přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. června 2003, 16:44

Diváky Odložilova memoriálu čeká kvalitní podívaná

Jubilejní desátý ročník Memoriálu Josefa Odložila, který se uskuteční již tuto neděli na stadionu Dukly Praha na Julisce, je v letošním roce zařazen do série IAAF Grand Prix II.

Důkazem, že do mítinků této kategorie patří, je dnes zveřejněná startovní listina a také připravovaný exhibiční souboj nejlepších světových desetibojařů. Startovní listina slibuje více než dvě desítky olympijských vítězů, medailistů, mistrů světa, medailistů z mistrovství Evropy a dalších významných světových soutěží. Mezi nejzajímavější disciplíny memoriálu bude patřit běh na 1500 metrů. V hlavním závodu večera uvidíte olympijského vítěze Noaha Ngenyho z Keni, který se utká s krajanem Paulem Korirem a Portugalcem Ruiem Silvou.
Foto: F. Macák


„Chtěli by závod rozběhnout na čas kolem 3:30, 3:31 a pokusit se tak o vylepšení rekordu mítinku,“ uvedl manažer Odložilova memoriálu Pavel Šourek.

Hvězdou ženské části bude sedminásobná světová rekordmanka, tyčkařka Stacy Dragilaová z USA. Vzhledem k tomu, že bude startovat také Američanka Jill Schwartzová, Ukrajinka Anzhela Balakhonovová a především Pavla Hamáčková, která novým českým rekordem 460 cm potvrdila minulý víkend skvělou formu, může být právě skok o tyči žen zajímavou podívanou. V disku žen se neobjeví kvůli zranění původně avizovaná mistryně světa Natalia Sadovová z Ruska, ovšem skvělá Věra Pospíšilová, která si již letos zlepšila své osobní maximum o více než dva metry na magických 66,66, českým divákům jistě předvede kvalitní výkon. 

V běhu na 100 metrů se představí američtí sprinteři Jon Drummond a Coby Miller. Tuto disciplínu považují organizátoři za jeden z vrcholů mítinku, dalším z nich je vrh koulí mužů. Soutěž ovládnou přední američtí vrhači Adam Nelson, John Godina a Christian Cantwell, doplní je Brit Carl Myerscough, ale také český limitář na MS do Paříže Petr Stehlík.
Kladivářský sektor bude pravděpodobně svědkem souboje dvou českých „B“ limitářů na MS do Paříže – Pavla Sedláčka a Vladimíra Mašky. Ze zahraničních kladivářů pak vicemistr světa z Edmontonu Japonec Koji Murofuši, ale také mistr Evropy Maďar Adrian Annus a Peter Botfa.
Na 110 metrů překážek se utkají Kubánci Anier Garcia a Yoel Hernandez.

Jiří Mužík a Štěpán Tesařík se ukáží na 400 metrů překážek, z českých závodníků stojí za zmínku také start výškařky Zuzany Hlavoňové, ale i letošní premiérový start Heleny Fuchsové na 400 metrů. O limit na mistrovství světa do Paříže či na mistrovství Evropy do 22 let půjde například Janu Mazancovi na 400 metrů, Michalu Šnebergerovi na 1500 metrů.

Memoriálem Josefa Odložila se bude prolínat exhibiční trojboj nejlepších světových desetibojařů, kteří si vyzkouší 110 metrů překážek, vrh koulí a běh na 200 metrů. Z užší špičky do Prahy nedorazí pouze Tom Pappas a kvůli zranění Lev Lobodin. Kromě Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka k závodu nastoupí Erki Nool, Jón Arnar Magnússon a Jiří Ryba.   

Vstupenky na Memoriál Josefa Odložila budou distribuovány v deníku Metro a v den závodu u hlavní brány stadionu v Praze na Julisce, ovšem na skvělou atletickou podívanou se může dostat každý, kdo bude mít zájem, neboť vstup je volný. Pokud ovšem vstupenku získáte a počkáte na slosování, můžete vyhrát hodnotné ceny. V den závodu bude posílena městská hromadná doprava, autobusová linka 131 ze stanice metra Hradčanská. Hlavní program pod záštitou prezidenta republiky začíná představením hvězd mítinku v 18:25 hodin. Žákovské závody po záštitou primátora hlavního města Prahy začínají v 15 hodin, předprogram – Dukla mítink, ve kterém startuje i řada českých atletických špiček, v 17 hodin.

Kompletní startovní listinu naleznete zde.

Karolína Farská

Vytisknout