanými místy dnes reprezentace předstihla tu předešlou v Göteborgu, medailově ji však již nemůže dostihnout. Žádný cenný kov totiž dnes nepřibyl. Nejblíže mu dnes byl půlkař Holuša, spokojeni byli se svými výkony Prorok, Klučinová i Žalský. Ostatní zůstali před branami elitní osmičky, oštěpaři Frydrych a Veselý, tyčkař Kudlička, překážkářka Škrobáková. Osobní rekord si vylepšila sedmibojařka Cachová.

Holuša pátým půlkařem v Evropě
První velké finále na soutěži pod otevřeným nebem zvládl Jakub Holuša solidně. Od startu se svěřenec Josefa Vedry držel více s čelem, ne jako v předešlých kolech. V cílové rovince se dotahoval na úplnou špičku, nakonec však na medaili v čase 1:47.45 o 23 setin nedosáhl. Zlato získal pro Polsko Marcin Lewandowski za 1:47.07, zbylí medailisté, Brit Michael Rimmer a další Polák Adam Kszczot se vešli do pouhých 15 setin.

"K medaili mi ještě něco chybí, ale páté místo je krásné," říkal spokojeně Holuša. "Už v Dauhá jsem říkal, že bych chtěl tady do finále, ale že to bude těžké. Povedlo se. Neřvu radostí, teď mám spíš smíšené pocity, ale myslím, že je to dobrý výsledek. Kdy naposledy byl český půlkař takhle vysoko," ptal se teprve 22letý běžec. "Ještě musím chvilku sbírat zkušenosti. Poslední dvoustovka se šla naplno, snažil jsem se udržet s nimi na vlně, pak už zůstaly rozestupy, dohnat to nešlo," domníval se Holuša, který se dále zamýšlel nad situací českého týmu. "Nepřeje nám štěstíčko. K medailím chyběl jen kousek. Myslím, že je to tím, že jsme hodně mladý tým, nová generace, nejsme ještě vybroušení. Možná se to během dvou let změní a medaile budeme vozit. Dneska jsme si s Honzou Kudličkou říkali, že je to na nás. Ale bohužel, sice je to „jen“ Evropa, ale soupeři tady nejsou jako na přeboru ubytovny," zavtipkoval nakonec.

Prorok v osobním rekordu šestý
Čtvrtkař překážkář Josef Prorok předvedl v pravou chvlíli osobní rekord. Z premiérového času v rozběhu pod 50 vteřin ubral ještě 29 setin a za 49.68 si vysloužil šesté místo. V evropském výkonu roku 48.12 se radoval z titulu David Greene, pro stříbro finišoval s odstupem (48.96) další Brit Rhys Williams. Bronz putuje na Ukrajinu zásluhou Stanislava Melnykova už v čase přes 49 vteřin.

"Mám strašnou radost, šesté místo v Evropě je skvělé. Už samotné probojování do finále bylo pro mě nad rámec. Chtěl jsem si udělát osobák, což se povedlo," radoval se svěřenec Petra Novotného. "Čekal jsem, že se poběží rychle. Až letos jsem stabilizoval krokový rytmus, časem se snad vyběhám a doufám, že budu schopný borcům konkurovat," svěřil se Prorok. "Před závodem jsem nervózní nebyl. Říkal jsem si, že nemám co ztratit. Ode mě nikdo nic neočekával. Pro mě to byla lepší výchozí pozice než u adeptů na medaile, kteří byli pod tlakem. Na velké soutěži dospělých jsem premiérově a užíval jsem si to, vezl jsem se na vlně. Už v rozcvičování jsem se cítil nabitý, celkově atmosféra šampionátu i diváci, vše mi vyhovovalo."

Klučinová sedmá, Cachová sedmnáctá
Jen nepříliš vydařený oštěp sebral vylepšení národního rekordu Elišce Klučinové. Sedmibojařka, která se od Kladna dělí české maximum 6268 bodů s Lajbnerovou, dnes mohla zaútočit na osamostatnění v čele tabulek. Na včera dobře rozjetý víceboj dnes navázala svěřenkyně Martiny Blažkové osobákem v dálce 630 cm, zabrzdila se však v oštěpu, kde předvedla 44.07. Uzavřela však výtečnou osmistovkou za 2:12.82, čímž posunula své maximum o tři vteřiny. Celkově tak brala výbornou sedmou příčku za druhý životní sedmiboj 6187.

"Nevyšly mi překážky, měly jsem docela protivítr. Ve výšce dobré, nejvíce mě paradoxně naštvala dálka, v níž jsem si udělala úžasný osobák. Ale další dva pokusy přešlap, které mohly letět mnohem dál. Oštěp byl hrozný, dvoustovka a koule standard a půlka úžasná. Oštěpu je škoda, chtěla jsem hodit dál," zhodnotila svůj sedmiboj Klučinová. "Trochu mě to mrzí, srazilo mě to na kolena a už jsem přestala věřit v alespoň desátý místo. Na druhou stranu jsem si říkala, že musím zkusit běžet, a nakonec jsem nedopadla špatně. Na osmistovce na mě čas suprový. V oštěpu jsem chtěla hodit daleko, abych byla do osmého místa. Byla jsem moc nahecovaná a technika šla do háje," vrátila se ještě k dnešnímu dni. "Atmosféru jsem si užila. Vícebojařky drží pospolu, je to parta super holek, podporujeme se navzájem," řekla k celému závodu.

Její kolegyně Kateřina Cachová dnes také navázala na včera dobře načatý závod. Ve všech třech sobotních disciplínách si vylepšila letošní nejlepší výkony a celkově si při 5911 o 3 body mírně upravila osobní rekord. Bod, který pomohl Klučinové k sedmému místu, svěřenkyni Michala Buzka chyběl k šestnácté příčce. "Jsem spokojená, je to moje první velká zkušenost. Na překážkách jsem nebyla úplně spokojená, dvakrát jsem zaškobrtla, podlomila se mi noha. Čas byl horší, byla jsem v nejrychlejším běhu, to mě trochu znervóznilo. Výška se mi také nepovedla tak, jak jsem čekala. Nedařila se mi technika. Potom jsem se dokázala srovnat a šla jsem standardní výkony," shrnila Cachová.

Zlato získala v rekordu šampionátu 6823 bodů Jessica Ennisová. Velkou bitvu s Britkou svedla Ukrajinka Natalija Dobryňská, která se vybičovala až k osobnímu rekordu 6778. Také bronz se bral za životní sedmiboj, Němka Jennifer Oeserová svým součtem 6683 také výrazně oddělila medailistky od zbytku pole.

Žalský se dostal do osmičky
Přesně za týden 30letý koulař se při první účasti ve dvanáctce na vrcholné akcina velké soutěži neztratil. Antonín Žalský hned v první sérii předvedl o centimetr překonal 20m hranici a do zúžení finálových účastníku postupoval z posledního místa. Svůj úvodní vrh už nezlepšil, a tak skončil celkově osmý. Zlato leželo přesně o metr dál a získal jej za pokus ze druhé série Bělorus Andrej Michněvič. O pouhý centimetr prohrál bitvu o titul Polák Tomasz Majewski, na bronz se vyšvihl posledním pokusem Němec Ralf Bartels. Medailisty dělilo pouhých 8 cm.

"Konečně se mi povedlo, že jsem předvedl to, na co jsem měl," pochvaloval si Žalský. "O osmičku jsem se trochu bál. Po prvním pokusu jsem se nestaral o sebe, ale spíš jsem sledoval, jak jsou na tom ostatní. Což mělo vliv na další výkony. Jsem spokojený, když je člověk trochu usedlý, lépe si pohlídá techniku," povídal vrhač, který přes zimu pracuje na poloviční úvazek. "Považuju to za ideální trávení volného času, člověk přijde na jiné myšlenky. Můžu to jen doporučit. Dokážu si lépe držet denní rytmus," uvedl Žalský.

Oštěpaři zůstali mimo užší finále
Poslední velká naděje na medaili zhasla v oštěpařském sektoru, když se jeden z favoritů Petr Frydrych nevymanil z nepodařené kvalifikace a se 77.30 skončil desátý. "Zklamání je veliké. Zkusím si z toho vzít poučení. Chtěl jsem medaili. Vlastně ani nevím, v jakém rozpoložení jsem na stadionu byl. Snažil jsem se co nejvíce nemotivovat, udělat pár jednoduchých technických věcí, které mi radil trenér a které naženou metry. Bohužel nepodařilo se. Všechny tři pokusy byly pokažený," litoval svěřenec Jana Železného, který věděl, kde se vše pokazilo.

"Chyba byla v hlavě. Doufal jsem, že dlouhá pauza, kdy jsem neházel, mi nebude vadit. Psychicky jsem se snažil naladit, že to bude v pořádku, strašně moc jsem dnes chtěl uspět. Věřil jsem, že nebudu cítit tlak. Když se mi ale nepovedl první pokus a po kvalifikaci, kde se mi také nedařilo, jsem do dalších pokusů šel s lehkou nervozitou," přiznal medailista z ME do 22 let. "Nadšený určitě nebude, ale on zažil taky všechny druhy zklamání, tak určitě ví, jak se budu cítit. Mrzí mě ten neúspěch taky kvůli němu. Budu se snažit poučit," slíbil Frydrych, které si che vylepšit obraz ještě v této sezoně: "V zádech mi píchá, ale doufám, že budou v pořádku. Rád bych si napravil reputaci na dalších závodech Diamantové ligy."

Jen o málo lépe dopadl Frydrychův tréninkový parťák Vítězslav Veselý, jenž za 77.83 bral o jednu příčku lepší, tedy devátou. "Určitě jsme sem jeli s jinými představami. Pokazil jsem to," litovall Veselý. "Pral jsem se s technikou, byl jsem vyhecovaný. U mě je to hop nebo trop – buď to trefím nebo ne, bohužel dnes se nedařilo. Škoda prvního pokusu, rozběh jsem šel dobře, ale oštěp mi vyklouzl z ruky. A v dalších pokusech už jsem měl strach. Ve třetím jsem běžel pomalu, asi jsem měl víc riskovat," přiznal finalista olympijských her.

Titul mistra Evropy obhájil v pohodě házící Andreas Thorkildsen, jemuž k tomu stačilo 88.37 metru. Nora překvapivě nejvíc potrápil Němec Matthias de Zordo, který si vylepšil v soutěži osobák o čtyři metry až na 87.81. Na bronz odskočil Fin Tero Pitkämäki, který svým výkonem 86.67 odskočil zbytku pole takřka o pět metrů.

Škrobáková i Kudlička desátí
Česká rekordmanka na 100 metrů překážek Lucie Škrobáková se do bojů o medaile neprobojovala. V druhém semifinále zaběhla po slibném startu 13.10, což na finále nestačilo o 14 setin. "Bohužel, trochu smůla, měla jsem horší běh a velký protivítr. Čas je špatný. Snad to vyjde příště, život nekončí," uvedla  svěřenkyně Jany Jílkové. "Start mi vyšel super, ale dál nevím. Běžela jsem jako v transu, takže nedokážu zhodnotit, co bylo špatně. Připadalo mi, že běžím rychle. Kdyby fouklo do zad, mohla jsem něco běžet, ale s protivětrem to neumím. Ale nemůžu se na nic vymlouvat, soupeřky měly stejné podmínky a běžely dobře," přiznala. "Sezona ještě nekončí, třeba tu dřinu, kterou jsem do toho dala, dokážu zůročit na jiném závodě. Sport je krásný, ale někdy docela krutý. Samozřejmě mě to mrzí, ale jsou horší věci na světě," uzavřela optimisticky Škrobáková, které patří celkově desátá pozice.

Zlato získala v tureckém rekordu 12.63 Nevin Yanitová, národní maximum irská pokořila o dvě setiny vteřiny zpět Derval O'Rourkeová. Cenné kovy se rozdělovaly v pouhých pěti setinách, tolik dělilo od titulu Němku Caroline Nytraovou.

Tyčkař Jan Kudlička dnes předvedl nejprve 540 a poté 560 cm, když obě výšky skočil napoprvé. Konečnou byla pro svěřence Boleslava Patery laťka na úrovni o 5 cm výš, čímž by vyrovnal svůj nejlepší letošní výkon z barcelonské kvalifikace. "Desáté místo, myslel jsem, že to bude lepší," přiznal Kudlička. "Na mou obhajobu, přeci jen v tyčce tu byla světová úroveň, chybí asi jeden, dva lidi. Cítil jsem se dobře. 540 cm na druhý pokus byl dobrý, 560 také, ale pak byl problém na 565. Slunce bylo hodně nízko, nebylo vidět do šuplíku. Při třetím pokusu mi tak vyklouzla tyč. To se mi ještě nikdy nestalo. Vždycky je něco poprvé," divil se a doufal, že ho žádná další tyčkařská past nechytí (tyč už zlomil).

Mistrem Evropy se stal Francouz Renaud Lavillenie, který jako jediný překonal 585 centimetrů. O pět centimetrů níže zůstal rovněž osamocen Ukrajinec Maxim Mazuryk, bronzová medaile se brala za 575, když z dvojice skokanů ji napoprvé skočil Polák Przemyslaw Czerwinski a předčil tak Itala Gibilisca.

Finále bez českých atletů
Trojskokankám vládla dnes jednoznačně Ukrajinka Olga Saladuhová, která zlato získala za evropský výkon roku 14.81. Dramatičtější bitva se hrála o stříbro, centimetr za 14.56 hrál pro Italku Simonu La Mantiovou před v belgickém dresu závodicí Svetlanou Boshakovovou. Až sedmá skončila Slovenka Dana Velďáková, jejíž výkon v kvalifikaci by dnes stačil na medaili.

Nejlepší evropský výkon - 22.32 - padl také na dvoustovce zásluhou Francouzky Myriam Soumaréové. Tisíciny rozhodly o stříbru Ukrajinky Jelizavety Bryžinové před Ruskou Alexandrou Fjodorovovou, když se obě shodly na 22.44.

Vytrvalecký double získal Brit Mo Farah, když měl nejsilnější finiš na pětce. Další běžeckou medaili pro Španělsko vybojoval Jesús Espaňa, bronz juniorský mistr Evropy v ázerbajdžánském dresu Hayle Ibrahimov. Medailisté se vešly do tří vteřin.

Výsledky pátého dne

Michal Procházka, Karolína Farská