přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. ledna 2004, 16:44

Diskařská jednička se před OH drží osvědčené přípravy

Výjimečnou sezonu ve své dosavadní kariéře před sebou má česká diskařka Věra Pospíšilová-Cechlová.Foto: F. Macák
První žena světového žebříčku IAAF pro rok 2003 ve své disciplíně se totiž poprvé cíleně připravuje na největší sportovní svátek, olympijské hry. Do velkého atletického světa vstoupila Pospíšilová-Cechlová v roce 2001, kdy v Edmontonu postoupila do užšího finále mistrovství světa. Na samotných soutěžích se rodačce z Litoměřic tradičně daří. Ještě nikdy její cesta neskončila v kvalifikaci, a to už startovala na evropských šampionátech juniorů, do 22 let i seniorů a na dvou mistrovstvích světa. „Nervozitu při závodech nikdy nepociťuji, každopádně k ní zatím nebyl důvod,“ konstatuje Pospíšilová a s úsměvem dodává: „Byla jsem nervózní jen ve škole při zkoušení, v atletice takové pocity neznám.“

V současné době Věra Pospíšilová-Cechlová stále pracuje na zvýšení objemu, připravuje se střídavě v Praze a v Nymburce. K moři se rozhodně nechystá, jediné zahraniční soustředění absolvuje v Maďarsku.
„Je to sportovní středisko Tata, mám s ním dobré zkušenosti,“ uvedla diskařka. Na severu Maďarska by měla strávit celý duben, podobně jako loni, kdy se jí tamní příprava osvědčila. „Chladné počasí mi nevadí, jsem zvyklá trénovat v zimním období v Čechách. Přechod z mrazu do nějakých pětatřiceti stupňů by mi stejně nedělal dobře. Navíc nechci riskovat radikální změnu v přípravě zrovna před olympijskou sezonou,“ vysvětlila nejlepší atletka republiky v roce 2003 a připojila i osobní důvody: „taky bych nechtěla na takovou dobu opustit manžela.“ Necelé tři měsíce je pětadvacetiletá diskařka provdána za zápasníka Jakuba Cechla. „Manželství je velká zkušenost a nádherný pocit, že mám někoho, kdo mě chce na celý život,“ hovoří o prvních týdnech společného života.

První starty v sezoně plánuje Pospíšilová-Cechlová až na polovinu května.
„Dřív závodit nechci. Snažím se přípravné období protáhnout tak, aby forma nešla moc rychle nahoru, ale aby vydržela na nejvhodnější dobu,“ sdělila. Třetí květnový víkend doufá v účast na mítinku v katarském Dohá, kde startovala předloni. „V Kataru se mi dařilo a byla jsem velice spokojená celkově s podmínkami,“ vzpomíná pátá žena loňského MS v Paříži, „zatím ale není jisté, jestli tam letos disk žen bude vypsán.“ V roce 2003 byl mítink IAAF v Dohá zrušen. O týden později by Věra Pospíšilová-Cechlová ráda startovala vrhačského podniku v německém Halle, kde je tradiční účastnicí. 8. června pak přichází Zlatá tretra v Ostravě, aktuálně nejúspěšnější atletický mítink na území České republiky. „Disk bude sice asi v předprogramu, ale to mi vůbec nevadí. Diváci jsou tam fantastičtí, loni byl pro mě zážitek, jak mě roztleskávali při každém pokusu. Je to výborná motivace, dobře se předvést před domácím publikem,“ těší se na vítkovický stadion česká reprezentantka.

Díky svým vynikajícím výkonům a výsledkům v průběhu celé uplynulé sezony se Věra Pospíšilová-Cechlová dostala do popředí různých atletických anket, na domácí scéně se prosadila v hlasování o atleta roku na druhou pozici. Dnes odpoledne byla vyhlášena největší atletickou osobností odboru sportu Ministerstva vnitra ČR. Společenské akce spojené s podobnými anketami bývají pro závodnici pražského Olympu příjemným zpestřením.
„Tyhle události mě vůbec nenudí, naopak je beru jako dobré rozptýlení. Setkám se zase s jinými lidmi než s atlety, takže přijde řeč taky na jiné téma než na sport,“ uzavřela Pospíšilová-Cechlová.

Tomáš Klement

Vytisknout