přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. dubna 2005, 23:05

Dibelková zamíří do Poděbrad přímo z patologie

Nejlepší česká chodkyně Barbora Dibelková se před startem na mistrovství republiky intenzivně věnovala studiu, dva týdny strávila na pitevně.

Studentka druhého ročníku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze se po úspěšném vystoupení na mezinárodním mistrovství Ruska v Adleru, kde časem 1:31:01 překonala vlastní český rekord, se soustředila především na školní povinnosti. „Teď jsem ve čtrnáctidenním běhu pitev, dopoledne chodím do školy a odpoledne až do šesti hodin trávím na pitevně,“ přiblížila svůj program uplynulých týdnů jednadvacetiletá chodkyně, „zas tak moc mě to nebaví, ale tak je na tom každý, s kým jsem o tom mluvila. Celkově mě ale škola určitě baví, neumím si představit, jaký obor bych jinak měla studovat.“ Vedle duševní zátěže při studiu české rekordmance dávají dlouhé hodiny na pitevně zabrat i fyzicky: „Celé odpoledne člověk stojí na nohou, a to není zrovna ideální příprava,“ uvedla vzhledem k blížícímu se mistrovství České republiky a mezistátnímu utkání v Poděbradech. „Nebojím se, že se tím Bára nechá vyvést z míry,“ ujistil trenér Dibelkové Ivo Piták, „ona dobře ví, že v této fázi záleží především na tom, jak to má srovnané v hlavě, a že teď nejde tolik o trénink. Natrénováno má hodně.“  

Praktická cvičení v pitevně Barbora absolvuje až do pátku, v sobotu odpoledne pak v Poděbradech vyrazí za obhajobou titulu domácí šampionky. „Příliš velký cíle do závodu nemám, teď jsem netrénovala, jak jsem měla. Věnuju se škole, takže sport jsem trošku odsunula na vedlejší kolej. Připravovala jsem se hlavně na mistrovství Ruska, abych tam udělala dobrý výsledek. V Poděbradech chci uspět, ale nepojedu tam v nejlepší formě,“ přiznala opora národního týmu pro mezistátní šestiutkání.   

Tříčlenné družstvo ČR tvoří dále Monika Choděrová a Lenka Žídková, které budou usilovat o splnění nominačního kritéria na Evropský pohár pro soutěž družstev. Účast si zajistí průměrným časem 1:40 hod. z výkonů tří závodnic. Výborný čas Dibelkové z mistrovství Ruska dává startu českého celku na květnovém EP v Miškolci reálné naděje. "V našich silách to určitě je," potvrdila Dibelková, "pokud vím, holky letos ještě nestartovaly, takže nevím, jak jsou připraveny. Ale pro ně by byl Evropský pohár určitě fajn bonbónek."

Barbora Dibelková je ve čtyřleté historii mistrovství ČR v chůzi na 20 km žen dosud jedinou vítězkou, v sobotu v Poděbradech tak zaútočí na svůj pátý titul. 

Tomáš Klement

Vytisknout