Diskař Mazgal vybojoval v Singapuru bronzovou medaili

sobota 21. srpna 2010
Atletika přispěla dnes do sbírky českých medailí na olympiádě mládeže cenným kovem. Překážkáři Sotáková a Sedlák skončili sedmá a osmý.

Jaromír Mazgal si odveze ze Singapur bronz. V soutěži diskařů potvrdil svou třetí pozici z kvalifikace, když proti svému úternímu výkonu přidal více než metr a přehodil podruhé v životě 60metrovou hranici, tentokrát o 31 cm. Mazgal prokázal pevné nervy i srdce závodníka, až do poslední, čtvrté série figuroval na konci finálové osmičky. Lepší byli stejní soupeři jako v první fázi soutěže, „pouze“ se obrátilo jejich pořadí. Olympijské zlato tak získal Jihoafričan Jacques Du Plessis za 63.94 před Indem Arjunem (62.52).

Překážkář Václav Sedlák zaběhl finálovou stodesítku o pět setin rychleji než rozběhovou. Čas 13.87 jej oproti kvalifikačním kolu posunul o jednu příčku vpřed na konečné sedmé místo. Finálový běh ovládl a tím i získal zlato Australan Nicholas Hough, jenž si zároveň vytvořil osobní rekord 13.37.

Jana Sotáková se v minulých dnech potýkala s teplotou, a tak ve finále skončila na stejném místě, na jakém do něj vstoupila, tedy osmém. 100 metrů překážek zvládla takřka ve stejném čase jako v rozběhu, jen o setinu pomalejším – 13.99. Olympijskou vítězkou se stala Ruska Jekatěrina Bleskinová, která výkonem 13.34 pozici favoritky po rozbězích.

Zdeněk Stromšík si vylepšil 22. pozici, z níž šel do finále C hladké stovky. Svůj rozběhový čas vylepšil o sedm setin na 11.45, tentokrát mu vál mírnější protivítr -0.3 m/s. V boji o stupně vítězů si právo stoupnout na ten nejvyšší zasloužil v osobním rekordu 10.42 Jamajčan Odane Skeen.

Dnešní první medailový den určil také další mladé olympijské šampiony. Sprinterskou královnou na stovce se stala Josephine Omakaová z Nigérie (11.58). Ve vyrovnané čtyřstovtce se prosadil Luquelin Santos z Dominikánské republiky (47.11), mezi dívkami naopak jasně kralovala Američanka Robin Reynoldsová (52.57). Chůzi na pět kilometrů pro sebe získala Italka Anna Clementeová v osobním rekordu 22:27.38.

Suverénně si počínala mezi diskařkami Němka Shanice Craftová, která jako jediná dokázala přehodit 50 metrů a navíc všemi pokusy, z nichž nejdelší měřil 55.49. Její krajanka Lena Malkusová naopak v dálce svedla těsnou, ale také úspěšnou bitvu s Rumunkou Rotaruovou (640 ku 638). Zlato v tyči si vysloužila Švédka Angelica Bengtssonová za 430 cm, čistší zápis rozhodl o prvenství ve výšce pro Izraelce Dmitrije Krojtora, jenž skočil stejně jako Australan Starc 219 cm.