přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. srpna 2005, 16:21

Diskařka Cechlová se cítí fantasticky

Dva dny před kvalifikací diskařek na MS v Helsinkách je největší ženská naděje českého týmu fyzicky výborně připravená, o výsledku podle ní rozhodne psychika.

"Po těle se cítím fantasticky, mám natrénováno a jsem zdravá," těší se aktuální světová jednička, "za největší cíl si dávám být v pohodě. Hlavně nesmím být přemotivovaná, to potom vždycky něco pokazím." Cechlová Pospíšilová si dobře uvědomuje, že z pozice favoritky nelze podcenit kvalifikaci, která ji čeká v neděli v dopoledním programu. "Limit je 61 metrů to by tam mělo v pohodě spadnout, snad na první pokus, abych se mohla v klidu šetřit na úterý," věří diskařka. Finálový závod je na helsinském Olympijském stadionu na pořadu 9. sprna od 18:35 hodin.

Pokoj ve vesnici mistrovství světa sdílí šestadvacetiletá atletka s tyčkařkou Pavlou Hamáčkovou. Ihned po příjezdu si stěny místnosti vyzdobily obrázky a plakáty. "Ubytování nás trochu překvapilo, je to tady docela skromnější, ale nejsem nijak zhýčkaná. Když jsme sem s Pavlou přisly, hned jsme vzaly nůžky a začaly to tady obletpovat. Je to tak příjemnější,teď se tu cítíme pohodlně a dobře," ukazuje Cechlová Pospíšilová na trojici plakátků nad svou postelí. "Ten nade mnou je podle Pavly pro načerpání energie," sleduje fotografii západu slunce. Další dva obrázky finské přírody prý uklidňují. Pokoj úspěšných atletek dále zdobí několik atletických momentek, například finiš Carla Lewise s Linfordem Christiem, a oficiální plakáty k 10. mistrovství světa.

Celkově se ve vesnici MS, která zde fungovala již při ME 1971 a 1994, OH 1952 a další úspěšné soutěži pro české a československé barvy, mistrovství světa v roce 1983, cítí velmi dobře a pochvaluje si zdejší zázemí: "Strava mi určitě vyhovuje. Pro případ jsem si vzala nějaké sladkosti z domova, ale tady je dost možností. Jediný, co mě mrzí je, že jsme tady tak izolovaný, nevíme, kde co je, centrum města a podobně. Ale zase je tu klídeček, pohoda."

Dnes dopoledne absolvovala česká diskařka první trénink po příletu do dějiště šampionátu. S trenérem Josefem Šilhavým odjela na trnéninkový stadion vrhačů, asi tři kilomety vzdálený od vesnice. "Házela jsem těžším náčiním, takovými kotoučky o hmotnosti 1,25 kilo," popsala, "potkala jsem se tam s Polkou, ta se letos dost zlepšila, pak jsem viděla Američanku Suaovou." Za spolufavoritky soutěže česká reprezentantka považuje olympijskou šampionku Nataliji Sadovovou, Číňanku Aimin Song a Němku Dietzschovou. Startovat by podle všeho neměly nevyzpytatelné Řekyně, Voggoliová a Kelesidouová, která Cechlovou sesadila z bronzového stupínku na olympiádě. "To je určitě dobrá zpráva, příjemná," reagovala na absenci soupeřek česká diskařka.

Postup do finále bude podle Cechlové Pospíšilové ležet okolo hranice 60,50 metru, kvalifikační limit je o půl metru dál. "Otázka je, kolik diskařek těch 61 hodí," zamyslí se Cechlová, "pochybuju, že jich bude dvanáct. Myslím, že se bude dobírat a bude stačit 60,50."  Ambice české medailové naděje však nutně míří výš než k postupu mezi 12 nejlepších diskařek planety: "Samozřejmě nemůžu říkat, že je pro mě cíl jen finále. Tam chci hodit co nejdál a poprat se o nejvyšší posty. Hlavně, aby mě nezradila technika," uzavřela závodnice Olympu Praha své úvahy.

Zítřejší program Věry Cechlové Pospíšilové v Helsinkách je složen ze dvou tréninkových částí. Dopoledne se půjde lehce rozcvičit na stadion přímo ve vesnici a poté zamíří do nedaleké posilovny.

 


 

Tomáš Klement

Vytisknout