přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. srpna 2005, 16:00

Diskařka chce vyhrát, trenér věří v její schopnosti

Věra Cechlová Pospíšilová zítra večer v Helsinkách nastoupí ve finále soutěže diskařek, kde bude bojovat o titul mistryně světa.

Svěřenkyně trenéra Šilhavého už dvakrát startovala na světovém šampionátu, při své premiéře v Edmontonu 2001 obsadila šesté místo, o dva roky později jako jedna z favoritek skončila o příčku výš. Letos by jako vedoucí žena světových tabulek měla pomýšlet na nejvyšší posty. "Jde tam s tím, že chce vyhrát, to je správný," uznal trenér Šilhavý, "ale víme, jak dneska je blizoučko od úspěchu k propadáku. Nesmí zapomenout, že vyhrát tam chce každý. Nenastupuje proti ní tlupa hlupáků, ale profesionální diskařky, které mají na svém kontě řadu úspěchů a medailí.“ Za největší soupeřky označila Cechlová olympijskou vítězku Nataliji Sadovovou a Franku Dietzschovou. "Může se tam objevit kdokoliv, někdo může překvapit," připouští diskařka.  

Dnes dopoledne česká medailová naděje absolvovala volnější trénink, v posilovně zvedala lehčí činky a rozcvičila se jako před každým velkým závodem. V osm večer se sejde s trenérem ke krátké poradě před velkým závodem. "Bude to taková informativní, strategická porada, řekneme si, v kolik půjdeme na stadion a připomeneme si pár drobností na zítřek,“ uvedl k setkání Šilhavý. Na stadionu se zítra objeví okolo šestnácté hodiny, soutěž startuje v 18.35. 

Dnešní porada má shrnout strategii české reprezentantky, s jakou do finále MS nastoupí. „Zopakujeme si všechno to, co Věra dobře ví. Po technické stránce je důležité dobře se rozběhnout a uplatnit rychlost. Taky jí připomenu, aby nevstupovala do otočky rychle, ale nohama napřed," prozradil Šilhavý, který neopomíjí ani psychologickou stránku závodu: "A udeřit, dokud je čas, pokud možno na začátku. Pak když se blíží rozdělení do osmičky, se stupňuje nervozita.“ 

Sám trenér si je jist předstartovní nervozity své svěřenkyně. „Snažím se na ní působit optimisticky, s důvěrou v její schopnosti. Neúspěch jsem jí nikdy nevyčítal, to patří ke sportu, každý někdy prohrává. Uvidíme, jak to bude zítra,“ dodal. Šilhavý však psychickou přípravu Cechlové oceňuje: „Koncentrovat se Věra umí, v tom je spolehlivá. Ale nikdo není bezchybný, závod se může vyvíjet jinak.“

V pondělí zachvátil Helsinky vytrvalý déšť, s podobným počasím musí atleti počítat i zítra. „Věra se vybaví speciálními botami, igelitovým sáčkem na ruku, aby jí nezmokl disk. Jinak si před závodem řekneme běžné věci, které jsou třeba.“ Po úspěšné kvalifikaci, kterou vyhrála výkonem 64.26, se Cechlová těšila na bílou čokoládu, kterou si na pokoji schovává právě na finále. "Sladký si určitě dá," potvrdil Šilhavý nezbytnou složku zítřejšího jídelníčku, "ale určitě se v den závodu nepřejídá. Jí jenom lehký jídla, není možné, aby při závodě trávila třeba tlačenku. Hlavně aby jí chutnalo po závodě,“ uzavřel.

Více informací o MS v Helsinkách nalezente v sekci ZAOSTŘENO NA...   

Tomáš Klement

Vytisknout