přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. července 2010, 13:40

Dilema? Holuša má jasno, Rosolové napoví Třinec

Oba mají splněný limit pro nadcházející ME na dvě individuální disciplíny. Holuša už si vybral osmistovku, Rosolová stále váhá mezi 200 a 400 m. Další indicie očekává na MČR v Třinci, kde jsou oba skoro jako doma.

Denisa Rosolová má problém, který by jí ale mohl leckdo závidět. Místo v sestavě pro šampionát v Barceloně má totiž pojištěné z několika stran, "jen" se musí rozhodnout, kterou z disciplín upřednostní. Najisto se s ní počítá pro čtvrtkařskou štafetu, jenže co k ní? Dvoustovku nebo čtvrtku?

Svěřenkyně Martiny Blažkové stále ještě není rozhodnutá. Její pozice v aktuálních evropských tabulkách je v obou případech obdobná. Po jejich redukci na tři nejlepší zástupkyně z každé země, neboť víc jich v Barceloně startovat nemůže, figuruje Denisa na čtvrtce na pátém a na poloviční trati na osmém místě.

Možná i proto se až donedávna mírně klonila k delší z tratí, jíž se do budoucna bude věnovat spíše. Jenže v Barceloně by v tom případě musela na šampionátu absolvovat během šesti dní až pět čtvrtek (3 kola individuálního závodu a 2 v rámci štafety). To se jeví jako velmi obtížná mise, zvláště když si vzpomene na svoji poslední zkušenost z Diamantové ligy v Gatesheadu, kde ji opustily v závěru síly. „Až doteď mě čtvrtka nikdy tolik nebolela. Jenže jsem překopla začátek a poprvé okusila, jaké to je čtvrtku tzv. dojít,“ popsala Rosolová.

Do jejích úvah se tak na plno vrátila i dvoustovka, kterou hodlá otestovat na víkendovém šampionátu. „Třeba ji tam poběžím tak rychle, že budu mít rozhodování vyřešené,“ zamýšlí se. Cíl má přitom jasný: pokořit konečně 23vteřinovou hranici, k níž už několikrát měla blízko. A pomoci jí k tomu má i stadion, který rodačka z nedaleké Karviné důvěrně zná z mládežnických soutěží. „Velmi se tam těším. Mám ten stadion ráda a dají se tam dělat i velké výkony. Věřím, že přijde hodně lidí podobně jako tomu bylo před třemi lety a i já tam budu mít hodně známých, protože se po dlouhé době objevím doma,“ prohlásila 23letá sprinterská hvězda.

roslo_holusa_v.jpg
Jakub Holuša a Denisa Rosolová na tiskové konferenci k MČR,
foto: O. Kahoun

Holuša: Jsem teď půlkař
Do známého prostředí pojede i další z českých medailových nadějí pro ME, středotraťař Jakub Holuša. „V Třinci jsem závodil hlavně jako mladší a starší žák, kdy jsem tam jezdil často se sportovní školou, ale naposledy jsem tam byl snad před pěti, šesti lety. Ovál je tam hodně podobný tomu v mojí rodné Opavě,“ říká.

Na šampionátu se chystá závodit v běhu na 400 m. „Beru to jako rychlostní test, určitě bych se chtěl dostat pod 48 vteřin, postoupit do finále a trochu potrápit kluky – specialisty,“ líčí své plány Holuša, který na rozdíl od Rosolové už ví, na které trati chce v Barceloně závodit. Před patnáctistovkou upřednostnil osmistovku. „Jsem teď půlkař a ještě tři rok jím chci zůstat. Patnáctistovce se začnu věnovat v těch 25, 26 letech, zatím ji beru jako doplňkovou disciplínu. Říkám to i s vědomím, že půlka víc bolí a na 1500 metrů bych měl v Barceloně větší šanci na medaili, běhá se více takticky a já závěry umím,“ říká svěřenec Josefa Vedry.

Přesto se snu o cenném kovu nevzdává. „Můj základní cíl je finále, i když vím, že dostat se do něj bude stejně těžké jako v Dauhá. Evropští půlkaři běhají hodně rychlé časy a prý i Jurij Borzakovskij tvrdí, že na vítězství bude potřeba 1:44. Tak vysoko nemyslím, ale nejedu tam ani s tím, že medaile není reálná. Chci se o ni poprat,“ prohlašuje další z hvězd víkendového šampionátu.

 

Adam Pražák, Michal Procházka

Vytisknout