přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Diskař Fazekas podváděl při dopingovém testu a přijde o zlato

Atletické soutěže aténské olympiády zasáhl už druhý dopingový případ týkající se čerstvého držitele zlaté medaile.

Po diskvalifikaci vítězky vrhu koulí Rusky Iriny Koržaněnkové dnes Mezinárodní olympijský výbor oznámil, že maďarský šampion v hodu diskem Róbert Fazekas se po pondělním finále pokusil o podvod při následné dopingové kontrole.

Fazekas prý nejdříve vůbec nechtěl dopingovou kontrolu absolvovat. Když se k ní nakonec dostavil, snažil se podle MOV podstrčit komisařům cizí vzorek, ale byl přistižen. Maďarský diskař vyhrál finále výkonem 70,93 metru, což byl vbec první hod za sedmdesát metrů v olympijské historii.

Tréninkový partner kladivářského olympijského vítěze Adriána Annuse tímto velehodem porazil obhájce trofeje a mistra světa Virgilija Aleknu z Litvy, který by se nyní měl dodatečně radovat ze druhé zlaté olympijské medaile za sebou.

Na stříbrnou pozici se posune jiný Maďar Zoltán Kövágó a bronz připadne Estonci Aleksanderu Tammertovi. Polepší si i Libor Malina, který uzavře první desítku pořadí. Mluvčí Maďarského olympijského výboru Dezso Vad zatím o žádném rozhodnutí MOV oficiálně nic nevěděl. "Slyšeli jsme, že Fazekas byl na kontrole až do tří hodin ráno. Pořád nemohl odevzdat dostatečný vzorek moči a stanici opustil. Víme jenom, že MOV tuto záležitost projednával, žádnou oficiální informaci jsme nedostali," řekl agentuře Reuters.
                                                                                              ČTK